Certifikát místo výučního listu

tv_barrandov_logo.jpg TV Barrandov,     9.6.2013 18:30 Téměř polovina obyvatel pracuje v jiném oboru, než pro jaký se připravovali ve škole. Pokud ale změní zaměstnavatele, musí své schopnosti prokazovat při přijímacím pohovoru, pokud k tomu vůbec dostane příležitost. Na svoje znalosti totiž nemá žádný oficiální doklad, jako třeba výuční list a právě s tím má pomáhat Národní soustava kvalifikací .     Olga ŠÍPKOVÁ, moderátorka  

Petr PŘEVRÁTIL, redaktor

Tohle je pan Miloš Málek. Dlouhá léta se živil jako řidič. Než šel do důchodu, udělal si kvalifikaci na strážného.

 

Miloš MÁLEK, strážný

Dělali jsme kvalifikační zkoušky, z kterých jsme pak měli závěrečnou zkoušku a tím pádem jsem byl způsobilý k tomu. Jsem rád, že si můžu přivydělat nějakou tu korunu.

 

Petr PŘEVRÁTIL, redaktor

Stejně jako on se rozhodlo už sedmdesát tisíc lidí neponechat nic náhodě a udělalo si zkoušku z některé z 450 profesních kvalifikací. Tady vidíte ta povolání, která se těší největší oblibě. Převládá práce pozice strážného, kterým toto osvědčení ovšem ukládá zákon. O ostatní zase takový zájem není.

 

Jiří REICHL, mluvčí Úřadu práce ČR

Zaměstnavatelé při vypisování výběrových řízení, nebo při obsazování těch pozice a jejich popisu, co ten člověk má dělat zatím moc nezohledňují právě ty vypsané, nebo ty kvalifikace které jsou dány tím národním systémem kvalifikací.

 

Petr PŘEVRÁTIL, redaktor

Dnes je v Česku bez práce přes půl milionu lidí a i tento projekt si klade za cíl dát lidem možnost lepšího uplatnění na pracovním trhu.

 

Ivo JUPA, manažer Národní soustavy kvalifikací

Aby někdo mohl přijít, říct já tohleto umím, byl z toho vyzkoušen a pokud prokáže, že to umí, tak dostal vlastně srovnatelný certifikát s certifikátem, který by mohl získat třeba kdyby chodil já nevím jak dlouho do nějakého vzdělávacího kurzu.

 

Petr PŘEVRÁTIL, redaktor

Složení kvalifikační zkoušky přijde na 1 500 Kč, strážného, ale třeba také na deset tisíc korun strojního mechanika. Pro TV Barrandov - Petr Převrátil.