Dobrá šance na odborný růst se nabízí nejen maturantům

14.3.2014    Hradecký deník - Škola pro mladé zájemce o výpočetní techniku, která v Hradci Králové za necelých 20 let své existence vychovala pro praktické uplatnění více než 1100 odborníků se zaměřením na informační technologie, nese nový název Střední škola a vyšší odborná škola aplikované kybernetiky. 

Svou dosavadní středoškolskou výuku totiž rozšířila o vyšší studium v akreditovaném programu Počítačová umění a design. Tento na komerční praxi výrazně zaměřený projekt je novinkou v české vzdělávací soustavě a jeho cílem je umožnit další odborný růst maturantům, kteří nechtějí pokračovat ve vysokoškolském studiu, nebo neuspějí v přijímacím řízení na umělecké vysoké školy.

            Informoval o tom ředitel hradecké Kybernetiky Jan Lang s tím, že nově otevřená VOŠmácelkovou kapacitu 115 míst a zájemcům z celé republiky umožňuje rozvíjet tvůrčí ambice v uměleckých oborech počítačová animace, design a audiovize, které jsou na trhu práce velmi žádané. I proto je ve výuce největší pozornost věnována moderním počítačovým technologiím a prohlubování uměleckých a tvůrčích schopností studentů. Úspěšní absolventi vyššího studia na královéhradecké škole aplikované kybernetiky se stanou diplomovanými specialisty v oboru s právem používat za svým jménem titul DiS.

            Střední škola aplikované kybernetiky v Hradci Králové, kterou ročně opouští v průměru 90 nových absolventů, se již 20. rokem významně podílí na řešení dlouhodobého nedostatku kvalitních IT specialistů na českém pracovním trhu.

            „Aktuálně nejslavnějším Čechem ve světě počítačové grafiky je absolvent naší školy Václav Krejčí. V polovině října 2013 se internetem prohnalo jeho instruktážní video, které za jediný den vidělo 1,5 milionu lidí na celé planetě. Dnes má toto video na YouTubu tři miliony zhlédnutí a přibývají další. Václav Krejčí, jemuž se dnes říká Bůh Wordu, vykouzlil v kancelářské aplikaci Microsoftu neuvěřitelnou grafiku jako ve Photoshopu. Pouze pomocí integrovaných wordovských grafických nástrojů a standardních fontů vytvořil kompletní kopii obrazovky mobilu s operačním systémem iOS 7 se všemi ikonami včetně realistického ztvárnění iPhonu,“ popisuje ředitel Lang.

            Škola se kromě výuky středoškoláků a studentů vyššího studia zapojila i do programu celoživotního vzdělávání v projektu UNIV3, který vede k získávání profesních kvalifikací v různých oborech.