Lída Rakušanová: Prvenství pro německé investory na podmínku

14.4.2015 Rádio Plus -  Nejprve dobrá zpráva: co do oblíbenosti u německých investorů se ze zemí ve střední a východní Evropě dostala Česká republika po dvou letech opět na první místo. To úspěšně obhajovala řadu let, než ji předloni předstihlo Polsko, a loni se o prvenství dělila se Slovenskem. 

Jak vyplývá z letošního průzkumu, jehož výsledky v úterý oznámila česko-německá průmyslová a obchodní komora, investovalo by teď v Česku dokonce rekordních 92 % německých firem. Ty, které zde působí, hodnotí své ekonomické vyhlídky do budoucna optimisticky, plánují zvýšení investic, chtějí přijímat nové pracovníky a mnohé se chystají i na zvýšení zaměstnaneckých platů o 3 až 8 %. 

A teď ta špatná zpráva: kromě korupce a neprůhlednosti při zadávání veřejných zakázek si zahraniční zaměstnavatelé už tradičně stěžují především na to, že kvalifikované zaměstnance tady nemají kde brát. Systém zdejšího učňovského školství je podle nich beznadějně zastaralý a snaha reformovat ho se zatím omezuje spíš na verbální cvičení než na konkrétní kroky. Letos v červnu sice doběhne pilotní projekt Pospolu, jehož cílem je propojit firmy s odbornými školami, a umožnit tak studentům podstatně víc praktické výuky přímo v provozech místo v chráněných dílnách učilišť, ale jeho případné uvedení do praxe bude zřejmě trvat roky. Mezitím ovšem české ekonomice ujíždí vlak, protože průmyslová výroba se dneska digitalizuje tak rychle, že s tím stěží stačí držet krok i země, jako je Německo nebo Rakousko, kde odborné vzdělávání, orientované na praxi, dávno funguje.

Celý článek je k dispozici zde.