Studenty zapojují do řešení úkolu

14. 1. 2015 Táborský deník - Sezimovo Ústí - Technicky  zdatní odborníci jsou ve strojírenských firmách stále nedostatkovým zbožím.  V registru úřadu práce ale najdou především lidi bez kvalifikace nebo se zaměřením na administrativní práce. Firmy  přicházejí na to, že odborné techniky je třeba si vychovat vlastními silami.

Kovosvit již před časem vyšel cestou stipendií a loni v květnu i formou tak zvaných studentských kanceláří, které studentům ať již vysoké nebo střední školy umožňují praxi v Kovosvitu. Přímo se zapojí do práce na konkrétním úkolu. Jedna kancelář funguje v Praze, druhá v sezimoústeckém závodu. Celkem podnik vytvořil sedm konstrukčních pracovišť, v nichž se může střídat až pětadvacet zájemců.

Jaké výsledky tento vzdělávací model firmě po více než půl roce přinesl, zhodnotil technický ředitel firmy Petr Váradi.
„Zjistili jsme, že se podařilo zaktivizovat především Prahu, kde se nám studentů přihlásilo hodně. Když jsme si z nich vybrali, začali reálně pracovat. Tady cílíme hlavně na středoškoláky, protože hned vedle nás je Centrum odborné přípravy a v Táboře průmyslová škola. Výhodou kanceláří je, že se navzájem můžeme dlouhodobě poznávat a vyjasnit si, zda k sobě patříme. Ale učíme se i my v Kovosvitu – zadávat práci a řídit malé týmy."

Kdo se může o místo v této kanceláři ucházet?
V portfoliu se objevují lidé, kteří začínají studovat vysokou školu nebo už mají nějaký její stupeň ukončený, a tady máme studenty středních škol.

K čemu kanceláře pomohou firmě a k čemu studentovi?
Jde o to, aby si studenti poznatky ze školy měli možnost prakticky ověřit. Tím, že si sáhnou přímo na vývoj výrobku, je chceme motivovat. Vydělají si nějakou korunu jako na brigádě, ale neříkám, že je všechny zaměstnáme. Jednat o nástupu začínáme v případě, že se objeví nějaký talent. Benefitem pro ně je, že na trh práce nepůjdou jako úplní začátečníci. Pokud nastoupí k nám, neztrácí čas s poznáváním našich interních standardů a také riziko selhání je nižší.

Chybí teď Kovosvitu technici?
Není to tak zlé, asi třetím rokem máme tým poměrně stabilizovaný. Doplňujeme lidi jen pro specifické oblasti, jakou je v současné době například divize Hydro, a to se nám podařilo i díky studentské kanceláři, v níž může student teoreticky působit devět let, tedy od začátku střední školy.

Alena Šatrová