Archiv

V této sekci naleznete všechny publikované články řazené podle data, kdy byly publikovány.

2010    2011    2012    2013    2014    2015    2016    2017    2018    2019    2020   

<<   leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec   >>


Publikovaných článků: 73


Oknem do práce

Učební obor sklenář se vyučuje na naší škole od roku 1976. Tehdy nastoupil pan mistr Jiří Jauker na pozici mistra odborného výcviku. Za dobu působení na naší škole vychoval a sklenářskému řemeslu vyučil řadu mladých chlapců a dívek z celé republiky. Zájem o obor byl tehdy značný, měli tři plné ročníky, tomu odpovídaly nároky na zařízení i materiálové vybavení. 


Online akce na Metodickém portálu RVP.CZ v říjnu 2014

Metodický portál RVP.cz nabízí svým uživatelům tematická setkání ve virtuálním prostředí. Mají formu webinářů, webových seminářů.


Zpravodaj Oborové skupiny č. 8

V aktuálním vydání zpravodaje Oborové skupiny, vydaného v září 2014, se dočtete o činnosti oborových skupin při dokončování Standarů pro všechny vzdělávací obory podle RVP, o Evropském prostoru dovedností a kvalifikací a o plánovaném personálním posílení oborových skupin.


PŘÍBĚH. Díky profesní kvalifikaci získal práci v Německu

Pan Zdeněk Dubišar trvale žije v obci Mikulášovice ve Šluknovském výběžku. Je mu 37 let a jeho nejvyšší dosažené vzdělání je střední s maturitní zkouškou v elektrotechnickém odvětví. Svou původní profesi však nikdy nevykonával. Hned po absolvování střední školy nastoupil do podniku v místě trvalého bydliště jako účetní. I přesto, že neměl pro toto povolání jakoukoliv kvalifikaci, vlastní snahou a pracovitostí získal potřebné zkušenosti, znalosti a dovednosti pro kvalitní výkon své profese. Tyto zkušenosti v budoucnu uplatnil i při získání živnostenského oprávnění k otevření soukromé firmy, ve které nabízel svoje služby v oblasti účetnictví a daňového poradenství drobným živnostníkům v okolí svého bydliště.


„Úspěšnou firmu vytvářejí kvalifikovaní zaměstnanci,“ zaznělo také na konferenci

V září se v Hradci Králové setkali zaměstnavatelé, kteří ve své firemní praxi prověřili kvalitu Národní soustavy kvalifikací (NSK) nejen při získávání nových zaměstnanců. V prostorách EA Hotelu Tereziánský dvůr se sešli personalisté a ředitelé významných firem převážně z královéhradeckého a pardubického regionu, aby ve slavnostní atmosféře převzali ocenění své práce v podobě certifikátu NSK. Certifikát je určen společnostem, které využívají jedinečný systém, který umožňuje získat požadovanou kvalifikaci i jinak, než jen v počátečním vzdělávání, tedy ve škole.


„Úspěšnou firmu vytvářejí kvalifikovaní zaměstnanci,“ zaznělo také na konferenci

V září se v Hradci Králové setkali zaměstnavatelé, kteří ve své firemní praxi prověřili kvalitu Národní soustavy kvalifikací (NSK) nejen při získávání nových zaměstnanců. V prostorách EA Hotelu Tereziánský dvůr se sešli personalisté a ředitelé významných firem převážně z královéhradeckého a pardubického regionu, aby ve slavnostní atmosféře převzali ocenění své práce v podobě certifikátu NSK. Certifikát je určen společnostem, které využívají jedinečný systém, který umožňuje získat požadovanou kvalifikaci i jinak, než jen v počátečním vzdělávání, tedy ve škole.


