Firmám chybí řemeslníci. Deváťáky lákají do učení pomocí stipendií

11.6.2015 ct24.cz - Dej se do učení a my ti dáme stipendium a příslib pracovního místa. Taktika, kterou se čím dál víc firem snaží sehnat kvalifikované lidi na řemeslné pozice. Například na žádost brněnské textilky obnovila jedna ze středních škol učební obor výrobce textilií. První absolventi programu, díky kterému dostávali během studia od firmy jako bonus stipendium tři tisíce korun měsíčně, nyní nastupují do práce.    

Devatenáctiletá Anna Breburdová má za sebou textilní průmyslovku, potřebovala ale získat víc praktických zkušeností. Dala se proto zlákat k ročnímu studiu oboru výrobce textilií. Minulý týden úspěšně dokončila zkoušky a nyní nastupuje do brněnské firmy Nová Mosilana. "Chtěla bych dělat na tkalcovně, kde to všechno začíná," svěřila se čerstvá absolventka. Studium jí zpříjemňovala nejen jistota práce v oboru, ale i stipendium a další příspěvky. To vše od firmy dostala za příslib, že pro ni bude po škole minimálně rok pracovat.

Poslední absolventi učňovského oboru výrobce textilií přitom v Brně spatřili světlo světa v roce 1996. "Potřebujeme firmu udržet na tisíci pracovnících. Při tomto počtu jen přirozená fluktuace jako odchody do důchodu a na mateřské dovolené znamená za rok pohyb kolem 40 pracovníků," uvedl ředitel pro lidské zdroje Nové Mosilany Karel Pokorný. Firma si proto otevření zaniklého textilního oboru vyjednala s brněnskou střední školou Charbulova. Studenty tam láká právě na štědré benefity: Pro jednoletý studijní obor nabízí stipendium až tři tisíce korun měsíčně, 400 korun jako příspěvek na obědy a možnost příspěvku na ubytování.

Celý článek je k dispozici zde.