Archiv

V této sekci naleznete všechny publikované články řazené podle data, kdy byly publikovány.

2010    2011    2012    2013    2014    2015    2016    2017    2018    2019    2020   

<<   leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec   >>


Publikovaných článků: 52


Vyhodnocení soutěže samostatných odborných prací

Třetí ročník soutěže samostatných odborných prací, kterou vyhlásil NÚV ve spolupráci s Hospodářskou komorou ČR, má své vítěze. Úroveň prací, jichž bylo celkem 45, zhodnotila komise složená ze zástupců MŠMT, Hospodářské komory ČR a NÚV. Práce byly hodnoceny nejenom podle věcné správnosti a podle toho, zda obsahovaly všechny požadované části, ale také podle nápaditosti řešení.


Vyhodnocení jednotných zadání

Stejně jako v předcházejících letech jsme se po skončení závěrečných zkoušek obrátili na vedení škol s prosbou o spolupráci na vyhodnocení jednotných zadání.


Přes 30 000 učňů skládalo jednotné závěrečné zkoušky

K jednotným závěrečným zkouškám se letos připojilo 443 škol, tj. 88%, celkově novou závěrečnou zkoušku skládalo 30 104 žáků. Počet škol, které se přidávají k nové závěrečné zkoušce, rok od roku roste. Např. ve školním roce 2007/08 to bylo 50 % škol s učebními obory a do roku 2009/10 jejich počet vzrost na 80 procent.


Více než polovina absolventů středních škol dostane i Europass, který jim může usnadnit získání práce v zahraničí

Tisková zpráva 25.6.2014 Téměř 65 tisíc žáků středních škol a učilišť (52 %) dostane letos jeden z dokumentů Europassu – dodatek k osvědčení. Ten se přikládá k maturitnímu vysvědčení, osvědčení o závěrečné zkoušce a výučnímu listu a popisuje obsah a úroveň studia, mj. obecné a odborné kompetence absolventa. Zaměstnavatelům dodatky objasňují, co uchazeč o práci umí a jestli se na nabízenou práci hodí.


Uplatnění absolventů škol na trhu práce – 2013

Burdová J., Doležalová G., Chamoutová D., Strádal J., Šťastnová P., Tillner J., Trhlíková J., Úlovcová H., Vojtěch J., Vongreyová J.; Praha: NÚV, 2014. 96 stran. ISBN 978-80-7481-031-2.


Vzdělávat se mimo školu? Dnes jsou možnosti neomezené

23.6.2014    Finance.cz - Téma celoživotního vzdělávání je v současné době čím dál aktuálnější. Důvodem je rychlý pokrok ve využívání moderních technologií, které se stávají naší každodenní součástí. Díky nim odborníci na vzdělávání a pracovní trh očekávají zánik některých profesních oblastí a již dnes roste tlak na zaměstnance ze strany zaměstnavatelů na rozšiřování dovedností a znalostí. Lidé mají problém udržet se v zaměstnání nebo si najít novou práci. Celoživotní vzdělávání se tak stává nutností, nikoli volbou. Potvrzují to vysoká čísla nezaměstnanosti.


České školy neprodukují absolventy podle gusta firem

18.6.2014 PREKON.CZ -  Firmy mají stále větší problémy sehnat kvalifikované zaměstnance z řad absolventů. „Hlavní příčinou není nedostatek kandidátů, ale jejich nekomplexní výbava a nízká použitelnost pro praxi. V obecném smyslu jsou nejproblematičtější obory, které se velmi rychle rozvíjejí a ty, které vyžadují kombinaci takzvaných tvrdých a měkkých dovedností,“ míní Šárka Vránová, HR ředitelka z poradenské společnosti Accenture v České republice.    


Podlahář povlakových podlah

Podlahář povlakových podlah 36-036-H, Střední odborná škola Josefa Sousedíka, Vsetín


Zpravodaj - příloha IV/2014

Odborné vzdělávání v Řecku


Zpravodaj 6/2014

Z glosáře Cedefopu 30 * Mistři v Evropě * Nový časopis Cedefopu * Rada pro vzdělávání, mládež, kulturu a sport EU * Integrace imigrantů na trhu práce v Evropě * Dvojitá spojka a/nebo a její funkce * Internacionalizace a vzdělávání ve Švýcarsku * Odborné vzdělávání v Gruzii * Podpora profesní orientace a trh vzdělávání * Definitiva učitelů v USA v ohrožení


Nejžádanější jsou absolventi z techniky a medicíny

19.6.2014 Hospodářské noviny - Studenti do firem. Ostravsko se, stejně jako mnoho dalších regionů, snaží předejít tomu, aby absolventi tamních škol po studiích odcházeli za prací do jiných částí republiky. Místní firmy proto přicházejí s nejrůznějšími programy a nápady, jak mladé a talentované odborníky udržet v kraji.  


