Polsko se snaží víc než vy, vzkazují německé firmy Česku. To přišlo o pozici jedničky v regionu

5.6.2013 iHNed

Poprvé za osm let není Česko jedničkou německých firem. Velmi slabá je podle nich v tuzemsku například právní jistota a vymahatelnost práva. Naopak nejlépe němečtí investoři hodnotí Polsko. Stále atraktivnější jsou i Pobaltské země.

Sedm let v řadě byla Česká republika podle německých firem nejvíce atraktivní zemí pro investice ve střední a východní Evropě. Tomu je konec. Na první místo se vypracovalo Polsko a Česko loni propadlo na druhou příčku.

Vyplývá to z průzkumu Česko-německé obchodní a průmyslové komory (ČNOPK) a dalších 15 hospodářských komor ve střední a východní Evropě.

"Poprvé došlo k tomu, že Česko přišlo o první příčku. Země je z pohledu převážně německých investorů sice pořád velmi atraktivní, ale především Polsko a pobaltské země provedly řadu úspěšných reforem," vysvětluje Bernard Bauer, výkonný člen představenstva ČNOPK.

Zatímco výchozí podmínky byly v tuzemsku velmi dobré, vlády se v posledních letech nesnažily je dál ještě zlepšit a zakročit například proti korupci. "Tady se nic výraznějšího nedělo, aby se situace dál zlepšovala. Proti tomu jiné země se hodně zlepšily. Jako příklad se dají uvést rozsáhlé investice v Polsku do infrastruktury. Proti tomu tady se investuje velmi málo," doplňuje Hannes Lachmann z ČNOPK.

Jsme jako Bavorsko! Češi, pojďte k nám investovat, volají z německého Saska - čtěte ZDE

Německé firmy: Jestli Česko nepohne se školstvím a trhem práce, do pěti let jsme bez lidí - čtěte ZDE

Do průzkumu německých zahraničních obchodních komor se zapojilo více než 1700 především německých podniků z 16 zemí střední a východní Evropy.

Ačkoli v celkovém hodnocení je Česko mezi nejlepšími, v některých posuzovaných kriteriích bylo až na chvostu žebříčku. Například tak patří ke třem nejhůře hodnoceným zemím z hlediska dostupnosti odborných pracovních sil, ale i podle transparentnosti veřejných zakázek, boje s korupcí nebo právní jistoty. "Jde hlavně o to, že tu soudní procesy trvají velice dlouho a vymahatelnost práva není tak dobrá," vysvětluje pohled německých firem Bauer.

Lépe než Česko se tak ve srovnání umístily například Bulharsko, Rumunsko, Bosna a Hercegovina nebo třeba Chorvatsko. Na dolním konci žebříčku se  Česko také pohybuje například v otázce politické stability.

Žebříček atraktivity zemí střední a východní Evropy

země pořadí letos pořadí loni
Polsko 1. 2.
Česko 2. 1. 
Estonsko 3. 4.
Slovensko 4. 3.
Slovinsko 5. 5.
Chorvatsko 6. 6.
Lotyšsko 7. 8.
Litva 8. 9.
Rumunsko 9. 7.
Maďarsko 10. 13.
Rumunsko 11. 10.
Srbsko 12. 11.
Ukrajina 13. 15.
Bulharsko 14. 12.
Makedonie 15. 16.

 




Další z hlavních problémů, které snižují atraktivitu Česku v očích německých investorů, je nedostatek lidí s technickým vzděláním na trhu práce. Vidíme ale, že premiér Nečas naši výzvu na zlepšení v tomto směru přijal a letos se rozjíždí projekt Pospolu, který by měl pomoci podpořit duální vzdělávání v Česku," dodává Bauer.

Zlepšení tu hlásí německé firmy i v oblasti platební morálky a předvídatelnosti hospodářské politiky. "Přednosti ČR z pohledu investorů tedy stále ještě převažují nad problémy. Faktory jako geografická a kulturní blízkost, průmyslová tradice a pracovní síla však samy o sobě nebudou stačit k tomu, aby si Česko mohlo udržet regionální konkurenceschopnost," doplňuje Bauer.

P. Franzová