Archiv

V této sekci naleznete všechny publikované články řazené podle data, kdy byly publikovány.

2010    2011    2012    2013    2014    2015    2016    2017    2018   

<<   leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec   >>


Publikovaných článků: 92


Zkrachovalý Schott Solar Vsetínsku nahradila miliardová investice

25.6.2015 ct24.cz - Skoro 700 milionů korun proinvestovaných a dalších 400 milionů utracených v budoucnu. Valašské Meziříčí se vzpamatovává z krachu významného zaměstnavatele, díky obří investici firmy PWO Czech Republic mají lidé na Vsetínsku opět větší šanci najít práci. Společnost ve čtvrtek ve městě otevřela nový výrobní areál, celkově zde pracuje přes 500 zaměstnanců.


PŘÍBĚH - Úspěch vizážistky Nikol je jen otázkou času

Nikol se narodila 16. 8. 1990 v Novém Městě na Moravě. Do svých 16 let bydlela v Bystřici nad Pernštejnem a potom se přestěhovala do malé obce u Žďáru nad Sázavou – Radňovic. Zde žije ve starším domku s maminkou, sestrou a prarodiči. Od dětství bylo jejím snem stát se kadeřnicí. Měla představu, že nejlepšího vzdělání v tomto směru se jí dostane ve větším městě, proto se oboru vyučila v Brně.


PŘÍBĚH - Díky kurzu mají restauraci plnou hostů

Pan Petr získal po ukončení povinné školní docházky výuční list zedníka, avšak nikdy tuto profesi nevykonával. Již deset let totiž pracuje na plný úvazek jako kuchař v různých typech restaurací.


PŘÍBĚH - Díky kurzu do rodinné firmy

Petr v počátečním vzdělávání absolvoval učební obor Zedník - obkladač a úspěšně ho ukončil závěrečnou zkouškou. Poté nastoupil do nástavbového studia oboru Stavební provoz. Po absolvování prvního pololetí ukončil na vlastní žádost studium. Pochází z rodiny, kde otec vlastní malou truhlářskou dílnu. Má dva sourozence, z nichž jeden absolvoval učební obor Truhlář a druhý ze sourozenců učební obory Truhlář a Tesař v počátečním vzdělávání.


Sehnat kvalifikované pracovníky není lehké

25.6.2015 Žďárský deník - Dvacet let letos slaví bystřická společnost Wera Werk, která se zabývá výrobou ručního utahovacího nářadí pro profesionální použití. Podle jednatele společnosti Davida Zemana firma před dvěma desetiletími začínala na zelené louce, zatímco nyní výroba šroubováků, bitů, nářadí pro momentové utahování a dalšího podobného sortimentu probíhá ve čtyřech halách, přičemž podnik zaměstnává na 550 lidí.


Firmám v kraji chybí

23.6.2015 Chebský deník - Zaměstnavatelé v Karlovarském kraji by uvítali více a lépe vzdělaných technických pracovníků. Podporují také povinné praxe studentů ve firmách. Vyplývá to z průzkumu, který v kraji mezi firmami provedla Krajská hospodářská komora. Průzkum, jehož zadavatelem byl Karlovarský kraj, měl zjistit potřeby firem pro případné změny systému vzdělávání v regionu, s důrazem na podporu technických oborů.


Automobilky utržily téměř bilión korun

15.6.2015 Právo - Automobilky a výrobci dílů v Česku loni zvýšili tržby o téměř 15 procent na rekordních 991 miliard korun. Automobilový export vzrostl obdobným tempem na 845 miliard Kč. Toto odvětví se tak podle Sdružení automobilového průmyslu (SAP) na celkové tuzemské průmyslové produkci podílelo jednou čtvrtinou.


Novinky 30. června 2015


Česko-anglický a anglicko-český odborný slovník

Slovník byl vydán v roce 2015 pro stavební, strojírenské a elektrotechnické obory.


