Firmy a školy chtějí více a lépe spolupracovat. Stát má pomoci

26.3.2015 Hospodářské noviny - Propojení technických škol s firmami je téma, o kterém se už roky mluví. Firmy si stěžují, že absolventi k nim nastupují nepřipraveni do praxe. Projektu Pospolu testuje, jak by mohla fungovat dohoda firem a škol, co se má student během praxe naučit.

Robot Advee na první pohled vypadá jako by právě přicestoval z budoucnosti. Přes metr a půl vysoký stroj umí rozeznat lidskou tvář, mluvit s okolím, dokáže vytisknout letáček, a dokonce sám chodí. Původně měl Advee být jen jezdící monitor, absolventi z brněnského Vysokého učení technického(VUT)zněj ale společně s firmou Bender Robotics udělali futuristický stroj, který v mnohém nahradí člověka. Slouží k reklamním účelům, přehrává videa, dokáže člověku poradit nebo dát informace o konkrétním výrobku, firmě nebo události. Sloužit může návštěvníkům na veletrzích, v muzeích, letištních halách nebo na kongresech.

Advee je jedním z projektů, v nichž se podařilo spojit teoretické znalosti a inovativní myšlení studentů s praktickým zázemím výrobní firmy. Právě propojení technických škol s firmami je v Česku velké téma, o kterém se už roky mluví, protože spolupráci byznysu a akademiků se zatím ve větším příliš nedaří a firmy si stěžují, že absolventi k nim nastupují nepřipraveni do praxe.

Celý článek je k dispozici zde.