S plovoucí podlahou už vězňové neplavou

4.3.2014    Znojemsko -  Ve dnech 10. a 11. února se na Střední škole technické v Uhelné ulici konaly zkoušky pro profesní kvalifikaci podlahář plovoucích podlah v rámci celostátního projektu UNIV3, který zaštiťuje Národní ústav pro vzdělávání. Nejednalo se však o obyčejné závěrečné zkoušky, ale o zkoušky opravdu výjimečné. Uchazeči totiž tentokrát nebyli vybírání samotnou školou, nýbrž Vězeňskou službou České republiky - Věznicí Znojmo.

„Jsme velmi rádi, že se nám podařilo navázat spolupráci se znojemskou věznicí, kdy se můžeme alespoň trochu podílet na vzdělávání a rekvalifikaci těchto lidí, kterým může nová profesní kvalifikace po propuštění usnadnit návrat do standardního života“, pochvaluje si ředitel školy Miroslav Křivánek vysokou úroveň spolupráce jak s vedením věznice, tak i se samotnými účastníky rekvalifikace. Cílem tohoto programu získání kvalifikace v prestižním a v současnosti velmi žádaném oboru pokládání plovoucích podlah.

Celý projekt probíhal ve zdejších dílnách a odborných učebnách od listopadu minulého roku až do konce letošního ledna, kdy se lektoři a odborní učitelé s uchazeči setkávali na školeních i několikrát týdně. „Byli jsme s kolegy velmi mile překvapeni zájmem i šikovností všech a věříme, že jim nadšení a pracovní nasazení vydrží i po jejich návratu do běžného života,“ konstatuje spokojeně Jiří Vojtěch, jeden z učitelů, který uchazeče připravoval v průběhu celého kurzu.

Zakončením intenzivní tříměsíční přípravy bylo složení odborných teoretických i praktických zkoušek, při kterých byl přítomen také předseda Cechu podlahářů České republiky Miloslav Štumpa, který ocenil zejména perfektní zázemí školy na Uhelné. „Pro studenty a vůbec všechny uchazeče je neocenitelná výhoda, když se můžou na svoje budoucí povolání připravovat v takto kvalitně vybavených dílnách přímo v areálu školy, a nemusejí tak za praxí docházet někam jinam“, dodává s uznáním Miloslav Štumpa.