11 profesí, které před deseti lety neexistovaly

Těchto 11 pozic před deseti lety ještě neexistovalo. Chápete, jak jsme mohli žít bez vývojářů aplikací nebo UX designérů? Zveme vás na krátký exkurz.  


10 klíčových dovedností pracovníka budoucnosti

Jaké vlastnosti byste si měli osvojit, abyste se v následujících deseti až patnácti letech zařadili mezi úspěšné?  


Hrázný a jezný

Připravené rekvalifikační programy jsou pro potřeby projektu doplněny o úvodní informačně diagnostický modul. V praxi jde o úvodní setkání zájemce o vzdělávání s odborníkem, který vyhodnotí potřeby, možnosti a cíle zájemce (klienta) a zhodnotí jeho dosavadní, formálně či neformálně nabyté znalosti a dovednosti ve vztahu ke konkrétnímu standardu NSK. Toto ověřování probíhá v rámci projektu UNIV (UNIV3) Národního ústavu pro vzdělávání (NÚV).  


Nejpoužívanější typy senzorů v průmyslové automatické výrobě

Publikace z roku 2015 pro skupinu oborů 23 Strojírenství a strojírenská výroba.


Inspiromat pro technické obory

Publikace vydaná v roce 2015 pro strojírenské, elektrotechnické, hornické obory a obory informačních technologií.


Řízení jakosti

Publikace pro lycea a strojírenské obory byla vydána v r. 2015 v rámci projektu Pospolu.


Podniky se perou o studenty

18.6.2015 Ekonom - Stipendia, zábavná výuka nebo vlastní škola. Firmy vymýšlejí, jak mladé přitáhnout k technice.


Konference Partnerství prodiskutovala priority v odborném školství

Podpořit odbornou diskusi mezi zástupci průmyslu, školství, úřadů práce, zřizovateli škol a představiteli ministerstev a navrhnout legislativní změny k podpoře spolupráce odborných škol a firem bylo cílem 2. ročníku konference Partnerství, která se konala 25. června 2015 v Plzni jako součást Roku průmyslu a technického vzdělávání.


Metodické materiály pro obory vzdělání kadeřník, kosmetické služby, vlasová kosmetika

Publikace pro skupinu oborů 69 Osobní a provozní služby byla vydána v r. 2015 v projektu Pospolu.


Nová kvalifikační zkouška: Kamnář montér kamen na biomasu s teplovodním výměníkem

Zkouška z profesní kvalifikace Kamnář montér kamen na biomasu s teplovodním výměníkem se poprvé v Praze uskutečnila počátkem května v prostorách Střední odborné školy stavební a zahradnické.


Rekvalifikace na míru firmám

Již před více než rokem nabídl Úřad práce ČR v národním individuálním projektu s názvem Vzdělávání a dovednosti pro trh práce možnost rekvalifikovat uchazeče o zaměstnání na pracovní místa, která se firmám nedaří obsazovat. Spolupráce s podnikatelskými subjekty se osvědčila, a proto zůstane zachována i po skončení projektu.


Přes 56 % absolventů si spolu s vysvědčením odnese i Europass

Ostatní zájemci si mohou o dodatek k osvědčení zažádat on-line 


ROZHOVOR s Mgr. Zlatou Houškovou: Lehce skeptická optimistka

V současném českém knihovnictví není moc osobností, které by byly tak známé jako donedávna vedoucí oddělení vzdělávání v Knihovnickém institutu Národní knihovny ČR. Vyjmenovat všechny akce, jichž byla Mgr. Zlata Houšková spiritus agens, by vydalo na několik stránek, nás spíše zajímalo, jaké je „odcházení“ z profese, která není pouze zaměstnáním, a jestli ji lze úplně opustit.


