Řemeslo? Dá se dělat i bez školy

brnensky_denik_logo2a.jpg Brněnský deník,    11.2.2013,    Petra Kozlanská.       *** Krajská hospodářská komora pomáhá rozjet systém, který pomůže lidem získat kvalifikaci v jiném oboru než vystudovali. 

Jižní Morava – Řada lidí po dokončení školy zjistí, že uplatnění najde úplně v jiném oboru. Jak ale změnit kariéru bez potřebného vzdělání? Řešením je Národní soustava kvalifikací, která nabízí seznam nejrůznějších profesí. Stačí složit zevrubnou zkoušku u zkušeného člověka z oboru a zájemce dostane zákonem uznaný certifikát, že má potřebné znalosti a dovednosti. Kdo se chce ucházet například o práci strážného u bezpečnostní agentury, bez takové zkoušky se neobejde. „U strážných je to podmínkou. U jiných oborů je to jen důvěryhodné potvrzení, že práci zvládnou,“ vysvětlil zástupce hlavního manažera projektu Jan Peška.

            Zkoušku už v České republice složilo sedmdesát tisíc lidí. „V systému je teď 417 různých kvalifikací a další se připravují. Obsah toho, co mají držitelé certifikátu umět, vytvářejí zaměstnavatelé,“ dodal Peška.

Na rozšiřování a propagaci soustavy kvalifikací spolupracuje i Krajská hospodářská komora jižní Moravy. „V poslední době jsme připravovali školení pro obory průvodce cestovního ruchu a ubytování v soukromí. Právě připravujeme podklady pro zkoušky z různých stavebních oborů,“ informoval ředitel komory Petr Kostík.

            Podle něj je certifikát o složení zkoušky výhodou při hledání práce. „Personalista má ověřené, že člověk něco umí a nemusí spoléhat jen na jeho slovo,“ podotkl Kostík. Dodal, že systém kvalifikací chce posunout ještě dál, aby po složení několika dílčích kvalifikací získal člověk oprávnění k vyřízení řemeslné živnosti. Nyní k tomu musí mít daný obor vystudovaný. Krajská hospodářská komora pořádá zdarma kurzy, ve kterých se mohou účastníci na zkoušky připravit. Délka kurzu je daná oborem, který si člověk vybere. Zkouška pak stojí asi tisíc korun.

            Řada zaměstnavatelů ještě Národní soustavu kvalifikací nezná, ale nápad se jim líbí. „Určitě bych dal přednost zaměstnanci, který může doložit zkušenosti. Nesmí to být ale nějaká rychlokvašená zkouška, kterou jde splnit za týden,“ podotkl jednatel brněnské stavební firmy Figarostav Zdeněk Filingr.

            Podle Pešky zkoušky uznávají autorizované osoby, většinou zkušení lidé z oboru. „Není to jako maturita, kdy učitel žáka zná, vyzkouší ho namátkou z pár otázek a je hotovo. Protože se zkoušející se zkoušeným nikdy neviděli, musí ho prověřit důkladně ze všeho. Zkoušky pak trvají třeba tři dny,“ podotkl Peška.

***

kvalifikace b 70 tisíc lidí už složilo zkoušku z Národní soustavy kvalifikací b 417 kvalifikací dnes soustava obsahuje b 230 kvalifikací brzy přibude b 655 autorizovaných osob může zkoušet Nejžádanější kvalifikace: b strážný b příprava minutek b sportovní masáž b florista b kominík – Revizní technik spalinových cest b průvodce cestovního ruchu b zámečník