Atelier théâtre Gybon: výuka, jak ji možná neznáte

Francouzské divadlo je vedené jako nepovinný předmět s 2hodinou týdenní dotací. Aktuálně si tímto zajímavým způsobem zdokonaluje (nejen) znalosti francouzštinu patnáct žáků.

Netradiční přístup k výuce francouzštiny se zrodil v roce 1999. Skupinka nadšených žákyň francouzského jazyka, pod vedením ještě zapálenější paní profesorky Ivany Šubrtové, nacvičila několik bajek, které posléze představila na přehlídce francouzských divadelních souborů Festivadlo Brno. A rovnou vyhrály první cenu, jíž byla účast na Festivalu festivalů ve Francii v La Roche sur Yon.

Nejen díky tomuto velkému úspěchu, ale také díky obrovskému nadšení všech vyučujících francouzského jazyka na naší škole se postupem času divadelní soubor rozrostl a rozrůstá o nové členy, nové skupiny, nové projekty… Ohromné pocty zde patří průkopnicím, paní profesorce Váchové a Hammerské.

Festyval FETLYF Saint-Malo 2016.jpg

Peer Gynt- Festival Lingue in Scena It

A tak se hrálo, zkoušelo a hrálo, až se za těch 19 let odehrálo celkem 53 různých divadelních her a adaptací, nejen od slavných světových spisovatelů a dramaturgů, ale také her psaných přímo na míru našimi studenty (například La Forêt (Les) od M. Zahálky, Le conte de Craconoche - kolektiv studentů, Lucky Luke et les Dalton - „Gare à vous, sales Coyotes!“ opět kolektiv a mnoho dalších).

Divadelní školní rok

Francouzské divadlo je u nás ve škole vedeno jako nepovinný předmět s dvouhodinovou týdenní dotací. Dříve bylo i několik divadelních skupin a každá pracovala na jiném projektu a představení. Divadelní skupiny jsou vedeny námi učitelkami francouzského jazyka, avšak v rámci mezinárodních projektů se nám občas podaří do výuky zapojit divadelní profesionály. Aktuálně máme jednu divadelní skupinu, která čítá 15 žáků z různých ročníků a různou úrovní francouzského jazyka. Harmonogram práce se může lišit rok od roku, závisí na různých projektech. Zpravidla se vždy od září až do listopadu dělají divadelní cvičení a postupně se vybírá či vytváří hra, kterou bude skupina nacvičovat.
Od prosince se secvičuje hra a v březnu je první vystoupení, kterým naše škola zahajuje Dny Frankofonie v Hradci Králové a poté se s touto hrou účastní zahraničního divadelního festivalu.

Ve školním roce 2017/18 byl program trochu odlišný. Naše gymnázium slaví 40 let.

Oslavy byly zahájeny Francouzsko-německým divadelním večerem 30. 5. 2018 v Divadle Drak. Mimo jiné jsme tento rok v rámci projektu Divadlo mezi námi hostili skupinu studentů z gymnázia Saint-Michel z Remeše. Studenti společně nacvičili menší představení složené z různých písní, které předvedli na našem gymnáziu. Cestu na festival do Saint-Malo jsme vyplnili krátkou zastávkou v Remeši, kde jsme toto úspěšné představení sehráli pro francouzské publikum.

Atelier théâtre Gybon úspěšně reprezentuje naši školu nejen na tuzemské scéně, jako například
na každoročním zahájení Dnů Frankofonie v Hradci Králové, na festivalu Festivadlo Brno a nyní již Festivadlo Pardubice, na Francouzské ambasádě v Praze atd., a mimo jiné na zahraničních festivalech. Náš divadelní soubor představil své hry v Turecku, Rumunsku, Maďarsku, Rakousku, Tunisku a Itálii a hlavně ve Francii. Různé skupiny francouzského divadla se prezentovaly na Festival Pantomimes v Orthez, v rámci mezinárodních projektů také v Andlau, Avignonu, Aix-en-Provence
a Remeši. Mezi naše každoroční a velmi oblíbené destinace patří festival Fetlyf v Saint-Malo, který jsme navštívili tento rok.

Těší náš, že naše divadelní skupina inspirovala vznik německé divadelní skupiny ve škole.

Divadelní Saint Malo

Divadelní festival FETLYF - Lycéens sur les planches, který se každoročně koná v malebném francouzském městečku Saint-Malo oslavil 15. narozeniny. K této příležitosti se festivalu zúčastnilo 250 gymnazistů a z toho 150 mezinárodních studentů z různých zemí, například z Tuniska, Turecka, Estonska, Mauriciu, Slovinska atd. U této velké události nechyběla ani divadelní skupina studentů Atelier Théâtre Gybon. V rámci festivalu se studenti Gymnázia Boženy Němcové zúčastnili různých divadelních workshopů, zhlédli 18 představení ve francouzském jazyce, navštívili Mont Saint-Michel a především, za velkého potlesku, uvedli autorskou hru Les Clichés. Společné představení všech francouzských i zahraničních studentů zakončilo skvělý týden nabitý divadlem a kulturou.

Během celého festivalu v Saint-Malo byli studenti ubytováni v rodinách, a mohli tak procvičit a zdokonalit své jazykové znalosti.

Cestou zbyl čas i na návštěvu významných francouzských míst: Verdun - významná bitva 1916, zahrady Versailles, dům Clauda Moneta v Giverny, Rouen - město Johanky z Arku, tapisérie v Bayeux a v neposlední řadě pláže vylodění - Omaha Beach a americký hřbitov. Při zpáteční cestě jsme se zastavili v evropském městě Strasbourg. 

Francouzské divadlo – dílna jazyků i lidskosti

Naše školní francouzské divadlo není pouze o prknech, co znamenají svět, ale rovněž o přátelství, o umění spolupráce, o poznávání nových kultur a hlavně o nezapomenutelných zážitcích.   

Existence našeho Atelier théâtre Gybon by nebyla možná bez významné podpory vedení školy. Dále pak velmi děkujeme za finanční podporu Klubu rodičů a přátel školy při GBN, Magistrátu města HK, Královéhradeckému kraji a v neposlední řadě Francouzskému institutu v Praze.

Více informací najdete na našich webových stránkách či na našem facebookovém profilu.

 Mgr. Petra Zemanská,

Učitelka francouzštiny na Gymnáziu Boženy Němcové v Hradci Králové

Foto: Archiv Atelier théâtre Gybon


Další inspirací pro využití divadla ve výuce jazyků (tentokrát v angličtině) nabízí příklad Gymnázia Žďár nad Sázavou.