vz


Zpravodaj 6/2015

Z terminologie Cedefopu 41 *  Vliv druhého jazyka na vývoj bilingvního čtení *  Současné nedostatky trhu práce v EU *  Teorie velkého třesku podporuje studenty přírodních věd *  Další vzdělávání a Německý rámec kvalifikací *  Hranice exportu vzdělávání *  Zkoušet s orientací na kompetence *  Znovuobjevené knihy – speciál: novinářská kachna Příloha III:  Příruční slovníček pro čtení německých textů z oblasti (odborného) vzdělávání a přípravy


Nabídla jsem trojitý fitness

Brněnská podnikatelka Zuzana Přikrylová přišla s originálním programem změny životního stylu. Pečlivě namixovala tři prvky: cvičení, zdravou výživu a masáže. Projekt si rychle získal své fanoušky. Zaujal sportovce, lidi s bolestmi zad i tlouštíky.


Podpis sektorových dohod v Pardubickém kraji

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický podepsal Sektorovou dohodu pro chemii a Regionální sektorovou dohodu pro Pardubický kraj. Cílem obou těchto dohod je dosáhnout toho, že chemický průmysl bude mít dostatek potřebné kvalifikované pracovní síly.


Proběhlo zaškolení lektorů kurzu Instruktor praktického vyučování

Ve středu 17. června 2015 se v Národním ústavu pro vzdělávání (NÚV) uskutečnilo zaškolení první skupiny lektorů kurzu Instruktor praktického vyučování, jenž byl vytvořen v projektu Pospolu. Školení se zúčastnilo 12 pedagogů středních odborných škol, kteří kurzy pro instruktory z firem, s nimž jejich škola spolupracuje, povedou.


Pilotní ověřování v projektu UNIV 3 pokračuje


Více praxe pro studenty

17.6.2015 Liberecký deník - Zástupci stavebních firem a škol z Libereckého kraje se sešli, aby probrali současnou situaci ve vzdělávání a stavebnictví. Liberecký deník se zeptal ředitele liberecké stavební školy Radka Cikla, jak setkání probíhalo.    


Více praxe pro studenty

17.6.2015 Liberecký deník - Zástupci stavebních firem a škol z Libereckého kraje se sešli, aby probrali současnou situaci ve vzdělávání a stavebnictví. Liberecký deník se zeptal ředitele liberecké stavební školy Radka Cikla, jak setkání probíhalo.    


Evaluační setkání "Sdílet a relaxovat"

Pozvánka na vyvrcholení  projektu LAMS – setkání všech zapojených, učitelů i realizátorů.


Podpora účastníkům projektu - následná setkání

Dne 22. června 2015 proběhne v Praze už třetí setkání. Bude rozloženo do dvou skupin, místo a čas setkání jsou pro obě stejné.


Přestali jsme se bát horkého skla

Světlá nad Sázavou – Pracovní oblečení, vlasy sčesané dozadu, černé brýle a vážný výraz ve tváři.


Prodloužení projektu UNIV 3 otevírá cestu k ověření dalších vzdělávacích programů

TZ červen 2015 -  Projekt ministerstva školství nazvaný UNIV 3 postupně směřuje ke svému ukončení. Výstupní data naznačují, že projekt naplnil - a v mnoha ohledech překročil - stanovené cíle, a že jej lze hodnotit jako úspěšný. Nedávná informace o jeho prodloužení vyvolala mezi vzdělávacími institucemi nebývalý zájem o další spolupráci, a otevírá tak cestu k ověření dalších vzdělávacích programů.


Nevyužívám svoji kvalifikaci, tvrdí milión zaměstnanců

Nevyužívám svoji kvalifikaci, proto ani nemám odpovídající plat či mzdu, prohlašuje v Česku milión pracujících lidí, většinou středoškoláků. V procentním přepočtu pětina zaměstnaných, jak vyplývá z šetření Českého statistického úřadu. 