Studenti z MESITu si rozšířili své vědomosti

19.6.2014 Slovácký deník - Žáci naší školy se v rámci projektu „ POSPOLU “ zúčastnili v měsíci květnu ve svářečské škole WELDING cyklu přednášek. Jejich cílem bylo, aby si rozšířili své vědomosti, dovednosti, seznámili se s normami přípravy a provozu svářečských pracovišť z hlediska bezpečnosti práce, moderními metodami a způsoby svařování, zejména plazmovou a laserovou technologií a použitím svařovacích zařízení.   


Absolventi nejsou připraveni pro praxi

19.6.2014 Novinky.cz - Firmy působící v České republice mají stále větší problém sehnat kvalifikované zaměstnance z řad absolventů. Ti firmám často nevyhovují mírou odborných technických znalostí získaných během studia.


Nabídka kurzů pro dospělé často převyšuje poptávku

V minulém týdnu vyšel v Učitelských novinách obsáhlý článek o projektu UNIV 3. 


Brněnská zdravotnická škola ověřuje s budoucími chůvami nový trend v dalším vzdělávání dospělých

Brno - Na brněnské zdravotnické škole Merhautova vyvrcholí 25. června se skupinou osmi žen ověřování vzdělávacího programu pro dospělé, který dámám umožní věnovat se v další kariéře z pozice chůvy dětem. Jde o jeden z mnoha programů, které vznikají po celé ČR a účastníci mají při jejich pilotním ověřování zcela bezplatnou účast. 


Po krizi české sklářství znovu ožívá, nutně ale potřebuje kvalifikované lidi

Liberecký kraj - České sklářství se po roce 1989 dostalo do krize. V současné době opět zaznamenává boom, potýká se však paradoxně s opačným problémem – nedostatkem kvalifikovaných pracovníků. Jedním z řešení je i v Libereckém kraji vzdělávání dospělých v jednotlivých profesních kvalifikacích. 


Průmyslová škola v Kutné Hoře navázala spolupráci s Foxconnem

18.6.2014 Kutnohorský deník -  Kutná Hora – Naše škola , kutnohorská průmyslovka, spolupracuje s Foxconnem již 5 let. Nejprve probíhala spolupráce na úrovni odborných exkurzí do výrobního závodu. Tyto exkurze byly a jsou pro naše studenty vždy velkým přínosem, protože dávají možnost poodhalit tajemství výroby a testování serverů, datových úložišť, včetně jejich montáže do rozvaděčů. Dalším krokem k rozvoji studentů je každoroční finanční podpora od Foxconnu na nákup odborných pomůcek pro výuku.  


Znalosti si studenti ověřují v praxi

13.6.2014 Žďárský deník - Žďár nad Sázavou – Na dva týdny, během kterých probíhaly školní kola státních maturit , se studenti druhého a třetího ročníku VOŠ a SPŠ Žďár nad Sázavou rozprchli po firmách v okrese, kde si vyzkoušeli pracovat ve studovaném oboru. Část žáků tříd se zaměřením na elektrotechniku již poněkolikáté absolvovala odbornou praxi ve žďárské firmě DEL. Někteří průmyslováci, již dvoutýdenní stáží prošli, už v podniku po úspěšném složení maturity a vystudování vysoké školy pracují.  


Hutník - vysokopecař

Hutník - vysokopecař 21-005-H, SOŠ Třineckých železáren, Třinec


Montér hromosvodů

Montér hromosvodů 26-021-H, Střední škola elektrotechnická, Ostrava


Montér suchých staveb

Montér suchých staveb 36-021-H, Střední průmyslová škola Otrokovice


Vazačské práce

Vazačské práce 41-032-E, Střední odborná škola a Střední odborné učiliště služeb Velký Újezd, s.r.o.


Europodkovář

Europodkovář 41-031-H, Střední škola dopravy, obchodu a služeb, Moravský Krumlov


Nedostatek kvalifikovaných sklářů řeší vzdělávání dospělých

23.5.2014    Českolipský deník -  České sklářství se po hubených letech opět vrací na výsluní. Rostoucí poptávce po sklu z regionu je ale těžké vyhovět. Kvalifikovaných pracovníků je nedostatek a studenti se na sklářské obory zrovna nehrnou. Pomoci má vzdělávání dospělých v projektu UNIV3.


