Důkladné vyčištění toalety ? Pomůže kartáček i kachna !

denik_logo.jpg Deník, 1.12.2012, Veronika Cézová Praha-Kunratice - „Ale broučku, nebojte, jde vám to dobře!“ Při nedávné zkoušce musela Irena Bartoňová­ Pálková několikrát uklidňovat uchazečku Lenku Dyrynkovou. Ta chtěla získat osvědčení z   profesní   kvalifikace   úklidový pracovník.  A dokázat tak, že umí uklízet.

Ale nervozita s ní cloumala. Hlavně u praktické zkoušky, kde dostala za úkol vyčistit sociální zařízení. Vzala si na sebe vestu, ochranné rukavice a do kbelíků si skládala igelit, mikrovlákna, chemikálie…

Kbelíky se plnily a nejen přítomní novináři, ale i zástupci Hospodářské komory ČR, která rekvalifikace zajišťuje, se nestačili divit, co všechno je k profesionálnímu úklidu potřeba. „Kartáček?“ zeptal se kdosi nevěřícně.

„No jasně, tím se dolaďují místa na toaletě, kam by se uklízečka s hadrem normálně nedostala,“ vpálila nám jako samozřejmou věc zkoušející Irena Bartoňová­ Pálková.

A ač nám stále odpovídala na všetečné (a pro ni jistě naprosto jasné) otázky, zároveň jako ostříž sledovala Lenku Dyrynkovou. Ta, když se zkoušející zapovídala, náhle zmlkla. To ale byla voda na mlýn energické Bartoňové­ Pálkové. „Broučku, nebojte, pokračujte. Já vás bedlivě sleduji. Jsem ženská, dokážu dělat dvě věci najednou!“

A se stejnou vervou, s jak nám vše vysvětlovala, se neustále ptala i Lenky Dyrynkové. „Proč jste si vzala tři mikrovlákna?“ „Protože jedno použiji na chemikálie, jedno na vodu a to poslední na doleštění,“ špitla uchazečka.

„A jak poznáte, že máte v plastové nádobě čistou vodu a ne chemikálii?“ „Když je nádoba bez nálepky, je v tom čistá voda.“ „A co použijete k úklidu toalety?“ „Zubní kartáček, osvěžovač, houbičku, kachnu na čištění…“ „A?“

Nervozita u uchazečky Lenky zapracovala. Ne a ne si vzpomenout na to, co by napadlo nás, laiky, asi jako první. Ne kartáček, ne chemický prostředek „kachna“. Ale obyčejná záchodová štětka. Ale i malé zaváhání a velká nervozita Lenku nezastavily před získáním vytouženého osvědčení. To jí v budoucnu pomůže nejen k lepšímu platu, ale i možnosti profesního růstu. Ale hlavně - k práci jako takové. „Úklidoví pracovníci mají do budoucna velký potenciál. V dnešní hektické době je najímá na pravidelný úklid čím dál více lidí. Dokonce i já,“ prozradila na sebe zkoušející Irena Bartoňová Pálková.