Automobilky utržily téměř bilión korun

15.6.2015 Právo - Automobilky a výrobci dílů v Česku loni zvýšili tržby o téměř 15 procent na rekordních 991 miliard korun. Automobilový export vzrostl obdobným tempem na 845 miliard Kč. Toto odvětví se tak podle Sdružení automobilového průmyslu (SAP) na celkové tuzemské průmyslové produkci podílelo jednou čtvrtinou.

Firmy spolupracují při vzdělávání

Loňský rok byl podle člena představenstva Škody Auto Bohdana Wojnara přelomový také v oblasti technického vzdělávání. Automobilky spolu s ministerstvem školství participují na projektu Pospolu, který podporuje spolupráci škol a firem se zaměřením na odborné vzdělávání v praxi. Spolupráce začíná již na úrovni mateřských škol.

Přes tuto podporu školství se automobilky podle šéfa Brano Group Pavla Juříčka potýkají s nedostatkem pracovníků. Do Česka přitom míří nové investice a i někteří dodavatelé plánují rozšiřovat výrobu. „Vím o nejméně deseti firmách, které plánují v Česku zdvojnásobit objem své produkce,“ uvedl. Do SAP je zapojeno 148 výrobců vozidel, jejich skupin, výrobců dílů a příslušenství a dalších firem s přímou vazbou na automobilový průmysl v ČR.