Psovody Horské služby testovali v náročném terénu i počasí

Pec pod Sněžkou – Podzimní část atestů Kynologické brigády Horské služby se konala o víkendu v okolí horského střediska.             „Zkoušky se zúčastnilo jedenáct psovodů a prověřovali jsme schopnost vyhledat pohřešované osoby v náročném horském terénu ve dne i v noci. Zaměřili jsme se i na orientaci v terénu, práci s navigačními systémy i mapou, souhru a spolupráci jednotlivých psovodů. Pátrání na horách bývá často mnohahodinové, někdy i několikadenní, prověřovala se tedy i vytrvalost,“ přiblížil průběh jeden z účastníku a člen Kynologické brigády HSPavel Smejkal.

V úvodní části atestů měli psovodi za úkol vyhledat v rozsáhlém terénu ztracené osoby. „K dispozici jsme měli osmnáct figurantů. Ti se po nalezení opakovaně přesunovali do dalších nepropátraných sektorů. Během dne tak byli nalezeni 3 – 4 krát. Psovodi začali pátrat v 11 dopoledne a s malými přestávkami pokračovali do 23 hodin. Druhý den pak museli vyhledat ztracené osoby v rozpadlém objektu na Černé hoře. Prokázala se tam schopnost psů pohybovat se v nebezpečném a psychicky náročném prostředí. Odpoledne následovala zkouška poslušnosti,“ popsal konkrétní průběh Pavel Smejkal. První část atestů úspěšně absolvovalo 8 psovodů. Pro získání profesní kvalifikace musí se svými psy podstoupit a úspěšně absolvovat ještě zimní část, ve které se prověří jejich schopnosti ve vyhledávání v lavinách.

            Náročnost atestů výrazně ovlivnilo nepříznivé počasí. „Zvláštní poděkování proto patří všem, kteří se podíleli na organizaci pátrání ve volném terénu, zejména pak figurantům, kteří ve vytrvalém a vydatném dešti trávili i několik hodin,“ neopomněl zmínit Pavel Smejkal.

            Rozhodčími byli zástupci PolicieČRRomanKončel a vedoucí oddělení služební kynologie v Hradci Králové Radek Laušman, dále František Schejbal, člen Odborné kynologické komise HZS ČR a Monika Pospíšilová, vedoucí Záchranné brigády kynologů Plzeňského kraje.

Zdroj: Krkonošský deník