Učitelé a instruktoři
Vzdělání učitelům středních škol v ČR předepisuje zákon o pedagogických pracovnících. Díky jeho novele (§9) mohou od roku 2015 ředitelé škol uznat odbornou kvalifikaci tzv. uznávanému odborníkovi v oboru (odborník z praxe), který však musí i nadále vykonávat činnost v oboru a jeho úvazek ve škole nesmí přesáhnout polovinu týdenní pracovní doby.
Žákům se v průběhu jejich praktického vyučování na pracovištích firem věnují instruktoři praktického vyučování, tj. školou a firmou pověření zaměstnanci podniku, ve kterém probíhá praktické vyučování žáků podle písemné dohody neboli Smlouvy o obsahu, rozsahu a podmínkách praktického vyučování (viz kritérium 1).
Zákon o pedagogických pracovních však instruktora mezi pedagogické pracovníky vykonávající přímou vyučovací či výchovnou činnost neřadí a tím pádem na něj ani neklade požadavky na získání pedagogické kvalifikace. A to i přesto, že je v průběhu praktického vyučování v přímé interakci se žáky a je za ně zodpovědný. Instruktor napomáhá škole naplňovat školní vzdělávací program tím, že zajišťuje aby si žáci v průběhu praktického vyučování osvojovali předem definované výsledky učení (viz kritérium 2) a přispívá k identifikaci žáka s daným oborem.
Škola však může ve spolupráci s partnerskou firmou vzdělání instruktorům zajistit. Pro tyto účely lze zdarma využít kurzu Instruktor praktického vyučování připraveného Národním ústavem pro vzdělávání (NÚV) v rámci projektu Pospolu.
Od roku 2017 mohou instruktoři složit zkoušku profesní kvalifikace NSK (od roku 2020 pod názvem Instruktor praktické výuky u zaměstnavatele).
Kde to funguje
Kurz Instruktor praktického vyučování využívají např. ve firmách Škoda Auto, TOS Varnsdorf, Dopravní podnik města Brna, Třinecké železárny, Barum Continental.
Zkušenosti škol, které kurz v projektu Pospolu ověřily, jsou k náhledu na webu projektu Pospolu. Příkladem je SPŠ dopravní v Praze.
Kurz vytvořený v projektu Pospolu v rozsahu 40 hodin se skládá z:
- 16 hodin prezenčního kurzu,
- 8 hodin spojených s exkurzí a její reflexí,
- 14 hodin samostudia,
- 2 hodin určených pro předložení tematického plánu nebo přípravy výukového dne (učební jednotky) a jejich zhodnocení lektorem,
- závěrečného testu.
Od roku 2015 NÚV vzdělává lektory kurzu, ne přímo instruktory z firem. Do roku 2020 bylo proškoleno více než 120
osob z různých regionů ČR. V poslední době stoupá zájem o proškolení ze strany firem a regionálních
hospodářských komor. Kurz nabízí NPI ČR. Více informací poskytne martina.kanakova@npicrcz
Profesní kvalifikace „Instruktor u poskytovatele praktického vyučování“ má v současné době tři autorizované osoby. Na konci ledna 2018 složila první osoba v ČR úspěšně zkoušku před autorizovanou osobou podle zákona č. 179/2006 Sb. a získala osvědčení o profesní kvalifikaci Instruktor u poskytovatele praktického vyučování.
Zdroje a odkazy:
Příběhy instruktorů oceněných v projektu Pospolu
Profesní kvalifikace Instruktor u poskytovatele praktického vyučování schválená v dubnu 2017
Zákon č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů
Vyhláška č. 13/2005 Sb., o středním vzdělávání a vzdělávání v konzervatoři
Kritéria pro studijní a pracovní podmínky