Osvědčení si můžou vybavit i hrobníci

podnikatel_cz.jpg podnikatel.cz,   23. 12. 2009, Jitka Lukášová    Hospodářská komora České republiky (HK ČR) se zaměřuje především na podporu a monitorování podnikání tuzemských subjektů. V rámci svých snah nabízí také kvalifikační autorizace pro různá povolání. 

NSK rozeznává úplnou a dílčí kvalifikaci. Rozdíl spočívá v tom, že dílčí kvalifikace je úzká a specifická pracovní činnost (například tkaní koberců, pečení perníčků, aranžování květin). Úplnou kvalifikaci lze většinou nabýt vzděláním.

Jde například o detektivního koncipienta, strážného, člena Horské služby, hrobníka nebo specialistu v gastronomických oborech. Zájemci o tato povolání tedy mohou vykonat zkoušku, která ověří způsobilost a znalosti u HK ČR.

Osvědčení, která HK ČR vydává, jsou součástí Národní soustavy kvalifikací (NSK), která se snaží podporovat vzdělávání stanovením jednotných standardů a způsobů, jak lze tuto kvalifikaci ověřit. NSK v současnosti zahrnuje především řemeslné kvalifikace a kvalifikace z oblasti služeb.