PŘÍBĚH. Instruktor lyžování Filip pracuje na svém osobním rozvoji, získal profesní kvalifikaci sportovní masáž

Mnozí školáci a studenti mají proti povinné školní docházce značné výhrady a návštěvu školy berou jako nutné zlo. V dospělosti se pak ale často situace obrátí a další vzdělávání je bráno jako vítaná součást osobního a kariérního rozvoje. Filip Konečný je jedním z dospělých studentů, kteří si našli ke vzdělávání kladný přístup – „povinné školní biflování“ zaměnil za „celý život se chci učit něco nového“. Jako technický inženýr s láskou ke sportu si na www.vzdelavaniaprace.cz našel kurzy sportovní masáže zakončené zkouškou podle Národní soustavy kvalifikací. Díky certifikátu si tak může pořídit živnostenský list a provozovat masáže profesionálně.


Proč na kreativním podnikání záleží – připomínka


Musíme sdílet osvědčené postupy a společně tvořit nové


Závěrem


Kreativní podnikání ve školách - zjištění a budoucí vývoj

Tento materiál je třetím ze tří materiálů s názvem „Stav inovace“, jejichž autorem je společnost Tom Fleming Creative Consultancy[1] a které byly napsány pro projekt CENTRES (Creative Entrepreneurship in Schools – Kreativní podnikání ve školách) vedený Britskou radou v letech 2012–14 (www.centres-eu.org). Tento materiál byl napsán po poslední konferenci projektu Centres, která se konala v Bruselu v květnu 2014.


Jak vnést kreativitu do škol? Pomocí strategie projektu CENTRES

Porozumět roli kreativního podnikání ve školách a dalších vzdělávacích zařízeních a objasnit důvody, proč je pro naše hospodářství a společnost důležité, napomáhá projekt CENTRES (Creative Entrepreneurship in Schools) . Je spolufinancovaný evropským programem celoživotního učení a jeho hlavním koordinátorem je British Council. V České republice odpovídá za projektovou realizaci Národní ústav pro vzdělávání.


Zpravodaj - příloha V/2014

Trh práce pro mladé i starší pracovníky


Zpravodaj 9/2014

Z glosáře Cedefopu 32 * Sociální situace mladých Evropanů * Oxfordský slovník drží krok s dobou * Profesní školy v demografické změně * Profesní orientace: rozpory a otevřené otázky * Střední školy a alkohol v Británii


Studenti získají lepší přístup k praxi

15.9.2014 novinky.cz - Žáci základních a studenti středních škol ve Zlínském kraji budou mít lepší přístup k získávání praktických dovedností. Umožní to projekt agentury studentských praxí, který uvádí do života Zlínský kraj.   


Soutěžte s Europassem

Europass vyhlašuje soutěž o nejlepší virální video o dokumentech Europassu a jeho přínosech. Hlavní výhrou je výlet do evropského města podle vlastního výběru v hodnotě 2500 EUR, která bude mít v České republice podobu voucheru od Student Agency. Mezi dalšími výhrami najdete poukázky na nákup zboží na mall.cz.


Není to tvůj známý?

Ve výlohách NICM se v současné době prezentují mladí úspěšní podnikatelé. Vedle fotografií samotné práce jsou zde k přečtení i rozhovory o jejich cestě k podnikání. 


NÚV


Přínos pro cílovou skupinu


Cílové skupiny

Projekt má dvě základní cílové skupiny: pedagogy mateřských škol a pedagy základních škol.


Cíle projektu

Cílem projektu je připravit tým lektorů a mentorů z řad pedagogů mateřských a základních škol (MŠ a ZŠ) z celé České republiky, mimo hlavního města Prahy.


Kvalita absolventů je čím dál horší, zlobí se firmy

15.9.2014 Hospodářské noviny - ZAMĚSTNAVATELÉ TVRDÍ, ŽE SCHOPNOSTI ABSOLVENTŮ ŠKOL SE VÝRAZNĚ ZHORŠUJÍ. UČNI SE PRÝ NECHTĚJÍ UČIT NOVÉ PRÁCI A ŠPATNĚ KOMUNIKUJÍ. Mladí lidé, kteří právě vyšli školu a ucházejí se o práci, jsou na zaměstnání stále hůře připraveni. Alespoň podle názoru zaměstnavatelů, k nimž se hlásí. Dokládá to i aktuální průzkum, který udělal Národní ústav pro vzdělávání . Ptal se 2068 zaměstnavatelů z nejrůznějších sfér byznysu. Průzkum porovnává dvě období – roky 2004 až 2007 s rokem 2013. A výsledky ukazují jednoznačně na to, že absolventi, ať už učni, středoškoláci, nebo vysokoškoláci, jsou na tom v očích firem stále hůře. A učni zdaleka nejhůře.


