Mistrovství republiky v grafických předmětech 2016

Rok se s rokem sešel a 18.–19. dubna se konalo již 24. celorepublikové kolo Mistrovství republiky v grafických předmětech. Tentokrát se soutěže ujala VOŠ a SOŠ Nový Bydžov. Město nás přivítalo nádherně slunečným počasím, které se jistě odrazilo na příjemné atmosféře celé soutěže. Hlavní dík za skvělý průběh soutěže a její bezchybnou organizaci právem náleží ředitelce pořádající školy a organizátorům z řad jejích pedagogů. Díky ovšem patří také zástupcům Interinfo ČR, panu Jaroslavu Zaviačičovi a Ing. Heleně Zaviačičové, kteří nám jako každý rok pomohli s vyhodnocením soutěžních disciplín, Ing. Ludmile Novákové z ČTS a též pedagogům doprovázejícím své žáky ze všech koutů naší země, kteří pomohli se startováním disciplín, s dohledem při soutěži a s opravami soutěžních prací. První den mistrovství byl zahájen zápolením v disciplínách wordprocessing a záznam mluveného slova.

Ve wordprocessingu zvítězila Růžičková Martina z EOA Děčín se 158,5 body ze 175 možných, na druhém místě skončila Ivanova Martina ze Slovanského gymnázia Olomouc a na třetím místě Vaňák Tomáš z OA Heroldovy sady, Praha.

V záznamu mluveného slova zvítězil Kucza Vojtěch z OA Český Těšín, který dokázal zaznamenat 5 minut diktátu s pouhými 2 trestnými body. Na druhém místě se v této disciplíně umístila Imbergerová Karin z OA a VOŠ Valašské Meziříčí a na třetím Ivanova Martina ze Slovanského gymnázia Olomouc.

Celý den vyvrcholil slavnostním zahájením mistrovství v místním divadle, kterého se ujala paní ředitelka Ing. Blanka Macháčková. Pro závodníky, kteří zrovna nesoutěžili, byl na oba dny připraven bohatý doprovodný program zahrnující prohlídku zámku Karlova Koruna, bowling, prohlídku muzea Nový Bydžov a jízdu na koni.

Druhý den se začalo soutěžit již brzy dopoledne. Jako první si poměřili své schopnosti závodníci v disciplíně korektura textu, ve které zvítězila Ivanova Martina ze Slovanského gymnázia Olomouc. Získala 17 000 bodů při provedení 180 korektur se 4 chybami. Na druhém místě skončila Mičková Anna z Gymnázia Lesní čtvrť, Zlín, a na místě třetím Kupcová Tereza z GOB a SOŠ Telč.

Mistrovství bylo zakončeno disciplínou psaní na klávesnici, ve které zvítězil Rak Michal z OA a VOŠ Valašské Meziříčí s výkonem 4 811 čistých úhozů a 0,040 % chyb, na druhém místě skončil Vojtěch Kucza z OA Český Těšín následován Schenkovou Terezou z Mendelovy SŠ Nový Jičín.

Mistrovství bylo v odpoledních hodinách ukončeno slavnostním vyhlášením vítězů a předáním hodnotných věcných cen. Všem vítězům gratulujeme. Poděkování a gratulace patří také všem ostatním soutěžícím, kteří se probojovali krajským kolem a měli odvahu poměřit síly v celorepublikovém klání s těmi nejlepšími. Těšíme se na setkání opět za rok při dalším ročníku Mistrovství republiky v grafických předmětech, tentokrát v Obchodní akademii Choceň.


Výsledky republikového kola soutěže a soutěžní zadání jednotlivých disciplín naleznete zde:

Výsledky republikového kola soutěže