Spolupráci firem a škol brzdí řada překážek

12.06.2015 MM Průmyslové spektrum -  Zlepšení spolupráce zaměstnavatelů se školami je jednou z cest, jak řešit problém nedostatku technicky vzdělaných pracovníků v České republice. To je hlavní závěr diskusního setkání v Muzeu Škoda Auto v Mladé Boleslavi, které v rámci kampaně Rok průmyslu a technického vzdělávání uspořádal Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) spolu s vydavatelstvím Economia pod názvem „Spolupráce ve vzdělávání: To je, oč tu běží“ .


Spolupráci firem a škol brzdí řada překážek

12.06.2015 MM Průmyslové spektrum -  Zlepšení spolupráce zaměstnavatelů se školami je jednou z cest, jak řešit problém nedostatku technicky vzdělaných pracovníků v České republice. To je hlavní závěr diskusního setkání v Muzeu Škoda Auto v Mladé Boleslavi, které v rámci kampaně Rok průmyslu a technického vzdělávání uspořádal Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) spolu s vydavatelstvím Economia pod názvem „Spolupráce ve vzdělávání: To je, oč tu běží“ .


Česko je světovou velmocí. Ve výrobě osobních aut

12.6.2015 tyden.cz -  Automobilky a výrobci dílů v Česku loni zvýšili tržby o téměř 15 procent na rekordních 991 miliard korun. Export vzrostl podobným tempem na 845 miliard korun. Automobilový průmysl se tak na průmyslové produkci podílel jednou čtvrtinou. Oznámilo to Sdružení automobilového průmyslu.


Česko je světovou velmocí. Ve výrobě osobních aut

12.6.2015 tyden.cz -  Automobilky a výrobci dílů v Česku loni zvýšili tržby o téměř 15 procent na rekordních 991 miliard korun. Export vzrostl podobným tempem na 845 miliard korun. Automobilový průmysl se tak na průmyslové produkci podílel jednou čtvrtinou. Oznámilo to Sdružení automobilového průmyslu.


Firmám chybí řemeslníci. Deváťáky lákají do učení pomocí stipendií

11.6.2015 ct24.cz - Dej se do učení a my ti dáme stipendium a příslib pracovního místa. Taktika, kterou se čím dál víc firem snaží sehnat kvalifikované lidi na řemeslné pozice. Například na žádost brněnské textilky obnovila jedna ze středních škol učební obor výrobce textilií. První absolventi programu, díky kterému dostávali během studia od firmy jako bonus stipendium tři tisíce korun měsíčně, nyní nastupují do práce.    


Firmám chybí řemeslníci. Deváťáky lákají do učení pomocí stipendií

11.6.2015 ct24.cz - Dej se do učení a my ti dáme stipendium a příslib pracovního místa. Taktika, kterou se čím dál víc firem snaží sehnat kvalifikované lidi na řemeslné pozice. Například na žádost brněnské textilky obnovila jedna ze středních škol učební obor výrobce textilií. První absolventi programu, díky kterému dostávali během studia od firmy jako bonus stipendium tři tisíce korun měsíčně, nyní nastupují do práce.    


Učni složili zkoušku a firma je zaměstnala

12.6.2015 Domažlický deník - Vyučit se v oboru a následně hned najít zaměstnání u firmy, v níž dotyčný během učňovských let získal praktické zkušenosti. To je jedno z lákadel žádaného oboru Strojní mechanik – zaměření na obsluhu lisů pro vstřikování plastů. Tento týden v horšovskotýnském Gerresheimeru skládali závěrečné zkoušky první učni.    


Učni složili zkoušku a firma je zaměstnala

12.6.2015 Domažlický deník - Vyučit se v oboru a následně hned najít zaměstnání u firmy, v níž dotyčný během učňovských let získal praktické zkušenosti. To je jedno z lákadel žádaného oboru Strojní mechanik – zaměření na obsluhu lisů pro vstřikování plastů. Tento týden v horšovskotýnském Gerresheimeru skládali závěrečné zkoušky první učni.    