FRÝDLANT: Na střední škole finišují jedinečné včelařské kurzy

21.5.2014    genusplus.cz - V těchto dnech se na Střední škole hospodářské a lesnické ve Frýdlantu uzavírají první kurzy Chovatel včel a Zpracovatel včelích produktů.


Získání nové profesní kvalifikace není lehké

5.6.2014    Plzeňský deník - Střední škola informatiky a finančních služeb v Plzni získala koncem roku 2011 od Ministerstva průmyslu a obchodu v souladu se zákonem č. 179/2006 Sb., o ověřování a uznávání výsledků dalšího vzdělávání, autorizaci pro profesní kvalifikaci Správce operačních systémů pro malé a střední organizace. 


Všude dobře, v sedle nejlíp

Jana Šimková se narodila před pětatřiceti lety v Chlumci nad Cidlinou. Její rodina po generace vlastnila hospodářství, Jana si tak hned v raném dětství ověřila že "nejkrásnější pohled na svět je ze hřbetu koně". Tomu pohledu už napořád propadla a jejím snem se stala veterina. Ale sny se bohužel rozplynuly, když se u Jany projevila alergie na zvířecí srst.  Vydala se tedy úplně jiným směrem, ale ať dělala, co dělala, pořád ji to táhlo ke koním.


Když se dobře skloubí zájmy a práce

Paní Iva Poppová pochází z jihomoravské metropole Brno. Vystudovala střední školu, odmaturovala, vdala se a otěhotněla. Po mateřské dovolené pracovala pro soukromou společnost, kde dělala administrativu. Klasický skoro až klišé příběh, který se začíná zvrtávat až kolem roku 2008, kdy se firma následkem ekonomické krize dostává do finančních potíží a začíná propouštět své zaměstnance. Iva nakonec také musí odejít. Rok marně hledá práci. Až jednou absolvuje kurz v úplně jiném oboru, než v jakém se doteď pohybovala, a tím nastartuje něco, čemu se říká úplně jiný život.


Potřeby zaměstnavatelů a připravenost absolventů škol – šetření v kvartérním sektoru 2014

Doležalová, Gabriela. Praha: NÚV, 2014. 45 stran.


Analýza volných pracovních míst evidovaných Úřadem práce ČR v kontextu se strukturou absolventů a zaměstnaných

Doležalová, Gabriela. Praha: NÚV, 2014. 41 stran.


Potřeby zaměstnavatelů a připravenost absolventů škol – komparační analýza 2014

Úlovec, Martin. Praha: NÚV, 2014. 35 stran.


Klady a rizika duálního vzdělávání

4.6.2014 Týdeník školství 22/2014 - Rok 2015 by měl být Rokem technického vzdělávání. Podle Marcela CHLÁDKA, ministra školství, je nutné podpořit technické vzdělávání, a zajistit tak dostatek technicky vzdělaných odborníků pro potřeby firem. Jednou z forem podpory odborného vzdělávání je i zavedení duálního vzdělávání, přesněji řečeno prvků duálního vzdělávání. Ty už v praxi realizuje několik škol, které se zapojily do projektu Pospolu. Zajímalo nás proto, jaké zkušenosti s duálním vzděláváním mají, jaké klady v prvcích duálního vzdělávání spatřují, ale také jaká rizika s sebou duální vzdělávání nese. Oslovili jsme nejen školy, které jsou do projektu zapojeny, ale i ty, které ho nevyužívají.


Hradecká společnost Some získala diplom

6. 6. 2014 Jindřichohradecký deník - Společnost Some Jindřichův Hradec s.r.o. dlouhodobě aktivně podporuje rozvoj učňů a studentů technický oborů učňovských a technických škol mimo jiné umožněním vykonání praxe ve svých provozovnách. Společnost se mimo jiné zapojila do aktivit projektu IQ Industry, který je zaměřen na vytváření komplexních podmínek spolupráce průmyslových firem se sektorem odborného školství a úřady práce, a to ve spolupráci se zřizovateli škol a zaměstnavatelskými svazy. Je financován z prostředků ESF (Evropského sociálního fondu) a státního rozpočtu ČR.


