KONTAKTY
PhDr. Gabriela Mikulková, vedoucí oddělení Revizní pracoviště
tel.: 283 881 250, linka 17
e-mail: gabriela.mikulkova@npicrcz
Bc. Radka Malá, sociální pracovnice oddělení Revizní pracoviště
tel.: 283 881 250, linka 53
mobilní tel.: 777 478 813
e-mail: radka.mala@npicrcz
adresa: Novoborská 372/8, 190 00 Praha 9 – Střížkov
datová schránka: 8pswgy6
Dotazník pro školu Podklad pro revizní šetření.docx
Formulář Žádost o revizi škola.docx
Formulář Žádost o revizi zákonný zástupce.docx
Formulář Žádost o revizi zletilý žák.docx
KDO A KDY MŮŽE O REVIZI ŽÁDAT
- dítě, žák, student nebo zákonný zástupce, který pochybuje o komplexním, odborně správném závěru školského poradenského zařízení, který je formulován ve zprávě z vyšetření nebo v doporučení pro vzdělávání žáka se speciálními vzdělávacími potřebami, a to do 30 dnů ode dne, kdy obdržel zprávu nebo doporučení školského poradenského zařízení,
- škola, školské zařízení, orgán veřejné moci, který svým rozhodnutím uložil zákonnému zástupci dítěte nebo žáka, dítěti, žákovi nebo studentovi povinnost využít odbornou poradenskou pomoc ve školském poradenském zařízení, a to do 30 dnů ode dne, kdy doporučení obdržely,
- Česká školní inspekce.
Žadatel o revizi může vyjádřit zejména pochybnost:
- k závěrům zprávy z vyšetření,
- k závěrům posouzení speciálních vzdělávacích potřeb,
- k doporučením podpůrných opatření a k jejich skladbě,
- k doporučení vzdělávací dráhy žáka (včetně zařazení do škol, tříd, oddělení a skupin podle §16 odst. 9).
JAK ŽÁDOST O REVIZI PODAT
Ze žádosti musí být zřejmé, kdo ji předkládá, které věci se týká, co se navrhuje a o co se ve věci žádá. Fyzická osoba uvede v podání jméno, příjmení, datum narození a místo trvalého pobytu, popřípadě jinou adresu pro doručování. Kvůli případnému usnadnění průběhu revizního šetření by měla žádost obsahovat i kontaktní údaje žadatele.
Podání musí obsahovat označení revizní právnické osoby, které je určeno. Revizním pracovištěm je NÚV, sekce III, pracoviště Novoborská 372/8, Praha 9 – Střížkov, 190 00.
K žádosti lze připojit zejména:
- zdůvodnění, proč je požadována revize, za jakým účelem,
- označení pracoviště, které provedlo vyšetření a dokumenty vystavilo,
- doložení dokumentu, který bude předmětem revize (zpráva a doporučení nebo pouze doporučení).
Dále žádost obsahuje kopie dokumentů – podkladů, které byly poskytnuty školskému poradenskému zařízení při zahájení poradenské služby a které byly podkladem pro vydání zprávy nebo doporučení. Doložení dokumentů, které budou předmětem revize, je nezbytnou podmínkou zahájení revize.
POSOUZENÍ ŽÁDOSTI, PROVĚŘOVÁNÍ
Revizní pracoviště posoudí žádost o revizi a zprávu nebo doporučení, a je-li to nezbytné k naplnění účelu revize, prověří vzdělávací potřeby a možnosti dítěte, žáka nebo studenta (vždy se souhlasem zletilého žáka nebo studenta nebo zákonného zástupce dítěte nebo žáka).
Revizní pracoviště zajistí, aby prověřování bylo prováděno v místě sídla školského poradenského zařízení, které vydalo zprávu nebo doporučení. Toto školské poradenské zařízení je přitom povinno poskytnout součinnost v revizním procesu.
Revizní vyšetření realizují pracovníci revizního orgánu ve spolupráci s expertním týmem, který je tvořen odborníky na školské poradenské služby v oblasti psychologie a speciální pedagogiky, z krajských školských poradenských zařízení. V průběhu šetření na místě se mohou pracovníci školských poradenských zařízení vyjádřit k revidovaným podkladům.
REVIZNÍ ZPRÁVA
O výsledku posouzení vydá revizní pracoviště do 60 dnů od obdržení žádosti revizní zprávu, která může obsahovat i novou zprávu nebo doporučení podpůrných opatření (v takovém případě nahrazuje revidovanou zprávu nebo doporučení).
Revizní zpráva se zasílá zletilému žákovi, studentovi nebo zákonnému zástupci, příslušnému školskému poradenskému zařízení, a s vyloučením údajů, které jsou pouze obsahem zprávy podle §16a odst. 3, také škole nebo školskému zařízení.
V případě, že orgán sociálně-právní ochrany dětí žádal školské poradenské zařízení podle §16a odst. 4 o poskytnutí doporučení, zašle školské poradenské zařízení tomuto orgánu také revizní zprávu v rozsahu týkajícím se poskytnutého doporučení.
Do vydání revizní zprávy, která nahrazuje revidovanou zprávu nebo doporučení, se postupuje podle původního doporučení a zprávy.
Pokud žadatel nebude nadále spokojen se závěry revizního šetření, pak se může obrátit na soud.
KDO REVIZNÍ ZPRÁVU ZPRACOVÁVÁ
Expert, který zpracovává revizní zprávu, musí:
- vykonávat svoji činnost osobně,
- zachovávat mlčenlivost o skutečnostech, o kterých se dozvěděl v souvislosti s výkonem své činnosti revizního pracovníka,
- zachovávat nestrannost při výkonu činností,
- dodržovat platné právní normy a etická pravidla pomáhající profese.
Požadavky na profesní kompetence expertů pro revizní pracoviště:
- expert je občanem ČR (popř. je občanem jiného členského státu EU, kterému bylo vydáno povolení k trvalému pobytu na území ČR),
- odborné předpoklady pro výkon psychologických a speciálně pedagogických činností,
- VŠ vzdělání v příslušném oboru dle zákona o pedagogických pracovnících,
- 300 hodin programů DVPP a případně absolvovaných výcviků podle požadavků na profil odborníka,
- 7 let praxe v systému školských poradenských služeb,
- znalost diagnosticko-intervenčních postupů v oblasti psychologie nebo speciální pedagogiky,
- dobrá orientace v systému podpůrných opatření a vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami,
- schopnost konceptualizace a komunikace,
- schopnost zvládat zátěžové situace,
- schopnost komunikovat o systému PPP a SPC,
- osobnostní předpoklady.
Revizní pracoviště dále spolupracuje s externími odborníky ze školských poradenských zařízení v krajích a v případě potřeby se obrací na odborný panel složený z expertů v oblasti speciální pedagogiky, psychologie, psychiatrie, klinické logopedie a dalších lékařských specializací.