Ještě se učí, už má ale jistou práci

11.6.2015 Slovácký deník -  Během posledního roku studia na učilišti bude každý měsíc dostávat nemalou finanční podporu. Praxi absolvuje především v jedné konkrétní společnosti, jejíž pracovní podmínky tak bude moci detailně poznat. Už nyní má v rukou svou vůbec první pracovní smlouvu, která mu po škole umožní nastoupit do prostředí, které v té době už bude důvěrně znát. Řeč je o sedmnáctiletém Robertu Halodovi z Uherského Brodu.     


Ještě se učí, už má ale jistou práci

11.6.2015 Slovácký deník -  Během posledního roku studia na učilišti bude každý měsíc dostávat nemalou finanční podporu. Praxi absolvuje především v jedné konkrétní společnosti, jejíž pracovní podmínky tak bude moci detailně poznat. Už nyní má v rukou svou vůbec první pracovní smlouvu, která mu po škole umožní nastoupit do prostředí, které v té době už bude důvěrně znát. Řeč je o sedmnáctiletém Robertu Halodovi z Uherského Brodu.     


Ceny za nejlepší spolupráci firem a škol

11.6.2015 Ekonom -  Francouzsko-česká obchodní komora na slavnostním večeru v Podolské vodárně ocenila průmyslové firmy za spolupráci se středními školami . Do soutěže se přihlásilo celkem 32 projektů z různých koutů Česka.


Ceny za nejlepší spolupráci firem a škol

11.6.2015 Ekonom -  Francouzsko-česká obchodní komora na slavnostním večeru v Podolské vodárně ocenila průmyslové firmy za spolupráci se středními školami . Do soutěže se přihlásilo celkem 32 projektů z různých koutů Česka.


Závěrečné zkoušky v červnu poprvé na všech učilištích podle jednotného zadání

Závěrečnou zkoušku budou v červnu skládat žáci všech 478 škol, které mají žáky ve třetím ročníku učebních oborů. Novou závěrečnou škoušku školám ukládá nedávno přijatá novela školského zákona. Konkrétní termíny zkoušek si školy určují samy.


Jak dopadla soutěž odborných prací učňů

Do soutěže samostatných odborných prací se ve školním roce 2014/2015 přihlásilo 41 žáků. Úroveň jejich prací zhodnotila komise složená ze zástupců MŠMT, Hospodářské komory ČR a NÚV. Soutěž vyhlásil Národní ústav pro vzdělávání ve spolupráci s Hospodářskou komorou ČR letos už počtvrté.


Zpětná vazba ze škol pomáhá při tvorbě jednotných zadání

Vážené kolegyně a kolegové, prosíme vás, abyste věnovali pozornost zpětné vazbě k závěrečným zkouškám. Vaše informace a připomínky budou mít vliv na přípravu jednotných zadání v příštím školním roce.  


Regionální setkání v Dobrušce představilo priority v odborném vzdělávání

Dne 4. června 2015 se v Dobrušce konalo další ze série regionálních setkání zástupců škol a firem zapojených do projektu Pospolu, jehož cílem je především navrhnout opatření, která povedou k efektivnější a snadnější spolupráci škol a firem. Akce se uskutečnila jako součást kampaně Rok průmyslu a technického vzdělávání.


Boj o absolventy technických oborů trvá. Firmy nabízí stipendia i kariéru

9. 6. 2015 Olomoucký deník - Pokračovat ve studiu nebo jít raději pracovat na své vlastní kariéře? Otázka, kterou v těchto dnech řeší jedenáct absolventů Střední školy technické v Přerově – po úspěšném složení maturitní zkoušky totiž mají někteří z nich možnost nastoupit do firem, se kterými už v rámci studia nějakou dobu spolupracují.


Škodovka podpořila technické vzdělávání

 5.6.2015 Novinky.cz -  Na pozvání Svazu průmyslu a dopravy ČR jednali v uplynulých dnech v prostorách Škoda Muzeum v Mladé Boleslavi zástupci státní správy, škol i soukromého sektoru o možnostech zefektivnění spolupráce škol a firem v oblasti technického vzdělávání.