Poptávka po autech táhne vzhůru i Bosch

4. 6. 2014 HN Tržby skupiny Bosch v Česku loni vystoupaly přes 37 miliard korun. "Byl to velmi dobrý rok, především díky výrobě pro automobilový průmysl," komentoval meziroční nárůst o 7,6 procenta Klaus Huttelmaier, reprezentant Bosch Group v Česku. I pro letošek počítá německý gigant, který v tuzemsku zaměstnává 7400 lidí, s dalším zlepšením. Podle aktuální prognózy by měl na tržbách přidat nejméně tři až pět procent... Velký problém také představuje nedostatek techniků a inženýrů, které Bosch neustále hledá a často je musí nabírat z jiných zemí. Firma se proto zapojila do vládního projektu Pospolu , který chce podpořit praktické vzdělávání v Česku. „Nedostatek techniků a praxe je zásadní. Je dobře, že vláda tohle téma potvrdila jako jednu ze svých priorit, ale teď je potřeba, aby došlo i na konkrétní opatření,“ řekl Huttelmaier.


Akademie umění a kultury umožní seniorům bezplatné studium

Nová škola pod názvem Akademie umění a kultury Prahy 15 vznikla při ZUŠ Hostivař. V rámci vzdělávání III. věku nabízí možnost studia uměleckých disciplín, jako hudby, tance, divadla nebo výtvarného umění pod vedením kvalifikovaných pedagogů.


Jednotné učňovské zkoušky v ČT

Nová závěrečná zkouška v hlavním zpravodajství České televize 3. 6. 2014


Novinky 4. června 2014


Výběrová šetření NÚV


Duální systémy vzdělávání


Hloubkové rozhovory


Dotazníková šetření


Souhrnná analytická studie


Monitoring spolupráce škol a firem

Od května 2014 probíhají jednání se školami a firmami, které se hlásily do výběrových řízení projektu Pospolu do pilotního ověřování vzájemné spolupráce. Díky schválené podstatné změně projektu je možné zbylé finanční prostředky určené pro pilotáže čerpat na osobní odměny učitelům odborného výcviku oslovených škol, instruktorům z firem a osob ze škol a firem v dalších vybraných partnerstvích.


Metodické publikace

Jednou z aktivit projektu Pospolu, jejímž cílem je doplnit aktivity směřující k podpoře spolupráce mezi školami a firmami, je tvorba publikací věnovaných sociálnímu partnerství. Publikace vycházejí v několika edičních řadách.


Připomínkujte modely spolupráce

Aplikované modely spolupráce škol a zaměstnavatelů popisují možnosti spolupráce škol a zaměstnavatelů ve všech aspektech, které je potřeba řešit při koncipování této spolupráce ve vybraném oboru. Obsahují konkrétní informace o spolupráci a jejích cílech, obsahu, způsobech organizačního zajištění a evaluace a popisují také legislativní prostředí. Velmi nás zajímají vaše názory na vytvořené pracovní verze modelů, které je možné připomínkovat.


V čem mohou evropské duální systémy pomoci odbornému vzdělávání v ČR?

Hlavním cílem projektu Pospolu je navrhnout systémové změny, které povedou k efektivnější a snadnější spolupráci mezi školami a firmami. K tomuto cíli směřují všechny aktivity a výstupy projektu, o nichž zájemce informujeme prostřednictvím médií.


Co je koučování?

Rozhovor s koučem Jakubem Švecem, autorem obsahu vzdělávacích akcí projektu Pospolu.


Přehled vzdělávacích akcí


Editorial


Zpravodaj POSPOLU 2/2014

Zpravodaj POSPOLU vyšel 3. června 2014. Dočtete se v něm o koučování, o evropských duálních systémech jako inspiraci pro české odborné vzdělávání, o možnosti připomínkování aplikovaných modelů, o vydaných i plánovaných metodických publikacích a aktivitě projektu nazvané monitoring spolupráce škol a firem. V kalendáři akcí si můžete vybrat z nabízených seminářů, koučování a workshopů.


Pozvánka na kurz Odborník z praxe

Nabízíme vám možnost účastnit se zdarma pilotního ověření kurzu „Odborník z praxe“ v rámci projektu POSPOLU, realizovaného Národním ústavem pro vzdělávání.  Odborník z praxe je osoba, která vstupuje do školní výuky s cílem doplnit běžnou výuku o praktické zkušenosti, nabídnout specifické odborné poznatky a dovednosti např. formou krátkodobého kurzu, ukázky, přednášky apod. Kurz si klade za cíl doplnit odborné znalosti těchto osob o pedagogicko-psychologický aspekt jejich působení ve škole. Po pilotním ověření bude kurz předložen k akreditaci na Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy jako rekvalifikační.