Po řemeslnících je poptávka

U2.jpg Ačkoli staré české přísloví praví, že „řemeslo má zlaté dno“, z údajů MPSV vyplývá, že nejvíce volných pracovních pozic je právě v této oblasti. Na konci minulého roku byl aktuální počet volných míst pro řemeslníky a opraváře bezmála osm tisíc, což bylo ze všech oblastí práce nejvyšší číslo. Značný počet pracovníků chybí také na pozicích kovodělníků, montérů či opravářů strojů.

„Důvody nedostatku pracovníků v těchto oborech jsou prosté: mnoho stávajících řemeslníků se nachází v důchodovém věku a mladí lidé dávají přednost studiu na střední škole před učilištěm,“ vysvětluje Ivo Jupa, hlavní manažer projektu NSK2.
Přitom platové ohodnocení řemeslníků bývá nad celostátním průměrem. Lze se o tom přesvědčit na serveru Vzdelavaniaprace. cz, kde je možno si vyhledat průměrné mzdy pro jednotlivá povolání.

Řemeslné obory mají budoucnost

Podle analytika Jiřího Braňky z Národního vzdělávacího fondu patří mezi nejžádanější řemesla na českém trhu práce svářeči, brusiči kovů, stavební elektrikáři, pekaři, ale i třeba maséři. V krajích navíc existují veliké rozdíly díky malé mobilitě na trhu práce. Například maséři a pekaři jsou hůře dosažitelní v Praze, v Moravskoslezském kraji je obzvláště těžké sehnat svářeče.
 „V současnosti zaznamenáváme ze strany zaměstnavatelů vysokou poptávku po kvalifikovaných pracovnících řemeslných oborů. Zájemci mohou na webu vzdelavaniaprace.cz zjistit, co všechno by měli v daných pozicích umět. Pokud to umí, ale chybí jim doklad o této kvalifikaci, mohou se přihlásit ke kvalifikační zkoušce. Po jejím splnění získají celostátně platný certifikát, který má statut veřejné listiny, má tedy stejnou váhu jako například vysvědčení, výuční list či občanský průkaz,“ dodává Ivo Jupa.


14.11.2012   Právo    Strana 9