Škodovka podpořila technické vzdělávání

 5.6.2015 Novinky.cz -  Na pozvání Svazu průmyslu a dopravy ČR jednali v uplynulých dnech v prostorách Škoda Muzeum v Mladé Boleslavi zástupci státní správy, škol i soukromého sektoru o možnostech zefektivnění spolupráce škol a firem v oblasti technického vzdělávání.


Firmy převzaly ocenění za práci se středními školami

4.6.2015  BusinessInfo.cz - Ceny za spolupráci podniků se středními odbornými školami a učilišti a za inovativní přístup k technickému vzdělávání udílenou Francouzsko-českou obchodní komorou získaly Vítkovice Machinery Group, Elkovo Čepelík a Latecoere Czech Republic.  


Firmy převzaly ocenění za práci se středními školami

4.6.2015  BusinessInfo.cz - Ceny za spolupráci podniků se středními odbornými školami a učilišti a za inovativní přístup k technickému vzdělávání udílenou Francouzsko-českou obchodní komorou získaly Vítkovice Machinery Group, Elkovo Čepelík a Latecoere Czech Republic.  


Střední školy hodnotí, co jim přináší vzdělávání dospělých v gastro oborech

TZ únor 2014 Na dvoudenní pracovní konferenci se bude jednat o nových trendech vzdělávání dospělých na školách pracujících v projektu UNIV 3 a o benefitech, které právě výuka dospělých školám přináší


Na Pardubicku přineslo vzdělávání dospělých „chemickou symbiózu“ školy a firmy

TZ duben 2014 Doslova symbiózu školy a velkého tradičního podniku může přinést rozvoj moderního celoživotního vzdělávání dospělých, které proniká do českého vzdělávacího systému. Dokládá to situace v chemickém vzdělávání na Pardubicku


Pardubické vzdělávání může lidem pomoci bezplatně nastartovat kariéru detektivů

TZ prosinec 2013 Lidem v Pardubickém kraji se otevřela nová cesta, jak se stát proškoleným bodyguardem či soukromým detektivem. Vzdělávací programy pro dospělé s touto problematikou vznikly na středních školách a prakticky se ověřují právě v Pardubicích


Úvodní konference „jižní skupiny“ projektu UNIV 3 – začátek nové etapy principu UNIV

TZ únor 2013 Brněnský hotel Voroněž je 25. a 26. února 2013 dějištěm další zásadní události v rámci principu, pro který se v oblasti dalšího vzdělávání v ČR vžil název UNIV. Koná se zde úvodní konference individuálního projektu národního Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR UNIV 3 – podpora procesů uznávání.


Úvodní konference „severní skupiny“ projektu UNIV 3 – začátek nové etapy principu UNIV

TZ únor 2013 Hotel Lions v Nesuchyni ve Středočeském kraji je 21. a 22. února 2013 dějištěm další zásadní události v rámci principu, pro který se v oblasti dalšího vzdělávání v ČR vžil název UNIV. Koná se zde úvodní konference individuálního projektu národního Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR UNIV 3 – podpora procesů uznávání.


Profilová část maturitní zkoušky

Publikace vydaná v r. 2015 v projektu Pospolu pro obor vzdělání 37-41-M/01 Provoz a ekonomika dopravy.


Výsledky projektu Pospolu zazněly na konferenci Spolupráce ve vzdělávání

Na jakém základě dnes funguje vztah mezi státem a firmami při podpoře odborného školství? Existují bariéry, které brání školám a firmám v efektivní spolupráci? Prodiskutovat zásadní otázky týkající se odborného vzdělávání bylo cílem panelové diskuse „Spolupráce ve vzdělávání“, která se uskutečnila 3. června 2015 ve Škoda Muzeu v Mladé Boleslavi.


Online přenos konference O digitálních technologiích ve škole jinak

Online přenos začíná 9. a 10. června 2015 vždy od 8.00. 


