Program Pohyb a výživa se školám osvědčil, teď v něm chtějí pokračovat samy

Ředitelé a učitelé oceňují novou metodiku edukačního programu MŠMT, který na 33 pilotních školách ověřil tým odborníků vedených NÚV

Zkvalitnit pohybový a výživový režim žáků na 1. stupni základních škol měl za cíl edukační program Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy nazvaný Pohyb a výživa. Ve školním roce 2014/2015 jej na 33 pilotních školách ověřil tým odborníků vedených Národním ústavem pro vzdělávání. Ředitelé a učitelé oceňují novou metodiku, žáci byli rovněž spokojeni: celkově program hodnotí známkou 1 minus.

Program Pohyb a výživa objasňoval dětem prostřednictvím tzv. pyramidy pohybu a pyramidy výživy priority v jejich denním režimu (viz příloha). Kromě poznatků o správném stravování a nezbytnosti pohybu se téměř 5 700 zapojených dětí snažilo jak pohyb, tak zdravou výživu posílit ve školních aktivitách i doma. 


Pohyb_a_vyziva_ve_skolach.pdf  Tisková zpráva (535,17 KB)

Pohyb_a_vyziva_VYSLEDKY.pdf Pohyb a výživa - výsledky pokusného ověřování (2,04 MB)


Pyramida výživy pro děti s tzv. zákeřnou kostkou: znázorňuje skupiny potravin a nápojů, které patří do stravy dětí každý den. Porce jsou znázorněny jako kostky, ze kterých je pyramida sestavena (např.: denně si dám nejméně sedm porcí tekutin a sním pět porcí ovoce a zeleniny). Potraviny a nápoje obsahující mnoho cukru, tuku, soli a dalších přídatných látek (sladkosti, limonády, chipsy, smažené pokrmy apod.) řadíme do tzv. zákeřných kostek. Přijatelná konzumace zákeřných kostek je jedna porce denně.


pyramida vyzivy.png

 

Pyramida pohybu pro děti: znázorňuje různé druhy pohybu, různou námahu (patra pyramidy) a optimální dobu trvání jedné „pohybové porce“. Porce jsou znázorněny jako kostky, ze kterých je pyramida sestavena. Jedna porce pohybu trvá asi 15 až 30 minut (pro děti – nejméně jako velká přestávka).


pyramida pohybu.png

 

Rádi zodpovíme vaše dotazy:

PaedDr. Jan Tupý, manažer programu Pohyb a výživa

e-mail: jan.tupy@nuv_cz, tel.: 274 022 602, 777 769 413

Markéta Růžičková, tisková mluvčí NÚV

e-mail: marketa.ruzickova@nuv_cz, tel.: 777 970 812