Jak se mohou školy do projektu zapojit?
Partnerství škol a firem se mohou zapojit do:
- pilotáže
Do 20. prosince 2013 bylo vyhlášeno nové výběrové řízení na výběr dvaceti partnerství. Pilotáž se týká převážně technických oborů a je na ní vyčleněno více než 33 mil. Kč. Do výběrového řízení mohou podat nabídku již celá vytvořená partnerství, která mohou tvořit jedna nebo více škol s jednou nebo více firmami. Pilotáž a s ní spojená finanční podpora představují vhodnou příležitost již existující spolupráci rozšířit nebo prohloubit. Více informací o pilotáži najdete na http://www.nuv.cz/pospolu/pilotaz.
- monitoringu spolupráce
Do této nové aktivity, která vznikla na základě poptávky škol a firem, se zájemci mohli přihlásit do 20. 12. 2013. Přihlášku a šablony k vyplnění a další informace naleznete na http://www.nuv.cz/pospolu/monitoring. Monitoring nebude ze strany projektu POSPOLU nijak finančně podporován, jeho smyslem je zviditelnit příklady dobré praxe fungující spolupráce mezi firmami a školami a rozšířit tak zdroj informací k zobecnění zkušeností z různých oborů. Výzvu k přihlášení do této aktivity budeme opakovat i v roce 2014 a o jejím termínu Vás informovat na webu a prostřednictvím novinek rozesílaných odběratelům.
Pedagogové ze škol s navázanou spoluprací s firmami se mohou samostatně zapojit do tvorby:
- případových studií
Od září 2013 hledáme mezi pedagogickými pracovníky autory případových studií, v nichž by zachytili konkrétní
spolupráci jejich školy s firmou, a podělili by se tak s ostatními o svou zkušenost. V případě zájmu o
zapojení do tvorby případových studií je nejprve třeba vyplnit krátkou anotaci prostřednictvím
dotazníku nebo ji poslat mailem na adresu pospolu.info@nuvcz a/nebo
olga.kofronova@nuv
cz. Poté se Vám ozveme a domluvíme konkrétní spolupráci
na tvorbě studie. Zpracování studie bude honorováno, a to podle rozsahu a počtu zpracovaných modulů.
- aplikovaných modelů spolupráce
Aktuálně je možné se zapojit do tvorby aplikovaných modelů tvořených ve 4. etapě (harmonogram je k dispozici na
adrese www.projektpospolu.cz/harmonogram). Připomínkování
pracovních verzí probíhá prostřednictvím dotazníku přístupného na adrese http://goo.gl/LpZ8Uc nebo je možné poslat připomínky na e-mail eva.rathouska@nuvcz nebo pospolu.info@nuv
cz. Na uvedené adresy se ozvěte také v případě zájmu o aktivní
zapojení do tvorby modelů.
Pedagogové, zřizovatelé škol i zástupci firem se mohou zúčastnit:
- vzdělávacích akcí v regionech
Od roku 2014 budou ve všech regionech ČR probíhat vzdělávací akce pro učitele, zřizovatele škol i zástupce firem. O možnostech přihlášení se na tyto akce se v průběhu listopadu 2013 dočtete na http://www.nuv.cz/pospolu/vzdelavani-v-regionech.
Všechny odborné školy a zástupci zaměstnavatelů oslovení v šetření se mohli:
- zúčastnit dotazníkového šetření o spolupráci škol a firem, které proběhlo na podzim 2013 na všech středních a vyšších odborných školách a u 4500 vybraných zaměstnavatelů (a vybraní z nich pak následných hloubkových rozhovorů).
Přínosy projektu pro školy a firmy
Přínosem projektu pro vedoucí i další pracovníky škol bude vytvoření vzoru optimální spolupráce školy a zaměstnavatele při zajištění praktického vyučování na pracovištích zaměstnavatelů. Projekt také přispěje k prohloubení vzájemné důvěry mezi školami a zaměstnavateli. Žáci škol budou v rámci praktického vyučování seznamováni s reálným pracovním prostředím a získají praktické dovednosti, posílí své sebevědomí, které jim usnadní nalezení zaměstnání a nástup do pracovního procesu po ukončení studia. Školy si zapojením do projektu posílí význam a své postavení v rámci příslušného regionu. Využití prvků Evropského systému kreditů pro odborné vzdělávání a přípravu, dále jen ECVET v rámci projektu a zavedené do systému odborného vzdělávání vytvoří podmínky pro podporu učební mobility žáků, na mezinárodní i vnitrostátní úrovni.