Firmy si budou moci zavázat učně smlouvou. Kdo nenastoupí, vrátí stipendium

4.6.2015 Hospodářské noviny -  Firmy budou moci uzavřít smlouvu přímo se studentem, a ne pouze se školou jako dosud.  Podle dohody bude absolvent muset nastoupit do firmy, do které coby student chodil na praxi.  Za to mu firma během studia bude vyplácet stipendium.


Firmy si budou moci zavázat učně smlouvou. Kdo nenastoupí, vrátí stipendium

4.6.2015 Hospodářské noviny -  Firmy budou moci uzavřít smlouvu přímo se studentem, a ne pouze se školou jako dosud.  Podle dohody bude absolvent muset nastoupit do firmy, do které coby student chodil na praxi.  Za to mu firma během studia bude vyplácet stipendium.


Projekt Pospolu ukázal, jak firmy a školy mohou spolupracovat

3.6.2015 Hospodářské noviny -  Cílem projektu Pospolu bylo identifikovat, co nejvíce překáží školám a firmám ve spolupráci.  Do projektu se zapojilo téměř 40 škol.  V první řadě je třeba zajistit více hodin praxe žáků ve firmách.


Projekt Pospolu ukázal, jak firmy a školy mohou spolupracovat

3.6.2015 Hospodářské noviny -  Cílem projektu Pospolu bylo identifikovat, co nejvíce překáží školám a firmám ve spolupráci.  Do projektu se zapojilo téměř 40 škol.  V první řadě je třeba zajistit více hodin praxe žáků ve firmách.


Závěrečné zkoušky v učilištích už podle jednotného zadání

3.6.2015 Novinky.cz -  V průběhu června se budou konat na 478 školách vyučujících učební obory poprvé závěrečné zkoušky na základě jednotného zadání. Konkrétní termíny si školy určují samy.


Závěrečné zkoušky v učilištích už podle jednotného zadání

3.6.2015 Novinky.cz -  V průběhu června se budou konat na 478 školách vyučujících učební obory poprvé závěrečné zkoušky na základě jednotného zadání. Konkrétní termíny si školy určují samy.


Díky praxím se žáci dostanou k moderní technice i přivýdělku

3.6.2015 Hospodářské noviny - Rozsáhlý záběr spolupráce s firmami má například Integrovaná střední škola automobilní z Brna, na praxi chodí žáci do 70 podniků. A spolupráce škol a firem funguje dobře i na řadě dalších míst. Dalšímu zkvalitňování vzdělávání a většímu propojení škol a firem ale brání mimo jiné zastaralá legislativa.


Díky praxím se žáci dostanou k moderní technice i přivýdělku

3.6.2015 Hospodářské noviny - Rozsáhlý záběr spolupráce s firmami má například Integrovaná střední škola automobilní z Brna, na praxi chodí žáci do 70 podniků. A spolupráce škol a firem funguje dobře i na řadě dalších míst. Dalšímu zkvalitňování vzdělávání a většímu propojení škol a firem ale brání mimo jiné zastaralá legislativa.


Pomozte zlepšit prostředí pro spolupráci ve vzdělávání

26.5.2015 rokprumyslu.eu -  Supluje byznys roli státní správy? A jak vlastně a na jakém systémovém základě funguje v současnosti vztah mezi firmami a státem při podpoře odborného technického školství? Vědí všechny průmyslové firmy o možnostech daňových odpočtů či vzorových smlouvách mezi žáky a zaměstnavateli? To jsou některé z otázek, které budou probírány v rámci diskusního panelu 3. června v Mladé Boleslavi.    


Pomozte zlepšit prostředí pro spolupráci ve vzdělávání

26.5.2015 rokprumyslu.eu -  Supluje byznys roli státní správy? A jak vlastně a na jakém systémovém základě funguje v současnosti vztah mezi firmami a státem při podpoře odborného technického školství? Vědí všechny průmyslové firmy o možnostech daňových odpočtů či vzorových smlouvách mezi žáky a zaměstnavateli? To jsou některé z otázek, které budou probírány v rámci diskusního panelu 3. června v Mladé Boleslavi.    


