Státní těsnopisný ústav

STU.jpg Státní těsnopisný ústav koordinuje výuku předmětů písemná a elektronická komunikace, psaní na klávesnici a těsnopis na středních školách; organizuje soutěže pro žáky středních škol a je zkušební institucí pro státní zkoušky z grafických disciplín (psaní na klávesnici, obchodní korespondenci, zpracování textu na počítači, těsnopisu a stenotypistiky).

Státní zkoušky 2021 - zkoušky od 1. 10. 2021

Zimní zkouškové obdobíod 1. 10. t. r. Z administrativních důvodů je ale třeba podat přihlášku alespoň týden před zvoleným termínem a v prosinci lze domluvit termín pouze do 15. 12. Děkujeme za pochopení. 

Upozorňujeme za navýšení poplatků za státní zkoušky o 100 Kč u všech typů zkoušek. 

Veškeré informace naleznete ZDE


Mistrovství ČR ve zpracování textů 2021 online

Vážené kolegyně, vážení kolegové

jak jistě víte, v loňském roce se poprvé neuskutečnilo tradiční mistrovství ČR žáků v grafických předmětech. Po začátku pandemie nebylo ani myslitelné soutěž zrealizovat v nějaké náhradní formě. Uplynul další rok a z důvodu omezení docházky do škol přichází Interinfo ČR ve spolupráci s námi a Asociací obchodních akademií s nabídkou uspořádat letošní MR žáků online

Veškeré informace potřebné pro účast Vašich žáků a propozice soutěže naleznete ZDE

 Budeme se těšit na toto alespoň virtuální setkání se soutěžícími z Vašich škol.

Reportáž z proběhlé soutěže a výsledkové listiny naleznete zde. Děkujeme manželům Zaviačičovým z Interinfo ČR za možnost podílet se na této soutěži.


Časopis Rozhledy 2021!

Vážení čtenáři,

máme za sebou začátek roku 2021 a my pro Vás máme dodatečný vánoční dárek – po téměř roce vyjednávání se nám podařilo obnovit časopis Rozhledy a Vy nyní máte možnost stáhnout si první číslo již 96. ročníku, který je nově vydáván zdarma v elektronické podobě ve formátu PDF v rámci metodické podpory Národního pedagogického institutu.

Velice nás těší, že Vám i nyní během tohoto složitého období můžeme přinášet články a úlohy, které Vám možná alespoň trochu ulehčí vaši práci.

V balíčku řešení nově naleznete i opisy ve formátu „txt“ použitelné v opravných programech. 

Časopis Rozhledy si můžete zdarma stáhnout zde: ZDE


Státní zkoušky - navýšení poplatků od 1. 1. 2021

Od 1. 1. 2021 dochází k navýšení poplatků za jednotlivé typy státních zkoušek z grafických disciplín o 100 Kč. Více informací ZDEStátní zkoušky

Vzhledem k omezení jarního zkouškového období bude zimní zkouškové období zahájeno již od 1. října 2020 s tím, že první individuální zájemci se mohou na zkoušku v učebně NPI ČR přihlásit již na středu 30. 9. 2020.

Přihlášky je možné zasílat již nyní a následně kdykoli během zkouškového období. V prosinci je z administrativních důvodů možné hlásit se na termíny pouze do 11. 12. 2020.


Pozor! Změna kontaktních e-mailů:

Mgr. Vít Valeš: vit.vales@npi_cz

Stanislava Frydrychová: stanislava.frydrychova@npi_cz

 

Nová norma ČSN 01 6910


 Státní těsnopisný ústav také připravuje a pořádá kurzy, zabývá se poradenstvím v této oblasti a pořádá semináře pro učitele středních škol. Dále organizuje krajské a celostátní soutěže žáků středních škol v grafických disciplínách. Zabývá se i tvorbou výukových programů, publikací a dalších školních pomůcek. Vydává časopis Rozhledy, k němuž nabízí texty ke stažení.

Státní těsnopisný ústav spolupracuje s jednotlivými školami, s příslušnými profesními organizacemi, zaměstnavatelskými svazy a správními orgány na modernizaci středního odborného školství. Podílí se na mezinárodní spolupráci v rámci federace INTERSTENO (Mezinárodní federace zpracování informací).