Zájem o uznání kvalifikace roste. Diplom chtějí hlavně strážní a maséři

denik_cz_logo_1.jpg 15.5.2013     denik.cz        Praha – Zájem o uznání dovedností a znalostí, které lidé nabyli praxí, raketově roste. Kvalifikační zkoušku si loni udělalo přes 42.000 lidí, největší zájem je o certifikát k profesi strážného, na druhém místě je masér. Uvedl to Národní ústav vzdělávání, který projekt organizuje. 

„Zatímco v roce 2011 se ke zkouškám přihlásilo 25.086 uchazečů, v loňském roce jich bylo již o 68 procent více. Neustále pracujeme na rozšíření nabídky profesí, z nichž lze profesní zkoušku složit a získat celostátně platné osvědčení. Zaměřujeme se především na profese, které jsou na trhu práce žádané," uvedl hlavní manažer projektu Ivo Jupa.

Od roku 2009 si mohou lidé nechat uznat znalosti a dovednosti, které místo sezení ve školních lavicích nabyli v praxi. Osvědčení mohou získat ve 417 oborech. Z celkem 42.123 zájemců, kteří loni uspěli ve zkoušce, jich přes 39.000 skládalo zkoušky na strážného, 246 lidí se chtělo stát sportovním masérem a 216 uchazečů dostalo diplom na přípravu teplých pokrmů. Zájem byl také o kvalifikace detektiv koncipient, florista nebo průvodce cestovního ruchu.

 

Odborníci z ústavu vzdělávání přitom upozorňují, že zatímco zájem o strážné je v současnosti na pracovním trhu nadprůměrný, například u detektivů nebo pracovníků v gastronomii už vyhlídky nejsou tak růžové. 

Do budoucna prý budou potřeba hlavně pracovníci ve zdravotnictví a ošetřovatelských službách. „Dlouhodobě vysoký je zájem o pracovníky z technické sféry, naopak absolventi frekventovaných ekonomických oborů mají stále problémy s uplatněním na trhu práce, a to především mimo velká města," upozornil analytik Národního vzdělávacího fondu Jiří Braňka.

Uznávání znalostí a dovedností je možné díky takzvané národní soustavě kvalifikací, kde je u každého oboru přesně stanoveno, co musí člověk pro získání osvědčení umět. Většina osvědčení je zatím na úrovni výučních listů, ale existuje i obdoba maturity třeba pro detektivy – koncipienty nebo zkouška na úrovni vyššího odborného vzdělání pro průvodce v cestovním ruchu."