titulní info

Vytvoření sítě lektorů a mentorů  spolupracujících s NÚV je žádoucí z mnoha důvodů. 


lektoři a mentoři

L02.jpg


Bannery


Aktuality titulka


Patička


Cíle projektu


Aktuality


KONTAKTY


AKTIVITY

Účelem všech aktivit projektu LAMS je využití pedagogických zkušeností pracovníků MŠ a ZŠ s cílem rozšířit lektorské týmy pro zamýšlené projekty podpory učitelů v dalším programovacím období ESF z řad těchto odborníků, obohacení o zkušenosti z praxe a její konceptualizaci. Projekt podpoří aktuální témata odborného zájmu, rozšíří znalosti a dovednosti pedagogů, které jim umožní efektivně působit jako lektoři DVPP nebo jako interní či externí mentoři ve školách.


O PROJEKTU

Obsahem projektu je podpora pedagogů mateřských a základních škol v jejich lektorských a mentorských dovednostech. Vzdělávání má formu prezenčních akcích, které budou po skončení projektu doplněny o efektivní distanční kurzy. Podpora mento ringu bude směřována jak do oblasti interního mentoringu, kdy mentor působí jen na své škole, tak i externího mentoringu, kdy je působnost mentora směřována na jiné školy.


Pomocné nástroje


Informace vpravo


Pravé menu


Hlavní menu


Lektoři a mentoři pro školy


Studenti získají lepší přístup k praxi

15.9.2014 Právo - Žáci základních a studenti středních škol ve Zlínském kraji budou mít lepší přístup k získávání praktických dovedností. Umožní to projekt agentury studentských praxí, který uvádí do života Zlínský kraj.   


Novinky 12. září 2014


Anketa: Co by měl umět absolvent střední odborné školy?


Více praxe pro studenty díky projektu POSPOLU

5.9.2014 Karlovarské novinky.cz - O dva týdny později usednou do školních lavic někteří studenti SPŠ Ostrov a dalších partnerských středních škol. Nejdříve je totiž čeká druhé kolo letošních praxí, tentokrát zásluhou projektu POSPOLU.


odkaz na karierové poradenství

na původních NÚOV-stránkách projektu http://www.nuov.cz/vip2  je odkaz  http://www.nuv.cz/projekty/karierove-poradenstvi


NSK v České televizi

31c881439e.jpg Všechno, co jste chtěli vědět o Národní soustavě kvalifikací a báli jste se zeptat, jste se mohli dozvědět v pořadu Sama doma v České televizi. Na otázky k Národní soustavě kvalifikací odpovídal na chatu Jan Peška.


Klasická podoba studentské praxe se mění

4.9.2014 Karlovarský deník - Nejdek – Klasický obrázek, kdy český student vyjíždí na stáž nebo praxi do zahraničí, se pomalu mění. Také české firmy mohou zahraničním stážistům nabídnout cennou praxi a zkušenosti. Například ve společnosti Witte Automotive od srpna absolvuje tříměsíční stáž německý vysokoškolák Piet Niessen.    


Firmy si pro sebe od září vychovají nové zaměstnance

1.9.2014 Třebíčský deník -  Dnešním dnem odstartoval nový projekt , který dá v nastávajícím školním roce vzniknout novému středoškolskému zaměření. Krajští radní se totiž rozhodli, že budou od tohoto školního roku podporovat zařazení nového vzdělávacího programu mechanik seřizovač se zaměřením na zpracování plastů do studijní nabídky veřejných krajských středních škol . Noví specialisté na zpracování umělých hmot se budou připravovat na Střední průmyslové škole Třebíč a Střední škole průmyslové, technické a automobilní Jihlava. „Rozšíření zaměření oboru je reakcí na požadavky konkrétních strojírenských firem na Vysočině, které se zpracováním plastů zabývají.   