ICT a výuka cizích jazyků

The British Council ve spolupráci s Národním ústavem pro vzdělávání pořádá odbornou diskuzi ICT a výuka cizích jazyků.


Pokles nově přijatých žáků středních škol se postupně zmenšuje

Roste podíl učňů strojírenských a elektrotechnických oborů, klesá zájem o gastronomické obory


Chybějící správná řešení měla na svědomí technická porucha

Technická porucha, kvůli které se v ojedinělých případech nezobrazovala správná řešení úloh písemné zkoušky ve verzi pro zkoušející, již byla odstraněna.


Revidované profesní kvalifikace plánované na rok 2015


Nové profesní kvalifikace plánované na rok 2015


plán tvorby profesních kvalifikací na rok 2015


Český průmysl hledá nové zaměstnance

České ekonomice se letos daří dobře. Firmám přibývá zakázek a rostou jim tržby. Ruku v ruce s tím roste potřeba zaměstnanců, což potvrzuje analýza situace v českém průmyslu zpracovaná pracovním portálem Profesia.cz.


Patří mezi největší zaměstnavatele v kraji. A také nejzodpovědnější

Jedním z největších zaměstnavatelů na Chebsku je s 320ti zaměstnanci v současné době firma zabývající se kompletací plastových hraček Playmobil a zavlažovacích setů k designovým květináčům Lechuza. Dceřiná společnost německé mateřské firmy Geobra Brandstätter sídlící v Zirndorfu u Norimberka získala na základě hodnocení odborné poroty ocenění Podnikatel města Cheb v kategorii firma už v roce 2013 a také dál se tady snaží vyvíjet své aktivity všemi směry: rozšiřují provoz, navyšují počet pracovních míst a plánují přístavbu nových hal pro montáž a skladové zázemí.


Jsou vidět. Doma i ve světě

Živnostník Karlovarského kraje, Firma roku, Osobnost v oblasti podnikání, Štika českého byznysu či Osobnost Českého Goodwillu. Podnikatelé i společnosti na západě Čech se mohou také letos pochlubit řadou ocenění.


Topenář

Topenář 36-004-H, Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Turnov


Hospodyně v domácnosti

Hospodyně v domácnosti 69-026-H, Střední odborné učiliště a Střední odborná škola SČMSD, Lomnice u Tišnova


Lidem mění životy. Vyhledává je a dostává na vysněné posty

Jozef Papp - foto MAFRA Jozef Papp už šestnáct let „loví hlavy“ pro vysoké posty, na slovo „headhunter“ je však alergický. „Česko je plné Ferdů Mravenců, označuje se tak kdekdo,“ tvrdí šéf pražské pobočky mezinárodní firmy.


Mechatronik: z nového oboru vzejdou machři přes roboty

Mladá Boleslav - V září nastoupí na škodovácké učiliště dvacítka studentů, kteří zvedli hozenou rukavici


Střechy, fasády, izolace

Střední škola technická (SŠT) Praha 4, Zelený pruh 1294, dle zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů, pořádá rekvalifikace na celý obor nebo jeho část v rámci oborů vzdělání, které má zapsané v rejstříku škol a školských zařízení. Realizací rekvalifikačních kurzů pro dospělé řeší škola nedostatek technicky vzdělaných lidí na současném trhu práce.


Volných míst je nejvíce od začátku krize, hlásí úřady práce

Počet uchazečů o zaměstnání v dubnu klesl pod půl milionu.


Logistika – perspektivní povolání – možnost pro celoživotní učení

Dnešní uspěchaná doba, která vyžaduje, aby věci a lidé byly včas na správném místě, potřebuje také odborníky, kteří na to budou dohlížet. Proto jsou v inzerci často poptáváni zaměstnanci, kteří problematiku logistických toků zvládají.