V České republice těchto čtrnáct kritérií zahrnuje především spolupráci mezi školou a firmou v praktickém vyučování, a to od samého zahájení přes všechny nutné podmínky, náležitosti, povinnosti stran až po možné výhody a přínosy této spolupráce. Využití kritérií usnadní a umožní žákům, studentům, učitelům, zaměstnavatelům i všem dalším partnerům, kteří se podílejí na odborném vzdělávání, efektivně reagovat na potřeby trhu práce. Kritéria pro studijní a pracovní podmínky nabízejí školám a firmám užitečný „checklist“, díky kterému při spolupráci na nic nezapomenou, využijí potenciál vzájemné spolupráce a ujistí se, že vše dělají v nejlepší možné kvalitě.
Mezi kritéria pro studijní a pracovní podmínky patří např. daňové úlevy pro zaměstnavatele spolupracující se školami, možnost uzavření smlouvy mezi zaměstnavatelem a žákem, možnost přímého vstupu odborníků z praxe do výuky bez potřebné pedagogické kvalifikace či dohoda o rozdělení odpovědnosti za jednotlivé oblasti počátečního vzdělávání mezi MŠMT a zástupci zaměstnavatelů.
Seznam kritérií pro studijní a pracovní podmínky*:
- Písemná dohoda
- Výsledky učení
- Učitelé, školitelé a instruktoři
- Praktická příprava na pracovišti
- Odměna žákům
- Právní ochrana
- Pracovní, zdravotní a bezpečnostní podmínky
- Podmínky pro přijímání žáků
- Zapojení partnerů
- Daňové a jiné zvýhodnění zaměstnavatelů
- Možnost zahraniční spolupráce
- Kariérové poradenství a informace
- Jak firmy přilákají školy a žáky
- Sledování uplatnění absolventů
* Z důvodu srozumitelnosti pro české uživatele se názvy kritérií pro studijní a pracovní podmínky liší od oficiálního překladu (Doporučení 153/2018).