Vláda podpořila změny ve školském zákoně

Kabinet na konci srpna schválil novelu školského zákona, která zohledňuje výsledky odborných diskusí. Zavádí například jednotné závěrečné zkoušky v učilištích či registr pedagogických pracovníků, z jehož údajů bude možné zjistit třeba počet učitelů, věkové složení pedagogického sboru a kvalifikovanost v jednotlivé škole. 


Zaměstnavatelé nejsou příliš spokojeni s absolventy

Na základě srovnání výsledků šetření zabývajícího se názory zaměstnavatelů na uplatnitelnost absolventů škol na trhu práce z let 2004–2007 a 2013 vyplývá, že v současnosti jsou zaměstnavatelé méně spokojeni s připraveností absolventů škol. Studie „Potřeby zaměstnavatelů a připravenost absolventů škol – srovnání 2004–2013“ byla provedena mezi 2068 zaměstnavateli.


Absolventi mají lepší vyhlídky na zaměstnání

Situace na trhu práce je díky postupnému zlepšování ekonomické situace příznivější než loni, míra nezaměstnanosti absolventů škol poklesla napříč všemi kategoriemi vzdělání. Údaje vycházejí z předběžné zprávy NÚV, která uvádí jen základní data o frekventovaných skupinách oborů. Podrobnější data budou k dispozici v říjnu.


Nové testy řečových dovedností žáků-cizinců

České školy (od mateřských až po střední) navštěvuje více než třicet tisíc žáků pocházejících ze zahraničí, z toho asi polovina chodí do základních škol. Počet žáků-cizinců se navíc každým rokem zvyšuje. Tito žáci jsou v mnoha případech znevýhodněni nedostatečnou znalostí českého jazyka a je nutné jim poskytnout jazykovou podporu.


Podpora logopedické prevence

V posledních letech se v mateřských školách potýkáme s nárůstem počtu dětí s vadami řeči a logopedické obtíže se stávají častou příčinou odkladu školní docházky. Proto vyhlásilo MŠMT na podporu logopedické prevence v mateřských školách již potřetí rozvojový program „Podpora logopedické prevence v předškolním vzdělávání“.


Chybí kompetentní odborníci

O tom, proč bylo nutné v NÚV rozšířit služby v oblasti pedagogicko-psychologického poradenství, o pomáhajících profesích na školách a budoucnosti praktických škol jsme hovořili s náměstkyní ředitele NÚV Janou Zapletalovou.


Národní soustava kvalifikací se stále víc využívá

Národní soustava kvalifikací už obsahuje 641 profesních kvalifikací z různých odvětví a jejich počet se rychle zvyšuje. Představuje tak systém, který nabízí občanům ČR novou cestu k získání potřebné kvalifikace, v němž mohou lidé dosáhnout uznání svých kompetencí bez ohledu na to, jestli je získali ve škole, nebo v praxi. Možnost složit zkoušku z profesní kvalifikace tak zvyšuje jejich šance uplatnit se na trhu práce.


Partnerství pro mobility

Na konci července skončil dvouletý projekt Partnerství pro mobility, během něhož si partneři z různých zemí mohli vyměňovat nápady, konkrétní příklady a zkušenosti z realizace studijních nebo pracovních stáží. Cílem projektu bylo přispět ke zvýšení počtu mobilit a zlepšení jejich kvality.


Definitiva učitelů v USA v ohrožení

V jednotlivých státech USA platí různé zákony o právním postavení učitelů veřejných škol. V současné době se diskutuje o tom, zda zachovat definitivu učitelů v těch státech, kde ji ještě mají, a o výhodách i nevýhodách tohoto opatření.


Mistři v Evropě

Prezident Spolkového ústavu odborného vzdělávání (BIBB) se v editorialu časopisu BWP zamýšlí nad úlohou mistrů, jejichž význam v politice vzdělávání stoupá.


