Stavějí domy, vyrábějí nábytek, pomáhají dětem

denik_logo.jpg 23.5.2013, Deník ( Region| Východní Čechy)  Rybitví – Schopnosti žáků stavební průmyslovky v Rybitví už poznalo mnoho občanů Pardubic a okolí. Součástí praktické výuky je i aktivní zapojení žáků do výstavby či rekonstrukce rodinných domů. Civilních zakázek registruje škola v současnosti tolik, že je musí odmítat. 

Nejčastěji jsou v akci zedníci, tesaři, malíři a lakýrníci, velký zájem je i o výrobky uměleckých kovářů. A protože lidé často vyžadují atypický dřevěný nábytek, obracejí se na budoucí truhláře. Mladí řemeslníci tak procházejí už na začátku své profesní dráhy náročnou prověrkou.

 

Hračky mateřinkám 

Budoucí žáky se snaží stavební průmyslovka v Rybitví hledat už mezi dětmi v mateřských a nejnižšími ročníky v základních školách. Těm nejmenším poskytuje hračky vyrobené ze dřeva, které patří k nesmírně oblíbeným, a pardubická mateřinka Korálek si pochvaluje dřevěnou sadu pracovního nářadí se šroubováky, kladívky a pilkami. Pro děti ze základních škol otevřou v Rybitví letos na podzim speciální řemeslné kroužky – Šikula junior pro žáky 1. stupně a Zlaté české ručičky pro žáky 2. stupně.

 

Zájem o kamnáře

SPŠ Pardubice je autorizovanou osobou v poskytování profesních kvalifikací a podílí se na celoživotním vzdělávání veřejnosti. Zájemcům, kteří si chtějí doplnit vzdělání a získat výuční list v jakémkoliv z vyučovaných oborů, nabízí jednoleté zkrácené studium, což využívají především v případě zednické profese, ale pro školní rok 2013­2014 se přihlásilo i devět adeptů na kamnáře. Letos v září se otevře i kombinované dvouleté studium e-learningovou formou pro ty, kteří pro podnikatelské aktivity potřebují maturitu a autorizační zkoušku.