Projekt UNIV3

UNIV3.jpg

V projektu UNIV3 probíhá podpora rekvalifikací, kterými se lidé připravují k vykonání zkoušky a propojuje se s tzv. „procesem uznávání“. Uznávány budou dovednosti a znalosti, které se zájemci o doplnění vzdělání naučili během života i mimo školu.

Nová legislativa na poli vzdělávání dospělých v České republice umožnila středním odborným školám zaměřit se na segment profesního (dříve dílčího) vzdělávání. To může vracet na trh práce např. řemesla, která chybí, ale někdy jim i navracet prestiž. Tato skutečnost se řeší v právě probíhajícím projektu ministerstva školství UNIV 3.

ano.jpgJe- li Vám mezi 18 – 64 lety a umíte něco, co jste se nikdy neučili, ale co celý život děláte, ale nevíte, jak to dokázat svým známým, svému zaměstnavateli nebo třeba i jen sami sobě? Právě Vám jsou určeny naše stránky. Prohlédněte si nové propagační video nebo  filmové ukázky ze zkoušek pilotního ověřování profesních kvalifikací  a dozvíte se víc.  

SAMOSTATNÝ WEB PROJEKTU UNIV 3 NALEZNETE ZDE


 

Obtíže s náborem učňů začala budějovická polytechnika řešit i rozvojem vzdělávání dospělých

Region - Vzdělávání dospělých vstupuje stále víc do života středních škol. V Jihočeském kraji tradiční odborná škola v centru Českých Budějovic dokládá, že význam tohoto segmentu roste právě v období sníženého zájmu o učňovské obory .

 

Zlepšit si pracovní uplatnění

Střední škola zemědělství a služeb, příspěvková organizace, se nachází v malém městečku Město Albrechtice v Moravskoslezském kraji na řece Opavici, v sousedství hranice s Polskem. Město se rozkládá na okraji úrodné polské nížiny a otevírá vstup do osoblažského výběžku.

 

Od ekonomie k pedikúře

Zuzana Fancová z Ostravy před nedávnem oslavila své 23. narozeniny. Ačkoliv je pilnou studentkou vysoké školy a v květnu se jí dokonce podařilo získat bakalářský titul v oboru Ekonomie, ve svém volném čase nezahálí a rozšiřuje si své vědomosti a dovednosti prostřednictvím dalšího vzdělávání. Tentokrát v jiném, poměrně vzdáleném oboru. Výběr ale nebyl nijak náhodný. Zuzaniným velkým snem je totiž mít jednou vlastní salón pro manikúru, pedikúru a nehtovou modeláž. A alespoň malým krůčkem k jeho splnění bylo proto nedávné absolvování kurzu národní kvalifikace Pedikérka a nehtová designérka.

 

Umíchá cokoliv

Iveta Ujčíková se vyučila v oboru Příprava pokrmů a odívání. Ve školním roce 2011/1012 nastoupila na studijní obor Podnikání (dálková forma studia) na Hotelové škole v Třebíči. V té době pracovala jako servírka. Hlavním důvodem pro účast Ivety v pilotním ověřování bylo udržet si, případně zlepšit, své pracovní uplatnění. Jako ne zcela kvalifikovaná pro práci servírky si chtěla kvalifikaci rozšířit a získat pro práci v daném oboru potřebné odborné kompetence a získat větší konkurenceschopnost na trhu práce, případně získat možnost lepšího pracovního uplatnění.

 

S pomocí bratra našel své místo

Jednadvacetiletý Lukáš Uličný pochází z Úvalna, menší vesnice, která se nachází u Krnova. Protože již jeho rodiče i prarodiče měli velkou zahradu, byl od malička zvyklý s její údržbou pomáhat. Tato práce ho již v útlém věku velmi bavila, takže již s koncem základní školy přemýšlel o nějakém zahradnickém oboru. Rodiče však byli přesvědčeni, že má jejich syn na víc než „jen“ na zahradníka a přesvědčili ho, aby si podal přihlášku na gymnázium v Krnově.

 

Kovové ostří

Již jako malý chlapec měl pan Jaroslav Soural blízko k ruční práci. Jeho tatínek byl totiž velmi šikovný stolař a před Jaroslavem vznikaly díky šikovným rukám jeho otce krásné práce ze dřeva. On měl ale jako žák a potom junior spíše blízko ke sportu – byl fotbalovým brankařem. Po seznámení s budoucí manželkou nastal zlom, protože otec jeho ženy vlastní zámečnickou a kovářskou firmu. Začal tedy pracovat po absolvování Středního odborného učiliště v Mariánském Údolí obor nástrojař v letech v jeho firmě jako zámečník a později ho tchán zasvětil i do práce uměleckého kováře. Tuto práci dělá ve firmě dodnes a dokonce si doplnil vzdělání o výuční list uměleckého kováře-zámečníka na Středním odborném učilišti uměleckořemeslném v Praze.