Znají lidé v Evropě nástroje podporující mobilitu?

V posledních letech Evropská komise ve spolupráci s členskými státy EU usiluje o transparentnost a uznávání kompetencí a kvalifikací, které lidé získali v průběhu vzdělávání a profesního života. Evropská komise proto během jara 2014 sbírala názory zainteresovaných osob i veřejnosti k současným evropským nástrojům pro transparentnost a uznávání dovedností a kvalifikací. Dvě studie zjišťovaly, jak je vnímána současná situace ve vzdělávání a uznávání dovedností a kvalifikací, zda jsou existující nástroje adekvátní a je-li vůle je zjednodušit.


Vzdělávání 3-4/2014

3_14-1.jpg Z obsahu: Chybí kompetentní odborníci; Nový projekt vyškolí 300 lektorů a mentorů; V USA se diskutuje o definitivě učitelů; 100 000 lidí už získalo profesní kvalifikaci. Příloha: Inspirace z oborových didaktik.


Pozvánka na regionální konferenci NSK2 v Hradci Králové

Konsorcium Hospodářské komory ČR, Svazu průmyslu a dopravy ČR a společnosti TREXIMA spol. s r.o. si Vás dovoluje pozvat na regionální konferenci "Úspěšnou firmu tvoří kvalifikovaní zaměstnanci", která se uskuteční 10. září 2014 v Hradci Králové.


Uskutečnila se první série výměny zkušeností Autorizovaných osob

V průběhu letních měsíců se uskutečnila tři pracovní setkání zástupců Autorizovaných osob, a to z oblasti osobních a ostatních služeb, z odvětví strojírenství a hutnictví a také s představiteli oboru elektro a servisních pracovníků.


Kanál NÚV NSK na YouTube

Prezentační a školící videa k Národní soustavě kvalifikací jsou ke shlédnutí na YouTube.


Pilotní ověřování standardů NSK

Připravené rekvalifikační programy jsou pro potřeby projektu doplněny o úvodní informačně diagnostický modul. V praxi jde o úvodní setkání zájemce o vzdělávání s odborníkem, který vyhodnotí potřeby, možnosti a cíle zájemce (klienta) a zhodnotí jeho dosavadní, formálně či neformálně nabyté znalosti a dovednosti ve vztahu ke konkrétnímu standardu NSK. Toto ověřování probíhá v rámci projektu UNIV (UNIV3) Národního ústavu pro vzdělávání (NÚV).


PŘÍBĚH: Nikdy se nevzdávat

Michaela Kostelníková v nedávné době dokončila magisterské studium Sociologie na Masarykově univerzitě v Brně. Je jí 25 let, ale už v době, kdy se její studia blížila ke konci, čím dál častěji slýchala od vyučujících i starších absolventů, že bude velice těžké se s tímto vystudovaným oborem uplatnit kdekoli jinde než v Praze.


Budoucnost je ve znalostech a dovednostech – NSK

Národní soustava kvalifikací definuje požadavky na odborné způsobilosti jednotlivých kvalifikací bez ohledu na způsob jejich získání. Tvoří spojující systémový rámec pro počáteční a další vzdělávání a zároveň umožňuje srovnání našich národních kvalifikací s kvalifikacemi stanovenými a popsanými v jiných evropských státech. Jak NSK u nás vznikala a v jakém je dnes stádiu jsem si povídala s Jiřím Strádalem, hlavním metodikem projektu NSK2.


Instruktor bodystylingu

Instruktor bodystylingu 74-002-H, Mgr. Stanislav Krčmář


Výrobce skleněné bižuterie

Výrobce skleněné bižuterie 28-018-H Střední škola řemesel a služeb, Jablonec nad Nisou


Obtíže s náborem učňů začala budějovická polytechnika řešit i rozvojem vzdělávání dospělých

Region - Vzdělávání dospělých vstupuje stále víc do života středních škol. V Jihočeském kraji tradiční odborná škola v centru Českých Budějovic dokládá, že význam tohoto segmentu roste právě v období sníženého zájmu o učňovské obory .