Podpora kompetencí k podnikavosti, iniciativě a kreativitě
Kompetencí k podnikavosti se rozumí schopnost využívat příležitosti a nápady a vytvářet z nich hodnoty pro ostatní. Její podstatou je tvořivost, kritické myšlení a řešení problémů, iniciativa a vytrvalost a schopnost spolupracovat s ostatními s cílem plánovat a řídit projekty, které mají kulturní, společenskou nebo komerční hodnotu.
INSPIROMAT PROJEKTU P-KAP – příklady z praxe krajů a škol jako inspirace pro vaše akční plánování v oblasti podpory kompetencí k podnikavosti, iniciativě a kreativitě
Kompetence k podnikavosti vyžaduje vědomí toho, že existují různé kontexty a příležitosti k převádění nápadů do praxe v osobních, společenských a profesních činnostech, a pochopení toho, jakým způsobem tyto kontexty a příležitosti vznikají. Jedinci by měli znát a chápat přístupy k plánování a řízení projektů, které zahrnují jak postupy, tak i zdroje. Měli by rozumět ekonomii a sociálním a ekonomickým příležitostem a výzvám, jimž čelí zaměstnavatel, organizace či společnost. Měli by si také být vědomi etických zásad a mít povědomí o svých silných a slabých stránkách.
Podnikatelské dovednosti jsou založeny na tvořivosti, která zahrnuje představivost, strategické myšlení a řešení problémů a kritickou a konstruktivní reflexi v rámci vyvíjejících se tvůrčích procesů a inovací.
Vyžadují schopnost pracovat jak jednotlivě, tak i s ostatními v týmu, mobilizovat zdroje (lidi a věci) a vytrvat v činnosti. Patří sem i schopnost činit finanční rozhodnutí týkající se nákladů a hodnoty. Zásadní je schopnost efektivně komunikovat a vyjednávat s ostatními a vypořádat se s nejistotou, nejasnostmi a riziky v rámci přijímání kvalifikovaných rozhodnutí.
Pro podnikatelský postoj je charakteristický smysl pro iniciativu a schopnosti, aktivita, progresivnost, odvaha a vytrvalost při dosahování cílů. Zahrnuje touhu motivovat ostatní a oceňovat jejich myšlenky, empatii a péči o lidi a svět a přijímání odpovědnosti zaujímáním etických přístupů v rámci celého procesu.
Ve školském prostředí hovoříme o výchově k podnikavosti. Ta zahrnuje všechny výukové nástroje, které rozvíjejí výše uvedené kompetence. Součástí VkP je i nauka o podnikání a problematika etiky v podnikání, včetně společenské odpovědnosti firem a jednotlivců.
Kompetence podporující podnikavost, iniciativu a kreativitu:
Metodická podpora podnikavosti v rámci P-KAP
Projekt P-KAP přináší základní poznatky o možnostech podpory podnikavosti, tvořivosti a iniciativy využitelné mimo jiné při akčním plánování pro různé cílové skupiny. Know-how v rámci tohoto tématu je uceleně podchyceno v následujících zdrojích:
- Pojetí podnikavosti (v roce 2017 byla zpracována verze určená zejména pro týmy, které se v krajích podílejí na realizaci krajských akčních plánů – RT KAP)
- Aktualizováno na konci roku 2018, vydáno v lednu 2019; kromě společného úvodu (I. část) a samotného pojetí této tematické oblasti v projektu P-KAP (IV. část) obsahuje rovněž stručné Manažerské shrnutí a podrobnou SWOT analýzu (II. a III. část materiálu).
- V srpnu 2020 bylo toto pojetí pro decizní sféru aktualizováno: 2020 Manažerské shrnutí a SWOT analýza, 2020 Podrobné pojetí oblasti intervence Podpora kompetencí k podnikavosti, iniciativě a kreativitě
- Příklady inspirativní praxe
- Přímá podpora ze strany odborných garantů v krajích a garantek pro podnikavost Kateřiny Lichtenberkové a Martiny Hausdorfové
Podívejte se na videometodiky k této oblasti:
Úvod do oblasti | Nauka o podnikání a ekonomické vzdělávání | |
![]() |
![]() |
Rozvoj kompetencí | Tři úrovně výchovy k podnikavosti | |
![]() |
![]() |
Fiktivní firma |
![]() |
Garanti této oblasti intervence: