Archiv

V této sekci naleznete všechny publikované články řazené podle data, kdy byly publikovány.

2010    2011    2012    2013    2014    2015    2016    2017    2018    2019    2020    2021   

<<   leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec   >>


Publikovaných článků: 890


Žáci slavili Evropský den jazyků s Europassem

Evropským dnem jazyků si 26. září připomínáme nejen jazykovou a kulturní rozmanitost Evropy, ale i nutnost učit se cizí jazyky. Europass při této příležitosti připravil seminář pro žáky 1. až 4. ročníků Integrované střední školy v Chebu, na kterém se žáci dozvěděli zajímavé informace o jazycích zemí EU a zkusili si sestavit životopis v angličtině a němčině a vyplnit si jazykový pas. 


Zaměstnavatelé mění české školství i pracovní trh

25.9.2012 (Mladá fronta DNES) Na trhu práce chybějí kvalifikovaní pracovníci. Systém českého počátečního vzdělávání totiž neodpovídá jeho potřebám. Na školách se učí obory, které zaměstnavatelé vlastně nevyužijí, a ty, o něž by stáli, se zavírají. Jak z toho ven? Zapojit se do diskusí sektorových rad a postupně měnit české školství, a tím i situaci na pracovním trhu.   


Do firem přišli mladí lidé, kteří neuměli nic, jenom anglicky

26.9.2012 (AGE  MANAGEMENT) Tento trend skončil zhruba před dvěma lety a firmy zjišťují, že potřebují fachmany, zkušené techniky, odborníky a zručné řemeslníky. Podniky, které prosperují, vědí, že každého talentu je potřeba si vážit. A znovu pracně křísí učňovské školství, platí odborné mistry doslova zlatem a bijí na poplach, aby Česká republika neztratila svou konkurenceschopnost.


V katalogu Národní soustavy povolání je již více než 5000 položek

NSP.gif Praha 25. září (ČTK-PROTEXT)  Celkem 5000 položek: 2799 jednotek práce, 1091 povolání a 1706 typových pozic. To jsou aktuální statistiky z katalogu Národní soustavy povolání na konci druhé etapy projektu. Co je však nejdůležitější, že se do řešení kritické situace na českém pracovním trhu zapojili sami zaměstnavatelé, zástupci Úřadu práce ČR a desítky dalších institucí. Už na 2000 odborníků! 


Pardubický kraj

KS.gif 8.11.2012 od 9.00 do 12.00   Krajský úřad Pardubického kraje 2.NP, zasedací místnost č. B216 (vchod naproti Východočeskému divadlu) náměstí Republiky 12 Pardubice


Díky národní soustavě kvalifikací začínají mít zaměstnavatelé vliv na vzdělávání

Největší změnu v systému vzdělávání od dob reformátorky Marie Terezie zažíváme všichni právě teď. Mnozí z nás si to ještě neuvědomují, ale je tomu tak. Národní soustava kvalifikací (NSK) umožňuje vzájemnou komunikaci zaměstnavatelů a vzdělavatelů. Je čas přestat jen naříkat nad kvalitou absolventů, kteří přicházejí na trh práce. Zaměstnavatelé začínají mít vliv na to, co by absolvent vzdělávání měl umět, aby byl na tomto trhu uplatnitelný.


Jen se školou z mládí si nevystačíte

u4.jpg 17.9.2012 (Brněnský deník  Strana 52) VERONIKA NOVÁČKOVÁ    Nemá-­li naše republika dostatečné zdroje přírodního bohatství, musí hledat zlato v lidech samých. Tak začíná rozvíjet nit svých myšlenek Hana Kohoutová, která je odpovědná za organizační zajištění činnosti sektorových rad. Že jste se s tímto pojmem zatím nesetkali? To se patrně brzy změní. Půjde­li vše podle předpokladů odborníků a zapojených institucí, bude to významná pomoc při zkvalitňování trhu práce.   


Jediná profese na celý život je málo

denik-cz_logo_1.jpg 30.4.2012 (denik.cz, J.Gáfrik) Praha - Výrobci keramiky a odborné školy spojí síly při výchově kvalifikovaného dorostu. Keramický a sklářský obor prošel v Česku v nedávné době krizí. Teď se však vzpamatovává a pro personalisty konkrétních podniků začíná být aktuální otázka, kde sehnat odborníky s patřičným vzděláním. Ti totiž výrobcům scházejí. Studijní obory se zaměřením na keramickou výrobu jsou poloprázdné, o výuku je malý zájem. Firmy se proto spojily se školami a podepsaly takzvanou sektorovou dohodu, která podpoří nábor nových studentů.  


Spolupráce s podniky funguje výborně

S ředitelkou Střední školy umělecké a řemeslné Nový Zlíchov v Praze 5 Janou Porvichovou o spolupráci s firmami při odborném výcviku žáků, o uplatnění absolventů i o potřebě mít jednotná zadání nových závěrečných zkoušek k dispozici už v únoru.  


Nové závěrečné zkoušky mají i žáci s handicapem

Nový školní rok 2012/2013 bude zase znamenat další krok k zavedení jednotné závěrečné zkoušky v oborech s výučním listem. Jednotné zadání už bude připraveno pro všechny učební obory, které se na školách vyučují, včetně těch, v nichž převládají žáci s handicapem.  


Nové závěrečné zkoušky přijímají školy pozitivně

Učitelé a odborníci z praxe jsou s novými závěrečnými zkouškami spokojeni. Žákům se podle nich daří především u praktické zkoušky, problémy jim naopak dělá vyjadřování při ústní zkoušce. Vyplývá to z monitoringu provedeného editory jednotných zadání ve vybraných školách v červnu tohoto roku. 


Naše odpovědnost za obsah sociálních médií

Konference s tímto názvem proběhne 9. října 2012 v jednacím sálu Senátu PČR ve Valdštejnském paláci v Praze. Pořadatelem je ústavně-právní výbor Senátu a Centrum mediálního vzdělávání. 


Zkuste si pohovor nanečisto s Europassem

Během podzimu máte možnost navštívit několik veletrhů a dalších akcí, kde se setkáte s Europassem. Na vybraných akcích vám nabízíme také personální poradenství, kde si může každý vyzkoušet pracovní pohovor nanečisto. Zkušené personalistky po pohovoru klientům poradí, jakých chyb se při pohovoru dopustili a jak se jim ve skutečném pohovoru vyvarovat. Klienti také obdrží seznam nejčastějších a nejzáludnějších otázek, které zaznívají od zaměstnavatelů při pohovorech. Pro zájemce nabízíme i možnost vedení pohovoru v anglickém jazyce.


Olomoucký kraj

KS.gif 12.11.2012 od 9.00 do 12.00   Budova RCO, Jeremenkova 1211/40b, 779 00 Olomouc.


Moravskoslezský kraj

KS.gif 13.11.2012 od 9.00 do 12.00   FClub, Výstavní 2224/8, 709 00 Ostrava – Mariánské Hory/sídlo Krajské hospodářské komory MSK.


Česko i okolní země mají málo nových mlynářů

20.9.2012 (ČRo Klára Bílá) Česko i okolní země mají málo nových mlynářů, jenže učební obor už v Česku neexistuje přes 20 let. Svaz průmyslových mlýnů proto začal nové odborníky na mouku školit sám na pardubické střední škole potravinářské. Osvědčení získávají zaměstnanci mlýnských podniků díky projektu Národní soustava kvalifikací.


Plzeňský kraj

KS.gif 1.11.2012 od 9.00 do 12.00  Regionální hospodářská komora Plzeňského kraje, zasedací místnost č. 1 Nerudova ul. 25 301 00  Plzeň


Pracovní kvalifikace pro práci v zahraničí.

Chcete-li pracovat v zahraničí a vaše profese patří v hostitelské zemi k regulovaným povoláním, budete možná potřebovat úřední uznání své odborné kvalifikace a praxe. V tomto článku se dozvíte, jak dosáhnout uznání odborné kvalifikace, abyste mohli pracovat v zahraničí.


Zpravodaj 9/2012

Z glosáře Cedefopu 10 * Co to je, když se řekne traineeship ? * Směrnice UNESCO pro RVA * Modularizace v profesní přípravě v Evropě * Vzdělávání učitelů v Černé Hoře 


20 let fiktivních firem ve školách

Na Vysoké škole ekonomické v Praze se 21. září uskutečnilo neobvyklé setkání – sešli se tu pedagogové, kteří se ve školách starají o fungování fiktivních firem. Setkání se konalo u příležitosti 20 let existence Centra fiktivních firem (CEFIF).


Skončil projekt Kurikulum S

V červnu 2012 skončil národní projekt Kurikulum S, který pomáhal učitelům při kurikulární reformě. Aby učitelé měli možnost konzultovat své problémy spojené s reformou přímo v kraji, kde škola působí, byla zřízena při již fungujících vzdělávacích zařízeních ve všech krajích tzv. regionální konzultační centra. Ta poskytla za dobu projektu zdarma stovky konzultací a uspořádala pro učitele odborných škol mnoho seminářů a workshopů tematicky zaměřených podle přání učitelů.


Novinky ze zahraničí


Spolupráce s podniky funguje výborně

S ředitelkou Střední školy umělecké a řemeslné Nový Zlíchov v Praze 5 Janou Porvichovou o spolupráci s firmami při odborném výcviku žáků, o uplatnění absolventů i o potřebě mít jednotná zadání nových závěrečných zkoušek k dispozici už v únoru.


Duální systém s otazníkem

Dvě otázky pro náměstkyni ředitele NÚV Jitku Pohankovou


Nové závěrečné zkoušky přijímají školy pozitivně

Učitelé a odborníci z praxe jsou s novými závěrečnými zkouškami spokojeni. Žákům se podle nich daří především u praktické zkoušky, problémy jim naopak dělá vyjadřování při ústní zkoušce. Vyplývá to z monitoringu provedeného editory jednotných zadání ve vybraných školách v červnu tohoto roku.


Kuchařka marketingu pro vzdělávací instituce

Jak efektivně komunikovat a co nejlépe zjišťovat potřeby klientů, kteří by mohli mít zájem se vzdělávat? Jakým způsobem profilovat svoji nabídku na vzdělávacím trhu a jak vzbudit zájem o nabízené programy? Na tyto a další otázky odpovídá nedávno vydaná publikace „Kuchařka marketingu pro vzdělávací instituce“.


Žáci přistupují ke své budoucnosti zodpovědně

O své vzdělávací a profesní dráze si žáci základních a středních škol rozhodují převážně sami, v úvahu berou také rady rodičů a přátel. Důležité je pro ně studovat obor, který je baví a pomůže jim k dobrému pracovnímu uplatnění. Vyplývá to z analýzy Národního ústavu pro vzdělávání (NÚV) vyhodnocené v publikaci „Jak žáci základních a středních škol vybírají svou další vzdělávací nebo pracovní kariéru“. Analýza vznikla v rámci projektu VIP 2 – KP, na který přispívá Evropský sociální fond.


Na dražší dřevo si musí škola sama vydělat

Střední škola umělecká a řemeslná v Praze 5 – Novém Zlíchově vychovává budoucí umělecké řemeslníky, truhláře, čalouníky i techniky nábytkářské a dřevařské výroby. Je fakultní školou Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy a Cvičnou školou Institutu vzdělávání a poradenství ČZU v Praze.


Některá umělecká řemesla žáky stále lákají

Umělecká řemesla mají v naší zemi několikasetletou tradici. Kvalitní užitné a dekorativní předměty jsou součástí české národní kultury.


CLIL aneb přirozené použití cizího jazyka pro reálnou komunikaci

Content Language Integrated Learning neboli CLIL je moderní vyučovací metoda, která se v poslední době dostává i k českým žákům. O CLILu a jeho využití ve školách jsme hovořili s Terezou Šmídovou, autorkou a editorkou příspěvků a publikací k této problematice.


Projekt TILE – Průvodce inkluzivního vzdělávání na střední odborné škole

Inkluzivní vzdělávání se stalo jedním z klíčových pojmů vzdělávací politiky posledních let. Školský zákon, národní akční plány a další oficiální dokumenty inkluzi podporují a považují ji za primární způsob vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami. Jinými slovy, preferují společné vzdělávání všech žáků v jejich spádové škole, bez ohledu na míru podpory, kterou mohou vyžadovat.


Eurydice: Vývoj vzdělávání v Evropě

V letošním roce vydala Eurydice další publikaci, která na základě statistických údajů shromažďovaných Eurostatem zachycuje vývoj ve vzdělávání v evropských zemích. Z publikace jsme vybrali podkapitoly o stoupajícím podílu mladých lidí s alespoň středoškolským vzděláním, o podílu studentů ve středním všeobecném a odborném vzdělávání a o vztahu úrovně dosaženého vzdělání a šance najít pracovní uplatnění.


Neformální učňovství v afrických zemích

Systémy neformálního učňovství jsou považovány za nejdůležitější způsob nabývání kvalifikace v Africe a jižní Asii. Oddělení kvalifikací a zaměstnatelnosti Mezinárodního úřadu práce (ILO) usiluje o zlepšení a rozšíření systémů neformálního učňovství, zkoumá, jak tyto systémy fungují a jaké jsou zaváděny inovace.


Jak čelit rizikovému chování žáků

„Podařilo se nám překročit stín několik let neřešených problémů v primární prevenci rizikového chování,“ řekl Roman Gabrhelík z Kliniky adiktologie na závěrečné konferenci projektu VYNSPI, která se konala ve dnech 10.–11. září 2012 v Praze.


Vzdělávání 3/2012

3_12.jpg V tomto čísle se dočtete o moderní výuce jazyků metodou CLIL, uměleckých řemeslech v současnosti, neformálním učňovství v afrických zemích nebo jak si žáci vybírají školu a budoucí profesi... a mnoho dalšího.


Slovník DISCO vám pomůže vyplnit životopis v cizím jazyce

Slovník dovedností a kompetencí DISCO nabízí překlady dovedností a kompetencí v deseti evropských jazycích. Využije ho každý, kdo potřebuje napsat životopis nebo motivační dopis v cizím jazyce a popsat v něm své dosažené vzdělání, získané dovednosti, znalosti a kompetence nebo název povolání či pracovní pozice v cizím jazyce.  Kromě uchazečů o práci je slovník vhodnou pomůckou i pro učitele a školy organizující studijní stáže nebo hledající partnerské školy. 


Zjistěte si, kolik máte brát

vzdatrh.jpg 13.9.2012 (novinky.cz) Řešitelé projektu Národní soustava kvalifikací připravili na portálu www.vzdelavaniaprace.cz nové funkce, které pomohou nezaměstnaným nebo občanům toužícím po lepší práci lépe se orientovat při hledání vysněného zaměstnání.


Budoucnost profesí a předvídání kvalifikačních potřeb.

Pro zájemce o novou kvalifikaci či uznání své kvalifikace aktuální je určitě důležité vědět jak na tom zvolená kvalifikace bude na trhu práce v nejbližších letech.   Jedním z užitečných nástrojů pro lepší orientaci v blízké budoucnosti té které profese a šancích na uplatnění jsou i stránky „Budoucnost profesí“ Národního vzdělávacího fondu.


Příručky pro tvůrce jednotných zadání ke stažení

download.gif


facebook NSK


Pravidla diskuze

1 + 7 pravidel pro účast v diskuzi na webu Národního ústavu pro vzdělávání


Výrobce hraček má možnost získat ověření kvalifikace

Sdružení pro hračku a hru, 10.11.2011  V ještě nedávné době zajišťovala vystudovaná škola nebo získání výučního listu potřebnou kvalifikaci na celý produktivní život. Převratné a stále intenzivnější technologické změny vyžadují celoživotní sledování a přizpůsobování se těmto požadavkům, prakticky celoživotní učení. 


Cesta ke kvalitě- multimediální DVD


Kominíci nosí štěstí. Sami ho ale potřebují při náročných zkouškách

6. září (zpravy.rozhlas.cz) Při skládání zkoušek potřebují kominíci štěstí jako kdokoli jiný. Možná ještě víc, protože komisaři jsou přísní – zvlášť na ty, kteří chtějí získat osvědčení pro revizi komínů. Zkoušku nezvládne až 30 procent kominíků a kominic a to i přesto, že mají dlouholetou praxi.


Zásady a pravidla pro sebehodnocení žáků


Zásady pro slovní a celkové hodnocení


Komisionální a opravné zkoušky


Způsob získávání podkladů pro hodnocení


Autoevaluace školy


III. HODNOCENÍ VÝSLEDKŮ VZDĚLÁVÁNÍ


II. HODNOCENÍ PRŮBĚHU VZDĚLÁVÁNÍ


I. HODNOCENÍ PODMÍNEK VZDĚLÁVÁNÍ


Závěrečné hodnocení


IV. HODNOCENÍ SOULADU ŠVP S PRÁVNÍMI PŘEDPISY A RVP


Zpráva z vlastního hodnocení


Ostatní nástroje


Průběh autoevaluace


Autoevaluace v rámci QMS školy


Přezkoumání QMS vedením školy jako účinný EN


Práce s cíli a hodnocení žáků


Příznivé klima pedagogického sboru – nutná podmínka


Práce s žáky s překážkami v učení a jejich rodiči


Stabilita a kvalita vedení školy – důležitý faktor


První etapa autoevaluace: období duben 2006 – jaro 2008


Třetí etapa autoevaluace: jaro 2010 – jaro 2011


Druhá etapa autoevaluace: období jaro 2008 – jaro 2010


Čtvrtá etapa autoevaluace: jaro 2011 – podzim 2011


Učili se a nyní mají zajištěnou práci

Praha 29.srpna (Právo) - Uchazeči o práci, kteří nezískali svou kvalifikaci ve školském zařízení, ale přesto mají pro výkon dané profese potřebné znalosti a dovednosti, byli doposud na pracovním trhu hendikepováni, protože nemohli předložit při žádosti o zaměstnání žádaný absolventský certifikát.


Příloha č. 1: Školní vzdělávací program Heuréka


4. Závěr


3. Procesy roku 2011


1. Kontext fungování školy a její vize


Příloha č. 2: Návrhy tabulky autoevaluace


2. Shrnutí předcházejících autoevalaučních procesů


Příloha č. 2: Vize školy


Příloha č. 1: Charakteristika školy


Příloha č. 5: Vyhodnocení SWOT analýzy z roku 2004/2005


Příloha č. 4: Cíle školy


Příloha č. 3: Mise školy


Příloha č. 8: Dotazník pro rodiče


Příloha č. 7: List hodnocení žáků


Příloha č. 10: Spolupráce s partnery


Příloha č. 9: Formulář pedagogického pracovníka


Příloha č. 12: List pro hodnocení akcí školy učiteli


Příloha č. 11: Tabulka akcí na školní rok 2010/2011


Příloha č. 14: Dotazník k projektu Slavkov


Příloha č. 13: Dotazník pro účastníky projektu Zátoň


Příloha č. 16: Graf před projektem


Příloha č. 15: Dotazník před projektem


Příloha č. 19: Citace ze ŠVP


Příloha č. 17: Graf po projektu


Příloha č. 18: Spolupráce s externími subjekty v okolí


Příloha č. 21: Citace z Vlastního hodnocení 2007


Příloha č. 20: Vzájemné konzultace pedagogických pracovníků


Příloha č. 23: Odpovědi metodika prevence


Příloha č. 22: List pro metodika prevence


Příloha č. 25: Vyjádření zástupců uvedených organizací


Příloha č. 24: Stav spolupráce s rodiči


Příloha č. 27: Rozhovor s lektorkou Ekocentra Šípek


Příloha č. 26: Rozhovor s hlavní organizátorkou pobytu v Zátoni


2. Autoevaluace školy


1. Charakteristika školy


3. Příklady dobré praxe


Příloha č. 3: Charakteristika školy ze ŠVP


Příloha č. 5: Hodnocení žáků a autoevaluace školy


Příloha č. 4: Oblastí hodnocení stanovené v ŠVP


1. Škola a její priority


Příloha č. 6: Dotazník moje sebehodnocení


3. Dosavadní průběh autoevaluace ve škole


2. Cíle a kritéria autoevaluace ve škole


4. Závěrem


2. Představení školy


1. Úvod


4. Závěrečné shrnutí


3. Autoevaluace v SPŠS Vsetín


Příloha č. 2: Minimální preventivní program


Příloha č. 1: ŠVP strojírenství


Příloha č. 5: Hodnocení vztahů zaměstnanec – škola


Příloha č. 4: Postup vytváření sdílených hodnot


Příloha č. 3: Stručně z historie školy


Příloha č. 7: Formulář pro pohovory č. 2


Příloha č. 6: Formulář pro pohovory


Příloha č. 9: Popis pohovoru se žáky


Příloha č. 8: Hodnocení pracovníků školy


Příloha č. 11: Akční plán 2010-2011


Příloha č. 10: Koncepce SPŠS Vsetín


Příloha č. 13: Plán hospitací


Příloha č. 12: Akční plán 2011-2012


Příloha č. 15: Pracovní list supervize


Příloha č. 14: Návrh autoevaluace 2010-2013


Příloha č. 16: Dotazník pro rodiče


Příloha č. 17: Vyhodnocení akčního plánu 2010-2011


Příloha č. 19: Nový školní řád


Příloha č. 18: Koncepce SPŠS 2010-2015


1. Představení školy


Příloha č. 1: Politika kvality škol SČMSD


7. Vysvětlení pojmů a zkratky


Příloha č. 2: Řemeslo má budoucnost


Příloha č. 3: Zápisy z jednání rady kvality


Příloha č. 5: Autoevaluace školy


Příloha č. 4: Pilotní projekt na zavedení QMS na škole


Příloha č. 7: Dokumentace škol SČMSD


Příloha č. 6: Výchovně vzdělávací proces školy


Příloha č. 9: Plán a zprávy interního auditu kvality


Příloha č. 8: Směrnice procesu interního auditování


Příloha č. 12: Cíle kvality UTV


Příloha č. 11: Checklisty systému HACCP


2. Škola a systém managementu kvality škol SČMSD


6. Závěrem


5. Interní audity systému kvality jako účinný EN


4. Autoevaluace v rámci systému managementu kvality školy


6. Shrnutí


5. Současný postoj školy k autoevaluaci


Příloha č. 1: Inspekční zpráva za rok 2009/2010


Příloha č. 3: Žádost o příspěvek z Nadačního fondu


Příloha č. 7: Dotazník pro pedagogy


Příloha č. 6: Autoevaluační zpráva 2007/2010


Příloha č. 5: Přehled akcí za rok 2009/2010


1. Úvod


3. Vedení a organizace školy


2. Kontext fungování školy


1. Úvod


Příloha č. 2: Projekt Škola podporující zdraví 2009-2013


Příloha č. 1: Projekt Škola podporující zdraví 2007-2009


3. Shrnutí


Příloha č. 3: Vlastní hodnocení školy 2005/2006 a 2006/2007


2. Hlavní část


3. Nové formy komunikace


Příloha č. 10: Dotazníkové šetření projektu Adopce školy


Příloha č. 8: Dotazníky pro žáky SOŠ a studenty VOŠ


2. Kontext fungování školy


1. Úvod


4. Historie a současnost


1. Kontext fungování školy


2. Rozvoj školy


5. Závěr


Příloha č. 1: Kronika


Příloha č. 3: Autoevaluace školy


Příloha č. 2: Dotazník


Příloha č. 5: Slovní hodnocení Martínek


Příloha č. 4: Autoevaluace učitele


Příloha č. 7: IX. A


Příloha č. 6: Týdenní plán 1. tř.


Příloha č. 9: Článek do SZ 6. tř.


Příloha č. 8: SZ 2010 12


Příloha č. 10: IX. A


3. Autoevaluační procesy a činnosti školy


6. Pohled do budoucna


1. Základní informace o škole


Příloha č. 2: Vlastní hodnocení školy


7. Závěr


Příloha č. 1: Dotazník pro žáky 2006/07 a jeho vyhodnocení


Příloha č. 5: Řízení školy


Příloha č. 4: Dotazník pro žáky 2010/11 a jeho vyhodnocení


Příloha č. 8: Školní řád


Příloha č. 6: Výroční zpráva 2009/10


2. Vývoj autoevaluace v prostředí OU Vyšehrad


4. Kvalifikovanost pedagogických pracovníků školy


Příloha č. 9: Cíle kvalifikovanosti pracovníků


5. Docházka žáků do školy a naplněnost školy


5. Hodnocení vzdělávání dospělých


1. Úvod


7. Shrnutí a přínos pro praxi


6. Rozvojové záměry školy


Příloha č. 3: Koncepce školy


Příloha č. 2: Vlastní hodnocení 2007


Příloha č. 7: Inspekční zpráva 2006


Příloha č. 5: Analýza a perspektiva vývoje oborů


Příloha č. 4: Školní řád


Příloha č. 6: Výroční zpráva 2009/10


Příloha č. 8: Rozhovor s ředitelem školy


Příloha č. 9: Výroční zpráva 2008 - 2009


3. Shrnutí dosavadních autoevaluačních procesů


2. Kontext fungování školy


4. Výsledky


(1)


(3)


(2)


(8)


(7)


(6)


(11)


(9)


(10)


(12)


(4)


(5)


(14)


(13)


(17)


(15)


(18)


(16)


(20)


(19)


(22)


(21)


(24)


(23)


(26)


(25)


(28)


(27)


(30)


(29)


1. Kontext – charakteristika školy


(31)


(32)


(33)


(35)


(34)


(36)


(38)


(37)


(39)


(41)


(40)


(43)


(42)


(44)


(47)


(46)


(45)


(49)


(48)


(50)


(52)


(51)


(53)


(55)


(54)


(57)


(56)


(58)


(60)


(59)


(62)


(61)


(63)


(65)


(64)


(67)


(66)


(69)


(68)


(70)


(72)


(71)


(75)


(74)


(73)


(76)


2. Realizace autoevaluace školy


(77)


(79)


(78)


(81)


(80)


(82)


(84)


(83)


(85)


(87)


(86)


(91)


(89)


(88)


(94)


(92)


(93)


(90)


(95)


1. Kontext fungování školy


2. Shrnutí předchozích autoevaluačních procesů


4. Materiální a výchovně-vzdělávací podmínky


3. Cíle autoevaluačních činností


Příloha č. 1: Dotazníkové šetření: Dotazník pro učitele


8. Shrnutí, závěr


Příloha č. 4: Dotazník pro žáky, vyhodnocení


Příloha č. 2: Dotazníkové šetření: Dotazník pro rodiče


5. Evaluační nástroje využité v procesu autoevaluace


1. Úvod


3. Shrnutí dosavadní autoevaluace


5. Hodnocení výuky


4. Současný stav autoevaluace


6. Závěr


Příloha č. 5: Dotazník Naše škola pro žáky


Příloha č. 8: Evaluační zpráva o absolvování DVPP


Příloha č. 10: Dotazník pro rodiče Naše škola


Příloha č. 9: Anketa nejoblíbenější učitel


Příloha č. 12: Ukázka výstupu ze SWOT analýzy 2006


Příloha č. 11: Zpráva ze SWOT analýzy (2006)


Příloha č. 16: Dotazník pro rodiče 2010


Příloha č. 15: Žákovský dotazník 2010


Příloha č. 17: Dotazník pro absolventy


2. Shrnutí předchozích autoevaluačních procesů


1. Kontext fungování školy


Příloha č. 1: Zpráva z vlastního hodnocení školy


4. Závěr


5. Současná podoba autoevaluačních procesů


1. Úvod


Příloha č. 3: Dotazník autoevaluace pro učitele


Příloha č. 2: Dotazník autoevaluace pro učitele


2. Kontext fungování školy


4. Pojmy a zkratky


2. Škola a systém managementu kvality škol SČMSD


1. Představení školy


Příloha č. 1: Politika kvality škol SČMSD


3. Závěrem


Příloha č. 2: Zápisy z jednání Rady kvality


Příloha č. 4: Směrnice procesu přezkoumání QMS QS 83-01


Příloha č. 3: Pilotní projekt na zavedení QMS na škole


Příloha č. 6: Zápis z přezkoumání QMS všech škol


Příloha č. 5: Zpráva pro přezkoumání QMS všech škol SČMSD


Příloha č. 10: Dokumentace akce a použitého EN


1. Úvod – zdůvodnění vybraného zaměření


Příloha č. 8: Ukázka hospitačního dotazníku


5. Závěr


Příloha č. 5: Závěry autoevaluace z předchozího období


Příloha č. 6: Kritéria a indikátory


Příloha č. 7: Evaluační metody a nástroje


Příloha č. 3: Celkové pojetí vzdělávání. Výběr ze ŠVP.


Příloha č. 4: Organizace výuky na škole (výběr ze ŠVP)


Příloha č. 1: Historie školy


3. Plánování ve škole


2. Charakteristika školy


4. Autoevaluace školy


Příloha č. 1: Výroční zpráva


1. Údaje o škole


Příloha č. 2: Školní vzdělávací program


3. Předchozí autoevaluační procesy


2. Rozvojové plány školy


Příloha č. 3: Vyhodnocení SWOT analýzy


4. Současný postoj školy k autoevaluaci


Příloha č. 5: Dotazník pro pedagogy


Příloha č. 7: Dotazník pro studenty


Příloha č. 6: Dotazník pro rodiče


1. Úvod


5. Cíle autoevaluačních činností, kritéria, indikátory


Příloha č. 12: Vize školy


Příloha č. 9: Koncepční záměr školy


Příloha č. 10: Hodnocení projektového dne


Příloha č. 7: Proč jste si vybrali naši školu?


Příloha č. 8: Podmínky ke vzdělání


Příloha č. 5: Vyhodnocení Sebehodnotícího listu


Příloha č. 6: Mimoškolní a školní aktivity


Příloha č. 4: Analýza výsledků dotazníku pro rodiče


2. Kontext fungování školy


6. Vybrané evaluační nástroje k zjištění stavu cílů


8. Interpretace výsledků a stanovení následných opatření


7. Průběh autoevaluačních procesů a činností


9. Naplňování cílů autoevaluace v dalším období


10. Závěr


3. Cíle a kritéria autoevaluace


2. Dosavadní autoevaluace


1. Kontext fungování školy


5. Zaměření školy na vztahy a vnitřní komunikaci


6. Vybrané evaluační nástroje


7. Závěr


5. Závěr


Příloha č. 13: Vlastní hodnocení školy (2006)


6. Přehled prostudovaných a užitých materiálů a dokumentů


2. Shrnutí dosavadní autoevaluace na škole


1. Kontext fungování školy


Příloha č. 14: Vlastní hodnocení školy (2008)


3. Současná podoba autoevaluačních procesů


Příloha č. 2: Bližší charakteristika školy


Příloha č. 4: Dotazník pro žáky č. 1 (2004)


Příloha č. 3: Vize školy – z hlediska dokumentů


Příloha č. 5: Dotazník pro žáky č. 2 (2005/06)


Příloha č. 9: Sebeevaluační dotazník pro učitele


Příloha č. 8: List k sebehodnocení učitele


Příloha č. 11: Dotazník pro rodiče (2007)


Příloha č. 16: Příklady individuálních plánů


1. Kontext fungování školy


Příloha č. 5: Dotazník pro učitele ZUŠ


Příloha č. 4: Dotazník pro rodiče žáků ZUŠ


2. Autoevaluační procesy


3. Vlastní hodnocení školy realizované v roce 2009/2010


4. Autoevaluace školy


2. Plánování


1. Údaje o škole


7. Závěr


6. Portfolia a systém hodnocení učitelů


5. Nástroje zjišťování kvality


3. Další vzdělávání učitelů


Příloha č. 2: Dotazník k individuální činnosti učitele


Příloha č. 4: Hospitační záznam


Příloha č. 3: Dotazník pro hodnocení kultury školy


Historie autoevaluačních procesů

Ředitelka školy, která je ve funkci již od roku 1995, vzpomíná, že vždy hodnotila práci učitelek prostřednictvím hospitací, plánovanou kontrolní činností, ale občas také dávala rodičům i zaměstnancům na vyplnění dotazníky. Ty si sestavovala sama se záměrem dovědět se něco o fungování školy a hlavně s cílem změnit zaběhnuté způsoby práce a zlepšit její úroveň. Každoročně také zpracovávala výroční zprávu, tehdy především  podle  předem dané osnovy a požadavků zřizovatele. Při zpracování vycházela z dokumentace školy a závěrů své kontrolní a hospitační činnosti.


Závěrečné shrnutí


Současná podoba autoevaluačních procesů


Příloha č. 3: Cíle jakosti

CÍLE  JAKOSTI Číslo dokumentu : A004/310809 Cíle jakosti jsou zpracovány postupně vždy na školní rok. Vychází z politiky jakosti a hlavních úkolů školy.


Úvod


Příloha č. 6: Dotazník zaměstnanců


Příloha č. 5: Dotazník spokojenosti rodičů


Příloha č. 8: Kontrolní činnost


Příloha č. 7: Autoevaluace školy


Příloha č. 9: Cíle a kritéria evaluace


Příloha č. 12: Vlastní hodnocení školy (formulář)


Příloha č. 14: Přezkoumání SMJ vedením


Příloha č. 13: Vlastní hodnocení školy


Příloha č. 4: Personální oblast - dotazník (výsledky)


Příloha č. 2: Výchovně vzdělávací proces

ROČNÍ  PLÁN školní rok 2010/2011


Příloha č. 1: Výchova ke zdraví a výchova ke zdravému životnímu stylu

ROČNÍ  PLÁN školní rok 2009/2010


Příloha č. 4: Charakteristika pedagogického sboru


Příloha č. 3: Zaměření školy


Příloha č. 6: Metodický list


Příloha č. 5: Inspekční zpráva 2008


Příloha č. 8: Dotazník pro žáky 2. stupně


Příloha č. 7: Dotazník pro rodiče žáků - únor 2008


Příloha č. 11: Dotazník pro učitele - prosinec 2009


Příloha č. 10: Autoevaluační desatero


Příloha č. 9: Hodnocení žáků a autoevaluace školy


1. Kontext fungování školy

Autoevaluační procesy nelze popisovat izolovaně od dalších procesů ve škole probíhajících, proto je předkládaný příklad dokumentován v těsném sepětí s životem a rozvojem školy. Práce na tvorbě inspirativního příkladu jsou zahájeny na počátku školního roku 2009/2010. Po předchozím důkladném seznámení se s dosavadními zkušenostmi školy s autoevaluací a na základě souhlasu vedení školy je pozornost zaměřena na oblast práce školy s názvem „ Škola jako učební prostor“. Důvodem výběru oblasti jako námětu je skutečnost, že jsou v ní kromě monitorování spokojenosti aktérů školního života a výsledků vzdělávání žáků dosahovaných při školní práci každoročně vyhodnocovány i výsledky žáků ve srovnávacích testech . Toto pojetí zabezpečuje potřebnou rovnováhu v náhledu na „dobrou práci školy“, neboť zabraňuje posilovat spokojenost žáků, rodičů či učitelů na úkor snížení kvality výsledků vzdělávání žáků (a opačně).


4. Provázanost autoevaluace a procesů řízení kvality


9. Školní testy a analýza výsledků školní práce žáků


8. Autoevaluační desatero


6. Zapojení různých skupin lidí do autoevaluace


10. Zjištění a závěry z autoevaluačních aktivit


3. Počátek školního roku 2009/2010


7. Dotazníky


2. Stručný popis vybraných specifických aktivit – příkladů dobré praxe

Soubor vybraných příkladů dobré praxe (PDP) byl zaměřen na extrakurikulární aktivity školy včetně grantové činnosti. Z mnoha těchto aktivit zde prezentujeme výběr sledovaných akcí od září 2009:


1. Úvod


5. Autoevaluace image gymnázia s využitím SOČ


Příloha č. 2: Stručný popis hlavních projektů školy


Příloha č. 1: Stručný popis školy


2. Historie autoevaluačních aktivit


5. Závěrečné shrnutí


4. Využité formy autoevaluace


3. Současná podoba autoevaluačních procesů


Příloha č. 2: Organizace daltonské výuky na ZŠ a MŠ


Příloha č. 1: Vnitřní evaluace školy – pracovní manuál


Příloha č. 5: Sebehodnotící formulář pro učitele


Příloha č. 3: Evaluace – dotazník


Příloha č. 8: Dotazník pro děti


Příloha č. 4: Evaluační plán


Příloha č. 6: Dotazník pro rodiče


Příloha č. 9: Daltonská karta


Příloha č. 7: Dotazník


Příloha č. 10: Jak dětem prokazovat úctu ve třídě


1. Úvod


Příloha č. 14: Dotazník pro rodiče


Informace pro školy se zájmem o projekt

Přihlašování škol probíhalo v červnu - září 2009 na základě vyjádření zájmu škol o jednotlivé aktivity v dotazníku. Budeme se snažit uspokojit maximálně všechny školy. Každá přihlášená škola dostane nabídku k účasti alespoň v jedné z aktivit. O tom, že škola byla vybrána do programu, kterého by se ráda účastnila, budeme informovat postupně e-mailem či telefonicky jednotlivé školy v průběhu projektu před zahájením jednotlivých aktivit.


Stanovisko k plánovaným úpravám školského zákona


Praha

Pilotáž prezentačního workshopu Praha           16. 3. 2010      


Praha

Pilotáž tvořivého workshopu Praha           15. 3. 2010


PREZENTACE


Praha

workshop Praha              11. 5. 2010


Praha

workshop Praha              10. 5. 2010


Pardubice

workshop Pardubice      28. 5. 2010


Pardubice

workshop Pardubice      27. 5. 2010


Karlovy Vary

workshop Karlovy Vary      24. 9. 2010


Karlovy Vary

workshop Karlovy Vary              23. 9. 2010


Praha

workshop Praha            4. 10. 2010


Praha

workshop Praha    1. 10. 2010


Hradec Králové

workshop Hradec Králové 15.10. 2010


Louny

workshop Louny 22.10. 2010


Louny

workshop Louny 21.10. 2010


Hradec Králové

workshop Hradec Králové 14.10. 2010


České Budějovice

workshop České Budějovice 5.11. 2010


České Budějovice

workshop České Budějovice 4.11. 2010


Brno

workshop Brno 12. 10 . 2010


Kladno

workshop Kladno 19.11. 2010


Slaný

workshop Slaný 12.11. 2010


Praha

workshop Praha pro SŠ     3. 12. 2010


Jihlava

workshop Jihlava              6. 1. 2011


Praha

workshop Praha 25.11. 2010


Praha

workshop Praha              26. 12. 2010


Olomouc

  workshop Olomouc              13. 1. 2011


Jihlava

workshop Jihlava              7. 1. 2011


Ústí nad Labem

workshop Ústí nad Labem pro ZŠ    17. 2. 2011 


Praha

workshop Praha pro SŠ    21.1.2011


Olomouc

workshop Olomouc              14. 1. 2011


Zlín

workshop Zlín    24. 2. 2011


Ústí nad Labem

workshop Ústí nad Labem pro SŠ    18. 2. 2011


Praha

workshop (360 o zpětná vazba) - Praha 5.4.2011


Praha

workshop (Evaluační nástroje) pro poradce AE Praha 10. 3. 2011


Prezentace

autoevaluace škol na workshopech


Brno 8. 4. 2011

Workshop Brno pro SŠ 8. 4. 2011


Brno 7. 4. 2011

Workshop 7. 4. 2011 Brno pro ZŠ


Praha

workshop (Rámcové vlastní hodnocení školy) :   Praha  27. 5. 2011


Praha

workshop (Rámcové vlastní hodnocení školy):    Praha 8. 4. 2011


Praha

workshop (Rámcové vlastní hodnocení školy) pro poradce AE Praha 23. 3. 2011


Liberec

Workshop Liberec 5. 5. 2011


Ostrava

Workshop Ostrava 15. 4. 2011


Ostrava

workshop Ostrava 14. 4. 2011


Chomutov

Workshop Chomutov 28. 4. 2011


Liberec

Workshop Liberec 6. 5. 2011


Jihlava

Workshop Jihlava 12. 5. 2011


Chomutov

Workshop Chomutov 29. 4. 2011


Praha ZŠ

Workshop Praha ZŠ 6. 10. 2011


Karlovy Vary

Workshop Karlovy Vary 19. 5. 2011


Jihlava

Workshop Jihlava 13. 5. 2011


Brno SŠ

Workshop Brno SŠ 17. 10. 2011


Praha SŠ

Workshop Praha SŠ 7. 10. 2011


Praha

Workshop Praha 21. 2. 2012


Pardubice

Workshop Pardubice 14. 2. 2012


Workshop Plzeň

Plzeň 3. 11. 2011


Brno


Přehled workshopů v roce 2012

Co nás ještě čeká v roce 2012 ...


ZŠ Jince

Návštěva školy v ZŠ Jince


ZŠ Bílina

Návštěva školy v ZŠ Bílina


ZŠ Praha 6 Bubeneč

Návštěva školy v ZŠ Praha 6 Bubeneč


ZŠ Zenklova

Návštěva školy v ZŠ Zenklova, Praha 8


ZŠ gen. Fajtla

Návštěva školy v ZŠ gen. Fajtla, Praha 9


ZŠ Úvaly

Návštěva školy v ZŠ Úvaly


ZŠ Bystřice p. Hostýnem

Návštěva školy v ZŠ Bystřice p. Hostýnem


ZŠ a MŠ Plzeň-Božkov

Návštěva školy v ZŠ a MŠ Plzeň-Božkov


ZŠ Dobrá

Návštěva školy v ZŠ Dobrá


ZŠ Praha 2, Na Smetance

Návštěva školy v ZŠ Praha 2, Na Smetance


ZŠ Riegerova, Opava

Návštěva školy v ZŠ Riegerova, Opava


ZŠ Karviná

návštěva ZŠ Karviná 24. 3. 2011


ZŠ Brno

návštěva ZŠ Brno 21. 3. 2011


ZŠ Na Okraji 43, Praha 6

Návštěva školy ZŠ Na Okraji 43, Praha 6


ZŠ Mělník

Návštěva školy ZŠ Mělník


ZŠ Kly

návštěva ZŠ Kly 23. 3. 2011


ZŠ Angelovova, Praha 4

návštěva ZŠ Angelovova, Praha 4 - 7. 4. 2011


ZŠ Rudná

Návštěva školy v ZŠ Rudná


Kunratice 1. 4. 2011

Návštěva ZŠ Kunratice, 1. 4. 2011


Olomouc 29. 3. 2011

Návštěva školy ZŠ Mozartova, Olomouc  29. 3. 2011


Evropská OA, Děčín

Návštěva školy v Děčíně


Trojské gymnázium, Praha

Návštěva školy v Praze


Praha

návštěva školy ZŠ Fingerova, Praha        12.5. 2011


SŠ Dubí

Návštěva školy SŠ Dubí


SŠŘaS, Děčín

Návštěva školy SŠŘaS, Děčín


Praha 8

Návštěva školy v Praze


Vzájemné návštěvy Děčín

Děčín 10.11.2011


SOŠ Ústí nad Labem

Návštěva školy SOŠ Ústí nad Labem


Vzájemné návštěvy Liberec

Liberec 16. 11. 2011


Vzájemné návštěvy Sokolov

Sokolov 15. 11. 2011


Vzájemné návštěvy Praha

11. 11. 2011


ZŠ Vrchní Opava

ZŠ Vrchní Opava 2. 11. 2011


ZŠ Ostrava-Poruba

ZŠ Ostrava-Poruba 15. 11. 2011


ZŠ Englišova Opava

ZŠ Englišova Opava 1. 11. 2011


Praha

úvodní setkání pro ZŠ Praha           28. 5. 2010


Praha

otogalerie z úvodního setkání pro ZŠ Praha 27. 5. 2010


Praha

úvodní setkání pro SŠ Praha 17. 3. 2011


Praha

úvodní setkání pro SŠ Praha 16. 3. 2011


Olomouc

fotogalerie z úvodního setkání pro ZŠ Olomouc      26. 5. 2010 


Úvodní setkání pro ZŠ

Úvodní setkání pro ZŠ: Opava 30. 8. 2011


Plzeň

Fotogalerie z 29. - 30. 4. 2010 – pilotáž návštěvy škol v Plzni


Praha – Kunratice

Fotogalerie z 5. - 6. 5. 2010 – pilotáž návštěvy škol v Praze – Kunraticích


Olomouc

úvodní setkání pro ZŠ Olomouc       2. 6. 2010


Praha

pilotáž Peer návštěvy pro ZŠ Praha           19. – 20. 5. 2010


Nový Bor

pilotáž Peer návštěvy pro SŠ Nový Bor      26. – 27. 4. 2010


Praha

úvodní setkání pro ZŠ Praha          4. 10. 2010


Praha

úvodní setkání pro ZŠ Praha       3. 6. 2010


Fotogalerie

1. úvodní setkání pro SŠ


ZŠ Nížkovice

Peer Review v ZŠ Nížkovice


ZŠ Blansko

Peer Review v ZŠ Blansko


ZŠ Lyčkovo nám., Praha 8

Peer Review v ZŠ Lyčkovo nám., Praha 8


ZŠ Na Chodovci, Praha 4

Peer Review v ZŠ Na Chodovci, Praha 4


ZŠ Horní Bříza

Peer Review v ZŠ Horní Bříza


ZŠ Zlatníky

Peer Review v ZŠ Zlatníky


ZŠ Uherský Brod

Peer Review v ZŠ Uherský Brod


ZŠ Magic Hill, Říčany

Peer Review v ZŠ Magic Hill, Říčany


SOŠ a SOU Polička

Peer Review v SOŠ a SOU Polička


ZŠ Velvary

Peer Review v ZŠ Velvary


G Domažlice

Peer Review v G Domažlice


ZŠ Velké Němčice

Peer Review v ZŠ Velké Němčice


ZŠ Litoměřice

Peer Review v ZŠ Litoměřice


Peer Review v ZŠ Mnichovice

Peer Review v ZŠ Mnichovice   22. 3. 2011


ZŠ Most

Peer Review v ZŠ Most


OA Příbram 30. 3. 2011

Peer Review v OA Příbram   30. 3. 2011


SOU Horky n. Jiz. 15. 3. 2011

Peer Review v SOU Horky n. Jiz.  15. 3. 2011


Uherské Hradiště

Peer Review v ZŠ Uherské Hradiště                  20. 4. 2011


Praha

Peer Review v SPŠ strojnická, Praha                 27. 4. 2011


ZŚ Újez nad Lesy 13. 4. 2011

Peer Review v ZŚ Újez nad Lesy    13. 4. 2011


Slivenec

Peer Review v ZŠ Slivenec                                 4. 5. 2011


Praha

Peer Review v SPŠ strojnická, Praha                 27. 4. 2011


Praha

Peer Review v ZŠ Červený vrch, Praha               11. 5. 2011


Jílové u Prahy

Peer Review v ZŠ Jílové u Prahy                       12. 5. 2011


ZŠ Plzeň

Peer Review v ZŠ Plzeň 13.10.2011


ZŠ Krupka 12.10.2011

Peer Review v ZŠ Krupka 12.10.2011


ZŠ Ivančice

Peer Review v ZŠ Ivančice              4. 10. 2011


Litvinov

Litvínov 9. 11. 2011


Pomoc školám při vlastním hodnocení

Vzhledem k prohlubující se decentralizaci školské sféry, postupné demokratizaci společnosti a vývoji socioekonomických ukazatelů je účelné vytvořit reálné předpoklady pro rozvoj škol prostřednictvím kvalitně nastaveného systému autoevaluace. Účelnost tohoto řešení je podpořena jednoznačnými zkušenostmi i z jiných sektorů řízení, stejně tak jako zkušenostmi z oblasti vzdělávání v edukačně vyspělých státech světa. V současné době, kdy je u nás realizována kurikulární reforma, provádění autoevaluace nabývá na významu. Úspěšná realizace reformy vzdělávání bude záviset na proměně školy v učící se organizaci se vstřícným klimatem. Tento proces podporuje autoevaluace na školách.


Přidaná hodnota projektu

Přidaná hodnota projektu bude dána zlepšenou autoevaluační kulturou v českém školství, která se promítne především do větší odpovědnosti, iniciativy, tvořivosti a odbornosti pedagogických pracovníků škol, tzn. že přidaná hodnota je dána zkvalitněním pedagogických pracovníků škol. Ti, na základě zjištěných informací a vlastní systematicky sdílené sebereflexe, budou schopni kriticky nahlížet na dosavadní strategie a budou hledat a uplatňovat takové strategie, které povedou ke zkvalitňování jejich práce. Předpokládáme, že projekt ve svém důsledku přinese větší odpovědnost, iniciativu a tvořivost škol, které na základě zjištěných informací a vlastní sebereflexe budou umět kriticky nahlížet na dosavadní strategie řízení školy a budou hledat a uplatňovat takové, které povedou ke zlepšení a rozvoji.


Poradenský systém

Podpůrné systémy pro školy a partnery škol sestávají z těchto klíčových aktivit: podpora sítí spolupracujících škol, podpůrná síť odborníků a přímá poradenská podpora, podpůrné materiály (publikace, texty, web, bulletin), podpora autoevaluace pro školy   


Příklady praxe

Cílem je vytvoření elektronické databáze, která bude obsahovat recenzované příklady řízení kvality ve školách. V této aktivitě bude ukázáno vhodné a smysluplné zařazení vybraných evaluačních nástrojů do procesů vlastního hodnocení školy a plánů jejího rozvoje. Elektronická forma hypertextů umožní vzájemné provázání příkladů praxe s evaluačními nástroji.


Cílová skupina projektu Cesta ke kvalitě

Cílovými skupinami projektu jsou všechny typy škol, které jsou dovoleny Operačním programem vzdělávání pro konkurenceschopnost: MŠ speciální, ZŠ, SŠ, ZUŠ, konzervatoře i jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky.


Aktivita B - Vývoj a ověřování

Cílem bloku aktivit B je vytvoření a ověření podpůrných metodických prostředků pro autoevaluační procesy na školách.


Aktivita A - Výzkum a analýzy

Cílem bloku aktivit A je shromáždění a analýza informací týkajících se procesů podpory autoevaluace a vybraných domácích i zahraničních nástrojů a tvorba srovnávací studie přístupů k vlastnímu hodnocení škol v mezinárodním kontextu s přihlédnutím k systémům školství jednotlivých zemí. Výstupy výzkumné a analytické části projektu budou tvořit důležité podklady pro některé další klíčové aktivity projektu, zároveň se v aktivitě A bude provádět několik kvalitativních i kvantitativních výzkumů, šetření a analýz, které pomohou následně určit přidanou hodnotu celého projektu.


Aktivita C - Podpůrné systémy pro školy a partnery

Cílem bloku aktivit C je vytvořit takové mechanismy (s využitím dosud systematicky neustálených vnějších expertních zdrojů a s existujícím potenciálem samotných škol), které povzbudí a podpoří školy ke komunikaci (uvnitř školy i s jinými školami), k jejich vzájemné spolupráci a sdílení zkušeností s autoevaluací.


Aktivita D - Vzdělávání a diseminace

Cílem bloku aktivit D je navrhnout a pilotně ověřit systém vzdělávání pedagogických pracovníků škol v oblasti autoevaluace, informovat širší pedagogickou a odbornou veřejnost o zavádění systému autoevaluace do praxe škol.


Rámec profesních kvalit učitele

Evaluační nástroj Rámec profesních kvalit učitele je určen pro sebehodnocení a hodnocení kvality práce  učitele především všeobecně vzdělávacích předmětů v základních a středních školách. Je součástí systému autoevaluace a evaluace škol.


Skupinová bilance absolventů


Profesní portfolio učitele

Evaluační nástroj nazvaný Profesní portfolio učitele je určen k reflexi učitele a jeho portfolia. Nástroj je určen především učitelům všeobecně vzdělávacích předmětů v základních a středních školách. Je součástí systému autoevaluace a evaluace škol.


Profesní portfolio učitele


Internetová prezentace školy


Zjišťování a vyhodnocování výsledků vzdělávání žáků


Připravenost školy k inkluzivnímu vzdělávání


Rámec profesních kvalit učitele


Výuka v odborném výcviku

 


Společenství prvního stupně


Poradenská role školy


Zpětná vazba absolventů a firem


Anketa pro žáky


Mapování cílů kurikula


Klima školní třídy


Klima školy


Anketa pro učitele


Předcházení problémům v chování žáků


Metody a formy výuky


Analýza dokumentace školy


Pilotáže workshopů

Workshopy byly pilotovány ve dnech 15. a 16. dubna 2010.   Odborně je vedla Kateřina Žežulová. Součástí obou pilotáží byla řízená diskuze na téma autoevaluace, sdílení zkušeností, jak tento proces ve škole provádět co nejefektivněji tak, aby měl pozitivní vliv na chod školy a především na zlepšování její kvality.


Přehled workshopů


Workshop na téma popisná zpětná vazba


Workshop na téma evaluační nástroje


Workshop na téma autoevaluace


Pilotáže Vzájemných návštěv

Vzájemné návštěvy byly pilotovány ve dnech 11. března, kdy proběhlo úvodní setkání.  Účastnily se ho ZŠ Kunratice, Praha 4 a První ZŠ, Západní 18, Plzeň. Pilotáž návštěv proběhla 29. – 30. dubna v Plzni a 5. – 6. května v Praze – Kunraticích. Odborně je vedla Jana Kargerová.


Přehled vzájemných návštěv


Úvodní setkání k návštěvám škol

Úvodní setkání je jednodenní akce, na kterou jsou pozvány školy, které se chystají vstoupit do aktivity Vzájemné návštěvy škol. Na akci bývá zpravidla 6 – 10 škol. Celkem se aktivity účastní 38 škol, 26 škol základních a 12 středních. Na úvodním setkání školám poskytneme potřebné informace k dané aktivitě a proběhne první poznání partnerských škol, se kterými je možné vytvořit partnerský pár.


Workshopy - popisná zpětná vazba pro peers


Pilotáže Peer Review

Vzájemné návštěvy byly pilotovány na jaře 2010.


Úvodní setkání k Peer Review

Úvodní setkání je jednodenní akce, na kterou jsou pozvány školy, které se chystají vstoupit do aktivity Peer Review. Na akci bývá průměrně 8 škol. Celkem se aktivity účastní 56 škol, 32 škol základních a 24 středních. Na úvodním setkání školám poskytneme potřebné informace k dané aktivitě – krok po kroku Peer Review, seznáme je s rolí hodnocené školy a rolí Peers a proběhne první poznání škol, které do aktivity vstupují.


Peer Review – „ostré“ akce

Celkem proběhne 28 Peer návštěv.


Závěrečné regionální konference projektu Cesta ke kvalitě


Závěrečná celostátní konference projektu - 29.11.2011 Praha

Dne 29. listopadu 2011 proběhla závěrečná konference projektu Cesta ke kvalitě. Konference se uskutečnila v Praze, v konferenčním centru CITY na Pankráci od 9.30 do 15.00 hodin. Cílem konference bylo informovat a diskutovat o tématu vlastního hodnocení školy pod zorným úhlem aktuálně platné legislativy a výstupů projektu Cesta ke kvalitě.


V Praze se uskutečnila konference projektu Cesta ke kvalitě

Dne 29. listopadu 2011 proběhla konference, na níž byly představeny výsledky projektu Cesta ke kvalitě. Jde o pomůcky, které mohou školy využít při vlastním hodnocení, vzdělávací kurzy a další aktivity pomáhající výměně zkušeností mezi školami. Na projekt, který začal v květnu 2009 a trvá do dubna 2012, přispívá Evropský sociální fond. Konference se zúčastnili zástupci škol, MŠMT, NÚV, NIDV a dalších organizací. Na projektu přímo spolupracovalo 580 škol a mnohé z nich chtějí v započatých aktivitách pokračovat.


Od května začíná projekt Cesta ke kvalitě

V rámci probíhající reformy jsou základní i střední školy povinny pravidelně provádět zhodnocení vlastní práce. Tato sebereflexe je odrazovým můstkem ke změnám v rámci reformy.  Při vlastním hodnocení má školám pomoci nový projekt Cesta ke kvalitě.


Publikace vytvořené v projektu

V projektu Cesta ke kvalitě vznikly níže uvedené publikace včetně manuálů k evaluačním nástrojům. Všechny tyto publikace jsou níže ke stažení ve formátu pdf.


Odstartoval seriál konferencí projektu Cesta ke kvalitě

14.10.2009   novinky.cz   Petr Kotek   Seriál krajských konferencí o vlastním hodnocení škol odstartoval dnes v Olomouci. Další akce, při nichž si budou vyměňovat zkušenosti učitelé , zřizovatelé škol a zástupci České školní inspekce, jsou naplánovány až do 3. prosince. Podrobnosti o nich budou průběžně zveřejňovány na webových stránkách Národního ústavu odborného vzdělávání ( NUOV ).


1. května začíná projekt Cesta ke kvalitě...

29.4.2009     Česká škola     Cesta ke kvalitě je národní projekt MŠMT s plným názvem „AUTOEVALUACE - Vytváření systému a podpora škol v oblasti vlastního hodnocení“. Realizuje ho Národní ústav odborného vzdělávání a Národní institut pro další vzdělávání, je financován z Evropského sociálního fondu a ze státního rozpočtu České republiky.


Jde přece o děti

6.11.2009    MF plus   Radka Chromovská


Potřebujete pomoc při vlastním hodnocení školy?

Středa, 24. červen 2009 · Učitelské listy   Potom právě pro vás je připravena nabídka účasti v národním projektu Cesta ke kvalitě, který realizují za přispění ESF Národní ústav odborného vzdělávání (NÚOV) a Národní institut pro další vzdělávání (NIDV). Tuto pomoc mohou využít mateřské školy speciální, základní školy, základní umělecké školy, všechny střední školy i konzervatoře.


Novinky


Konference projektu „Cesta ke kvalitě“

Od 14.10.2009 do 3.12.2009 proběhly krajské konference, jejichž cílem byla výměna zkušeností mezi školami, zřizovateli a Českou školní ispekcí v oblasti vlastního hodnocení škol.  


Úvodní regionální konference projektu

Od 14.10. do 3.12.2009 proběhly krajské konference o vlastním hodnocení škol. Učitelé, zřizovatelé škol a zástupci České školní inspekce měli příležitost vyměnit si zkušenosti a seznámit se také s tím, jak jim může pomoci projekt Cesta ke kvalitě.


Českému školství chybí trvalá péče

Rodina a škola | 9.12.2010 | rubrika: Rozhovor | strana: 6 | autor: Barbara Hansen Čechová


Závěrečná konference projektu Cesta ke kvalitě

Dne 29. listopadu se v Praze koná závěrečná konference projektu Cesta ke kvalitě, který nabízí školám možnosti, jak zlepšovat svoji práci.


Konference projektu Cesta ke kvalitě

Konference projektu Cesta ke kvalitě


Literatura k zapůjčení


5. číslo bulletinu "Na cestě ke kvalitě"

V pátém čísle bulletinu Na cestě ke kvalitě jsme se zabývali závěrečnou fází autoevaluace, v jejímž rámci je vytvářena zpráva o vlastním hodnocení. Objevují se zde zamyšlení nad významem a funkcí autoevaluační zprávy, nad tím, jak probíhá proces jejího vzniku a jak je to se strukturou zprávy o vlastním hodnocení. O své zkušenosti s tvorbou zprávy o vlastním hodnocení školy se podělily i ředitelky dvou základních škol. V tomto čísle je také řešena otázka, zda, s kým a jak výsledky vlastního hodnocení komunikovat. Věnujeme se i otázce legislativních změn. Nabízíme také praktické možnosti, jak zjišťovat klima školy nebo třídy a také představíme dotazníky pro učitele, žáky i rodiče, které naleznete v příloze. Dozvíte se také, co nového se v projektu dělo a bude dít a jaké nástroje a další výstupy již můžete využívat.


TEST


1. číslo bulletinu "Na cestě ke kvalitě"

Bulletin se zabývá řešením různých otázek a aspektů provádění vlastního hodnocení školy. Vítáme vás na stránkách prvního čísla bulletinu národního projektu Cesta ke kvalitě, jehož smyslem je pomoci školám při autoevaluačních procesech. Budeme se setkávat na této společné cestě dvakrát ročně po dobu tří let. Na 500 škol se přihlásilo k přímé účasti v některé aktivitě projektu, ale byli bychom rádi, kdybyste něco užitečného pro sebe a inspiraci pro vlastní hodnocení vaší školy nacházeli v bulletinu i vy ostatní. Využili jsme k tomu vašich požadavků a námětů z  dotazníku projektu uveřejněného v Učitelských novinách i z jiných výzkumů.


3. číslo bulletinu "Na cestě ke kvalitě"

Ve třetím čísle bulletinu Na cestě ke kvalitě jsme se zaměřili na volbu nástrojů, metod a technik. Téma prolíná řadu příspěvků a dozvíte se například, jak lze přistupovat ke zjišťování informací a jaké jsou přednosti či úskalí nejčastěji používaných metod a jak si při volbě metod počínat. Zamyslíme se nad tím, co může a nemůže přinést testování výsledků vzdělávání žáků, jaká rizika může mít.  Budeme se věnovat i otázce, jak poznat kvalitu evaluačních nástrojů a také se věnujeme zamyšlení, co by znamenala chystaná legislativní změna v oblasti autoevaluace. Budete mít možnost se seznámit s dalšími zajímavými články o aktivitách, které pro vás nabízíme a se zkušenostmi Vašich kolegů v oblasti autoevaluace. V neposlední řadě Vám nabízíme jedinečný nástroj – rámcové vlastní hodnocení školy.


4. číslo bulletinu "Na cestě ke kvalitě"

Ve čtvrtém čísle bulletinu Na cestě ke kvalitě jsme se zabývali další fází autoevaluace, a to zpracováním dat a informací, analýzou výsledků a jejich interpretací. Toto téma se objevuje v řadě článků, dočtete se například, jak může škola co nejlépe nasbíraná data vytěžit. Zamyslíme se také nad tím, že při interpretaci dat pracujeme nejenom s daty, ale i s lidmi, a co to ve výsledku může znamenat. Zároveň Vám nabídneme praktické příklady vyhodnocování a interpretace dat. Věnujeme se i otázce legislativních změn a tomu, co nového se děje v některých aktivitách projektu – nyní se zaměřujeme na práci poradců autoevaluace, kteří od listopadu 2010 pracují přímo na školách. Pozveme Vás na workshopy v dalším školním roce a stejně tak i na naši závěrečnou konferenci. V neposlední řadě Vám nabídneme evaluační nástroj Ankety pro rodiče, pro žáky a pro učitele.


5. číslo bulletinu "Na cestě ke kvalitě"

V pátém čísle bulletinu Na cestě ke kvalitě jsme se zabývali závěrečnou fází autoevaluace, v jejímž rámci je vytvářena zpráva o vlastním hodnocení. Objevují se zde zamyšlení nad významem a funkcí autoevaluační zprávy, nad tím, jak probíhá proces jejího vzniku a jak je to se strukturou zprávy o vlastním hodnocení. O své zkušenosti s tvorbou zprávy o vlastním hodnocení školy se podělily i ředitelky dvou základních škol. V tomto čísle je také řešena otázka, zda, s kým a jak výsledky vlastního hodnocení komunikovat. Věnujeme se i otázce legislativních změn. Nabízíme také praktické možnosti, jak zjišťovat klima školy nebo třídy a také představíme dotazníky pro učitele, žáky i rodiče, které naleznete v příloze. Dozvíte se také, co nového se v projektu dělo a bude dít a jaké nástroje a další výstupy již můžete využívat.


2. číslo bulletinu "Na cestě ke kvalitě"

Po prvním čísle, které informovalo o novém projektu, bychom chtěli další čísla našeho bulletinu Na cestě ke kvalitě věnovat jednotlivým fázím autoevaluačního procesu. Druhé číslo bulletinu jsme zaměřili na počáteční fázi autoevaluace: analýzu aktuálního stavu, plán autoevaluace a volbu kritérií a indikátorů. Téma prolíná v různé podobě řadou příspěvků, ať už jsou to články odborné, nebo věnované zkušenostem škol a ředitelů.


6. číslo bulletinu "Na cestě ke kvalitě"

V šestém čísle bulletinu Na cestě ke kvalitě jsme se zamýšleli nad procesem rozvoje školy. Objevují se zamyšlení jak poznávat možnosti zkvalitňování své práce a jak tyto možnosti realizovat. V tomto čísle se zamýšlíme nad otázkou, jak udržovat rovnováhu mezi stabilitou a změnou. O své zkušenosti s tím, co je zásadní pro rozvoj školy, se podělili dva zkušení ředitelé středních škol. Oba se shodli na tom, že klíčem ke kvalitě je kvalita učitelů. K využívání nabízíme celou řadu evaluačních nástrojů, které pomáhají řediteli a učitelům při individuálním hodnocení práce i rozvoji učitelů a vedoucích pedagogických pracovníků. Některé z nich naleznete v příloze. Informujeme o multimediálním průvodci autoevaluací ve formě DVD, na kterém budou veškeré výstupy projektu Cesta ke kvalitě. Také Vám k zapůjčení nabízíme publikace, které byly v rámci projektu zakoupeny a upozorňujeme na publikace, které vznikly v rámci projektu. V závěru se dozvíte, co se nového v projektu dělo – na příklad to, jak byl projekt prodloužen. Zároveň hlavní manažer projektu vyhodnocuje jednotlivé aktivity před jeho ukončením.


Výsledky z dotazníkového šetření o vlastním hodnocení škol v projektu Cesta ke kvalitě

Na webových stránkách projektu Cesta ke kvalitě v menu Publikace projektu byly zveřejněny Výsledky dotazníkového šetření za rok 2009.


Zapojte se do dotazníkového šetření


Zapojte se do dotazníkového šetření

Od 20. září do 5.října 2011 probíhá dotazníkové šetření na všech školách . Rádi bychom Vás poprosili o vyplnění dotazníku (max. 10-15 minut) s uzavřenými otázkami. Cílem tohoto šetření je získat aktuální obraz autoevaluačních procesů na školách, zajímají nás zkušenosti škol s evaluací a také zpětná vazba k projektu Cesta ke kvalitě a k jeho výstupům. Závěr z dotazníkového šetření bude zveřejněn na webu projektu a bude součástí i dalších závěrečných výstupů projektu, které budou zasílány na školy na jaře 2012, kdy projekt končí. Děkujeme všem, kteří nám ve výzkumu pomohou vyplněním dotazníku - zde


Přehled zahraničních institucí zabývajících se evaluací

Publikaci Autoevaluace školy v zahraničí od autorského kolektivu tvoří 12 studií o evaluačním systému ve vybraných zemích. Tyto studie jsou vždy doplněny o seznam institucí, které se v dané zemi evaluací či autoevaluací zabývají. Dílo završuje kapitola shrnující legislativu týkající se evaluace škol.


Profesní rozvoj pedagogického sboru jako základ kvality školy

Ředitelství školy si je dobře vědomo, že změnu realizuje především učitel. Proto jedním z prvořadých úkolů školy je profesní růst učitelů. V období jejich plánovaného vzdělávání  se  v souvislosti s potřebami školy měnily i cíle a nároky na kvalitu tohoto vzdělávání. Škola je učící se organizací, v níž se učitelé učí i ze svých chyb. Berou je jako příležitost neustále se zlepšovat. Identifikují své vlastní potřeby, sdílejí je, formulují konkrétní vzdělávací cíle ve svých plánech dalšího vzdělávání a cíleně vyhledávají kvalitní vzdělávání učitelů včetně kvalitních lektorů. Korigují tím i zpracování nabídky DVPP v regionu. Profesní rozvoj pedagogického sboru je v této škole vnímán jako základ kvality, což objasní následující text.


Uplatnění absolventů JKGO na trhu práce

Škola Janáčkova konzervatoř a Gymnázium v Ostravě (Moravskoslezský kraj) byla vybrána na základě dlouhodobě dobrých výsledků, kterých dosahuje v přípravě mladých umělců, pověsti, kterou má v regionu, i díky spolupráci s městem a jinými sociálními partnery. Mimo své výchovně-vzdělávací poslání pořádá tato škola celou řadu uměleckých projektů a aktivit, které obohacují moravskoslezský region. Text si klade za cíl přiblížit dosavadní zkušenosti s autoevaluací na JKGO. Zaměří se na oblast Výsledků vzdělávání a popisuje evaluační nástroje, jejich pozitiva i negativa při zjišťování uplatnění absolventů školy na trhu práce. Škola poskytuje všeobecné a vyšší odborné vzdělávání v konzervatoři a připravuje žáky pro výkon náročných uměleckých a umělecko-pedagogických činností v oborech Hudba, Tanec, Zpěv a Hudebně dramatické umění. Celková kapacita školy ve všech oborech vzdělávání činí 590 žáků. Škola má 4 členné vedení (ředitelka, dvě zástupkyně pro studijní záležitosti a zástupkyně – vedoucí provozně ekonomického úseku), pedagogický sbor tvoří přibližně 210 pedagogů.


Zkušenosti z realizace autoevaluačních procesů v životě ZŠ

ZŠ Olomouc, Mozartova 48, byla jako příklad realizace autoevaluačních procesů v životě školy zvolena především z toho důvodu, že je začala realizovat již od školního roku 2003/2004. Impuls tedy vyšel z vlastních potřeb školy, nebyla to až reakce na obligatorní ustanovení procesů vlastního hodnocení školy ve školském zákoně.


Optimistický příběh o tom, kterak trpělivost a práce přinesly nejen růže a koláče

Střední průmyslová škola strojnická Vsetín, která  byla jako příklad inspirativní praxe ve Zlínském kraji vybrána především proto, že patří mezi aktivnější školy. Škola je zapojena do mnoha projektů, které jsou zaměřeny na zvyšování kvality. O vedení školy je známo, že věnuje řízení kvality, sebehodnocení a autoevaluaci velkou pozornost a získané výstupy velmi efektivně využívá při řízení školy. V příkladu je popsána práce školy v oblasti vztahů – vedení školy a pedagogů, pedagogů a žáků a žáků mezi sebou. Střední průmyslová škola strojnická Vsetín má kapacitu 600 žáků (ve školním roce 2011/2012 jich má 317), domov mládeže 110 lůžek a jídelna 550 stravovaných. Ve studijních oborech strojírenství a technické lyceum vyučuje cca 30 vyučujících.


Jak posílit profesní dovednosti učitelů a jejich zodpovědnost za výsledky vzdělávání

Základní škola a Mateřská škola Chalabalova v Brně (Jihomoravský kraj) je subjektem, který spojuje mateřskou školu, první a druhý stupeň základní školy, školní družinu a školní kuchyni. Škola je fakultní školou Masarykovy univerzity v Brně a Univerzity Komenského v Bratislavě. Důvodem pro popisování jejího příběhu byla dlouholetá snaha vedení školy zkvalitňovat vzdělávání dětí a žáků prostřednictvím zapojení do mezinárodní spolupráce Daltonských škol. S tím souvisí také zkvalitňování vzdělávací práce učitelů, pro kterou je využíváno zkušeností partnerských škol, a to jak domácích, tak zahraničních. Základní škola má 371 žáků v 18 třídách a působí zde 29 pedagogických pracovníků.


Individuální přístup k dětem a k rodině a soustavná práce na jejím vylepšování na základě analýzy získaných informací

Školní vzdělávací program pro základní vzdělávání – Škola Emanuela Frynty ve Slapech  (Středočeský kraj) – sleduje koncepci vzdělávání na málotřídních školách. Snaží se navazovat na výchovu v rodině a na předškolní vzdělávání, poznávat, respektovat a rozvíjet individuální potřeby, možnosti a zájmy každého žáka včetně žáků se speciálními vzdělávacími potřebami. Prioritou školy je dle ŠVP učení spojené s činnostmi a reálným životem, které žáky motivuje k dalšímu učení a vede je k hledání, tvorbě a poznání, objevování a nalézání vhodných cest řešení problémů na základě vlastního prožitku. Škola je zřizovaná Obecním úřadem Slapy. Je čtyřtřídní s 1. – 5. ročníkem  prvního stupně ZŠ. Součástí školy je dvoutřídní mateřská škola, školní družina s dvěma odděleními a školní jídelna. Ve školním roce 2010/2011 měla 73 žáků a 12 pedagogických pracovníků.


Zkušenosti z řízení několika spojených subjektů v oblasti speciálního školství

Mateřská škola speciální, Základní škola speciální a Praktická škola ELPIS v Brně (Jihomoravský kraj) tvoří jeden subjekt, jenž byl vybrán na základě vysoce pozitivního hodnocení řízení školy zřizovatelem, a také proto, že je držitelem certifikátu  ISO ČSN 9001:2009. Snahou ředitelky školy bylo vytvořit kvalitní systém řízení, který by umožnil efektivní komunikaci mezi všemi provozy. Z toho také vyplývá zaměření příkladu inspirativní praxe sledované školy, kterým je systém řízení kvality společného subjektu: mateřské, základní a praktické školy. Ve škole poskytují výchovu a vzdělávání, rehabilitaci a poradenství dětem s mentální retardací, kombinovanými vadami a poruchami autistického spektra ve věku od tří let do ukončení povinné školní docházky. Škola je tvořena dvěma třídami mateřské školy speciální (12 dětí), deseti třídami základní  školy speciální (65 žáků) a jednou třídou praktické školy jednoleté (6 studentů). Dále jsou zde  4 oddělení školní družiny, 2 výchovné skupiny internátu, školní jídelna na pracovišti Koperníkova a výdejna stravy na pracovišti Fr. Skaunicové. Čtyčlenné vedení školy vede 36 pedagogických pracovnic.


Tvořivá škola

Předkládaný text se zabývá autoevaluačními procesy jedné „venkovské“ základní a mateřské málotřídní školy Sedlec (Plzeňský kraj), která velmi usiluje o to, aby byla školou kvalitní, aby dosahovala dobrých výsledků… Škola si proto vybrala oblast autoevaluace – výsledky školy. V  textu jsou evaluační procesy a související činnosti školy popsány tak, jak ve škole probíhaly. ZŠ a MŠ Sedlec je neúplná základní škola s pěti postupnými ročníky spojená s dvoutřídní mateřskou školou. Škola sama má 3 třídy a jedno oddělení školní družiny. V 1. ročníku probíhá samostatné vyučování, škola dodržuje dělení tříd na jazyky. Na škole působí celkem 15 pracovníků, z toho 4 učitelé na ZŠ a 2 vychovatelé ŠD.


Škola pro všechny

Základní škola a Mateřská škola Plzeň - Božkov (Plzeňský kraj) reprezentuje název, který si dala do svého školního vzdělávacího programu – „Škola pro všechny“. Chce být důstojným místem vzdělávání dětí i setkávání se s jejich rodiči, z nichž mnozí již jako děti tuto školu sami navštěvovali. Škola má výbornou pověst (ověřenou mnoha subjekty – sociálními partnery), zachovává tradice, ale zároveň se nebrání moderním přístupům, založeným na aktivní, činnostní výuce a na humanizaci školy. Škola zahrnuje jen 1. stupeň ZŠ a MŠ, počtem žáků patří mezi „malé“ městské školy, v současné době má 104 žáků v ZŠ a 28 dětí v MŠ, do školní družiny je přihlášeno 72 dětí. Škola má 7 pedagogických pracovníků v základní škole, 2 v mateřské škole a ve školní družině pracují 3 vychovatelky.


Školní vzdělávací program SPOLEČNĚ

Základní škola sv. Voršily v Ostrovní ulici (Praha) je specifická především tím, že jejím zřizovatelem je Českomoravská provincie Římské unie řádu svaté Voršily. Na chodbách školy sice občas potkáte řádovou sestru, ve třídách vedle tabule místo portrétu prezidenta visí kříž, ale jinak je to škola jako každá jiná. Orientace na křesťanské hodnoty se samozřejmě promítá do koncepce školy, kromě toho se škola profiluje jako škola s rozšířenou výukou jazyků. Dlouhodobě spolupracuje s  Pedagogickou fakultou Univerzity Karlovy při přípravě budoucích učitelů, kteří zde vykonávají pedagogicko-psychologickou praxi. Škola je plně organizovaná základní škola s 18 – 20 třídami 1. až 9. ročníku (zpravidla v každém ročníku dvě třídy). Ve škole se vzdělává na 500 žáků a vyučuje cca 44 pedagogických pracovníků.


Dobré klima ve Smržovce

Základní škole Smržovka (Liberecký kraj) se podařilo zúročit 15 let práce a vybudovat dobrou atmosféru školního prostředí, proto byla tato škola vybrána jako příklad inspirativní praxe. Škola působí velmi přátelsky a harmonicky, čímž také naplňuje své krédo: „Ze školy by měl vycházet mladý člověk jako harmonická osobnost, nikoli jako specialista.“ (A. Einstein) Školu v současné době navštěvuje 247 žáků v 11 třídách a působí zde mladý učitelský sbor (věkový průměr 38 let) čítající 23 členů, jeho součástí je i vedení školy: ředitelka, její zástupce, dále tři vychovatelé, z nichž jeden je zároveň asistentem pedagoga.


Spolupracující tým a fungující systém autoevaluace pomáhá k dosahování co nejvyšší kvality

Díky kvalitně spolupracujícímu pedagogickému týmu, kde funguje vzájemná akceptace a předávání zkušeností, tolerance názorů, ochota dělat „práci navíc“ a týmu, ve kterém je zavedena jako samozřejmost diskuze a hledání společných řešení, je i přístup k autoevaluaci zodpovědný. Tato škola je příkladem toho, že spolupracující a vzájemně se akceptující tým pomáhá zvyšovat kvalitu práce ve škole. Speciální základní škola Chrudim (Pardubický kraj) zajišťuje ve 20 třídách výchovu a vzdělání pro 168 žáků v těchto oborech vzdělávání: základní škola praktická, základní škola speciální a kurz pro doplnění základů vzdělání. Pedagogický sbor tvoří celkem 30 pedagogických pracovníků, z toho 27 učitelů a 3 vychovatelky.


Koncepce autoevaluace v řízení kvality ZŠ a PrŠ se zaměřením na specifika začleňování žáků se sociálním znevýhodněním do běžné základní školy

Základní škola a Praktická škola Krupka, Karla Čapka 270 (Ústecký kraj) byla zvolena, protože škola je tvořena přibližně z 80 % žáky ze znevýhodněného sociálního prostředí. Ve škole jsou zastoupeny různé druhy vzdělávání, od běžného školního vzdělávacího programu přes úpravu ŠVP pro lehké mentální postižení až ke vzdělávání v oboru ZŠ speciální. V rámci personálního zajištění inkluzivního vzdělávání pak ředitel školy uvádí: „… Získávání učitelů pro tuto práci není jen otázkou finančního ohodnocení, ale také možností vytvoření pozitivního klimatu ve škole, v němž dostává pracovník prostor k seberealizaci v klidném a přátelském prostředí…“ Škola sdružuje základní školu (kapacita 620 žáků, ve školním roce 2011/2012 v ní bylo 320 žáků), základní školu speciální (kapacita 30 žáků), školní družinu (kapacita 75 žáků), školní jídelnu (kapacita 500 obědů/den). Od školního roku 2010/2011 byla nabídka vzdělávání rozšířena o střední školu – obor praktická škola dvouletá s kapacitou 30 žáků. Ředitel se zástupkyní ředitel vedou 33 pedagogických pracovníků.


Autoevaluace průběhu vzdělávání se zaměřením na obsah vzdělávání a sebehodnocení učitele v ZUŠ J. B. Foerstera, Jičín

Základní umělecká škola J. B. Foerstera Jičín (Královehradecký kraj) je školou uměleckého charakteru a byla vybrána jednak s ohledem na dobrou pověst školy v regionálním i národním kontextu a jednak s ohledem na odhodlání školy a jejího vedení pokračovat v započaté cestě k lepší škole formou vlastního hodnocení. Významnou roli sehrála i ochota školy reflektovat své zkušenosti a provádět autoevaluaci. Škola v průběhu svého snažení se přesvědčila o tom, že autoevaluace pro ni nepředstavuje pouhou povinnost, ale zcela  nezbytný a funkční prvek jejího rozvoje a že přes některé obtíže je zdrojem mnoha pozitiv. Žáky školy jsou děti od 6 let, výjimečně i děti mladší, které bývají zařazovány do přípravné výchovy taneční, výtvarné nebo hudební. Starší žáci mohou být také přijímáni; po prokázání studijních předpokladů bývají zařazováni do vyšších ročníků. Jedná se o školu navštěvovanou v posledních letech v průměru 624 žáky/žákyněmi. Nejpočetnějším oborem je obor hudební.


ZUŠ v Y

Základní umělecká škola v městě Y může být považována za inspirativní příklad toho, jak lze další rozvoj školy opírat o využívání zpětné vazby. Interní evaluace, ať už nazývána jako autoevaluace či vlastní hodnocení, není jen záležitostí ředitele zmiňované školy, aktivně se v ní angažuje i část učitelského sboru. Zkušenosti školy / jejích pracovníků jsou zaznamenány v následujícím příkladu praxe, který sleduje provázanost evaluace s řízením školy. Ve školním roce 2009/2010, kdy byla tvorba příkladu zahájena, využívalo vzdělávací nabídky školy v hudebním, tanečním, literárně-dramatickém a výtvarném oboru více jak 750 žáků. Výuku zajišťovalo 33 učitelů.


Gymnázium s lidskou tváří a jeho zkušenosti při realizaci autoevaluace

Dlouhodobě dobré jméno školy, její prestiž v regionu, spokojenost rodičů a pedagogů byly důvodem volby Gymnázia Josefa Kainara v Hlučíně (Moravskoslezský kraj) pro zachycení jejich zkušeností. Velikost školy maloměstského typu umožňuje osobní poznání a blízký vztah mezi vyučujícími a žáky a osobní přístup k žákům. Jejími studenty jsou převážně žáci okolních vesnic – z toho vyplývá i vzájemná znalost studentů i učitelů navzájem a až rodinné klima. V současné době škola vzdělává cca 350 žáků pouze v šestiletém studijním cyklu gymnázia. V roce 2009 na škole působilo 31 pedagogů – 22 žen a 9 mužů s různou délkou pedagogické praxe. Management školy tvoří ředitel a jeho zástupkyně – opírají se o pedagogickou radu, předmětové komise a od roku 2007 i o autoevaluační tým, jehož složení zůstává stejné.


Kvalifikovanost pedagogických pracovníků a docházka žáků do školy jako problém současných odborných učilišť

Během období zpracování příkladu (2010 – 2011) na OU Vyšehrad (Praha) bylo možné vidět jasné a koncepční plánování vedení školy. Ředitel školy má jasnou představu o tom, co všechno je nutné udělat k tomu, aby jeho škola správně fungovala. V textu ukazujeme způsob, jak dosáhnout plně kvalifikovaného pedagogického sboru do termínu stanoveného školským zákonem, aniž by byl pominut lidský přístup k zaměstnancům – s každým pedagogem byl veden rozhovor o tom, jakou má představu o svém dalším vzdělávání či doplnění své kvalifikace. Vytvořený plán vzdělávání byl tedy všem kolegům jasný a pochopitelný. OU Vyšehrad je školou speciální. Absolvováním školy žáci získají střední vzdělání s výučním listem. Školu ve školním roce 2011/2012 navštěvovalo 350 žáků, kteří byli rozděleni do 26 tříd. Jednotlivé třídy jsou otevřeny buď pro žáky s vývojovými poruchami učení, nebo pro žáky s lehkým mentálním postižením, jedna třída je pak určena pro žáky bez postižení.


Autoevaluace jako součást systému managementu kvality

Střední škola obchodní a služeb SČMSD, Žďár nad Sázavou, s.r.o. (kraj Vysočina) získala v roce 2008 Certifikát shody systému managementu kvality s požadavky ČSN EN ISO 9001:2001 pro předmět Výchova a vzdělávání žáků na střední škole. Škola má vytvořen systém řízení a hodnocení výchovně-vzdělávacího procesu. K procesu kontroly a hodnocení tohoto řídicího systému je rozpracován funkční systém interních auditů.  Jako účinný nástroj vlastního hodnocení za příslušné období, je využíván proces přezkoumání účinnosti a efektivnosti systému managementu kvality vedením školy. Vlastní příprava a zejména vyhodnocení jednotlivých prvků přezkoumání spočívá zejména v úzké spolupráci vedoucích pracovníků s využitím dosavadní zkušenosti používání tohoto systému. Teoretické vyučování ve školním roce 2010/11 na škole zajišťovalo 33 interních učitelů včetně zástupce ředitele pro teoretický výcvik a ředitele školy. Na úseku praktického vyučování pracovalo 12 učitelů odborného výcviku, které řídí jedna vrchní učitelka odborného výcviku a jeden zástupce ředitele pro praktické vyučování. Ve školním roce 2010/11 bylo v oborech vzdělání s výučním listem 189 žáků a v oborech vzdělání s maturitní zkouškou 299 žáků.


Řízení extrakurikulárních aktivit a grantové činnosti na Gymnáziu Cheb

Předložený příklad se věnuje tzv. extrakurikulárním aktivitám a grantové činnosti Gymnázia Cheb (Karlovarský kraj). Soustředí se na řízení a evaluaci vybraných akcí, které sice nejsou pro školy povinné, ale jež významně přispívají ke komunikaci školy s veřejností, a mění tak pohled veřejnosti na oblast školství obecně. Absolvovat gymnázium je možné v osmiletém i čtyřletém studijním programu. Kapacita školy, která je v posledních letech téměř naplněna, je 760 žáků. Podle zprávy ČŠI z října 2008 je specifikem gymnázia, že cizinci tvoří 17 – 18 % z celkového počtu žáků školy (jedná se především o členy početné vietnamské komunity). Vedení školy tvoří čtyř členný tým a na škole působilo v roce 2009 50 vyučujících a 9 technickohospodářských a administrativních pracovníků.


Optimalizace a koordinace odloučených pracovišť Vyšší odborné školy zdravotnické a Střední školy zdravotnické Ústí nad Labem

Vyšší odborná škola zdravotnická a Střední škola zdravotnická Ústí nad Labem, Palachova 35, příspěvková organizace (Ústecký kraj), byla jako příklad realizace autoevaluačních procesů v životě školy zvolena především z toho důvodu, že se v roce 2011 stala jednou z tzv. Páteřních škol. Jedná se o strategii Ústeckého kraje s cílem optimalizovat síť středních škol, které budou tvořeny převážně velkými vzdělávacími celky, nabízejícími vzdělání v celé škále typů a forem studia, od oborů vzdělání pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami až po obory zakončené maturitní zkouškou. Škola nabízí obory maturitní s kapacitou 900 žáků a obory vyšší odborné školy pro 895 studentů. Ve školním roce 2011/12 má škola 75 interních učitelů a přes 150 externistů, převážně lékařů a odborných pracovníků Masarykovy nemocnice Ústí nad Labem.


Hodnocení spolupráce s firmou na SŠ stavební Jihlava

Střední škola stavební Jihlava (kraj Vysočina) věnuje rozboru a hodnocení spolupráce se sociálními partnery školy každoročně pozornost ve své výroční zprávě a také ve vlastním hodnocení aktuálním v době vzniku příkladu. Důvodem výběru školy bylo především to, že se její vedení již několik let snaží reagovat na potřeby firem a také žáků – absolventů odborné praxe. Škola se snaží v této oblasti vyvíjet vlastní evaluační nástroje, využívá je při hodnocení spolupráce s firmami a snaží se na základě těchto vyhodnocení navrhovat určitá opatření. Střední škola stavební Jihlava je víceoborovou střední školou zaměřenou na výchovu a vzdělávání ve stavebních a dřevařských oborech. Ve školním roce 2008/2009 zajišťovala škola teoretickou část výuky pro 750 žáků, z toho 318 žáků ve čtyřletých maturitních oborech, 57 ve dvouletých nástavbových oborech denního studia a 375 ve dvouletých a tříletých učebních oborech. Ve škole bylo 84 zaměstnanců, z toho 62 pedagogických pracovníků, zbývajících 22 zajišťovalo provoz školy.


Výsledky vzdělávání se zaměřením na jazykové vzdělávání

Příklad autoevaluace seznámí zájemce s Obchodní akademie a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Jihlava (kraj Vysočina), jejími významnými aktivitami, výsledky, vybavením, historií a výběrem důležitých částí z jejích dokumentů v první části, s procesem autoevaluace v druhé, hlavní části. „Nestojíme na místě. Nejprve jsme si nechali autoevaluaci zpracovat „na klíč“ podle dotazníku Kilmann-Saxtonovy kulturní mezery  (za období 2005/2006 a 2006/2007). Její výsledky, pozitivní i negativní, nás vyprovokovaly k prozkoumání některých oblastí podrobněji, některé věci jsme chtěli zlepšit a zároveň se dozvědět, zda a jak se nám to podařilo. Proto jsme v dalším období pracovali na autoevaluaci sami,“ říká ředitel školy. Škola má přibližně 40 zaměstnanců, z toho asi 30 pedagogů a 10 provozních zaměstnanců. Obchodní akademie nabízí dvě formy studia – čtyřleté denní studium (12 tříd, v průměru 350 žáků) a pětileté dálkové studium (1 třída do 20 žáků), na Jazykové škole byl otevřen v školním roce 2010/2011 v rámci denního jednoletého pomaturitního studia, jeden kurz anglického jazyka, který navštěvovalo 18 posluchačů.


Proces autoevaluace v rámci systému managementu kvality školy

Od roku 2007 byla školou přijata společná politika kvality, která vyplynula z realizace projektu shody systému managementu kvality a z požadavků norem ISO řady 9000 v rámci škol SČMSD. Ředitel školy potom k tomu uvádí: „V současné době je tento systém plně funkční, interní audity probíhají podle plánu. Interní auditoři si zvyšují svou kvalifikaci v rámci pravidelných školení pod vedením manažera kvality správy škol. Každý rok je veškerá řídící dokumentace podrobena revizi a všichni zaměstnanci školy mohou s touto dokumentací pracovat i mimo školu, což nám umožňuje informační systém SaŠa.“ SOU a SOŠ Svazu českých a moravských spotřebních družstev, s. r. o., Znojmo (Jihomoravský kraj) měla ve školním roce 2011/2012 celkem 936 žáků, z toho 545 žáků učebních a studijních oborů SOU, 161 žáků nástavbového studia ( denní forma ) a 230 žáků studijních oborů SOŠ, které vyučovalo 41 interních a 13 externích učitelů, 14 učitelů odborného výcviku, podporovaných 14 provozními zaměstnanci. Ve škole se vyučuje 5 učebních a 3 studijní obory, 3 obory nástavbového studia a dálkové studium v oblasti služeb (např. Kadeřník, Kosmetička, Kuchař – Číšník, Podnikání, obchod a služby, Hotelnictví a turismus).


Naše zkušenosti – inspirace pro Váš růst

Text popisuje realizaci autoevaluačních procesů v málotřídní škole Nížkovice (Jihomoravský kraj) se zaměřením na proces hodnocení a sebehodnocení žáků. Cílem je ukázat úskalí autoevaluačních procesů v málotřídní škole a možnosti jejich překonání, předložit úspěšné metody podpory hodnocení a sebehodnocení žáků. Mateřská škola má kapacitu 48 dětí, základní škola 55 dětí. Vedle ředitelky školy na základní škole působí 3 učitelky. Žáci jsou sdruženi ve dvou věkově heterogenních třídách (třída sdružující 1., 2. a 4. ročník a třída sdružující 3. a 5. ročník).


Příklady inspirativní praxe autoevaluace konzervatoří


Autoevaluace aneb průběh vzdělávání se zaměřením na hodnocení výuky

Cílem textu je popsat hlavní zkušenosti Gymnázia a Střední odborné školy pedagogické Nová Paka (Královehradecký kraj) s autoevaluací průběhu vzdělávání se zaměřením na hodnocení výuky a zprostředkovat je ostatním školám. V centru pozornosti stojí cesta školy od papírového po elektronické hodnocení projektových dní (pravidelně organizovaných a hodnocených od roku 2006) i dalších aspektů školy (například klimatu školy). Z hlediska velikosti školy se jedná o školu s kapacitou Gymnázia 400 žáků a kapacitou Střední odborné školy pedagogické 136 žáků.  Součástí školy je i domov mládeže  s kapacitou 180 lůžek a školní jídelna s kapacitou 450 jídel. Dvoučlenné vedení školy vede 32 vyučujících a 4 vychovatele v domově mládeže.


Společné zážitky se školou i mimo školu

Základní škola Český Krumlov, Kaplická 151 byla vybrána proto, že se jedná o běžnou školu, která se potýká s autoevaluací stejně jako jiné školy, zároveň si je však vědoma vlastních rezerv a pracuje na zlepšení. Základní škola vykonává činnost základní školy praktické, základní školy speciální, školní družiny a školní jídelny. ZŠ navštěvovalo ve školním roce 2010/2011 77 žáků v 9 třídách základní školy praktické a 14 žáků ve 2 třídách základní školy speciální. Školu navštěvují především žáci z Českého Krumlova a Větřní (více než polovina žáků) a dalších 24 obcí z jejich okolí. Ve škole pracovalo ve školním roce 201/2011 16  pedagogických pracovníků a 7 provozních zaměstnanců.


Výsledky vzdělávání žáků

Základní školy Kaplice, Fantova 446 je typickým příkladem školy, kde se autoevaluační mechanismy využívají se samozřejmostí, a to na úrovni vedení školy, třídních učitelů i učitelů jednotlivých předmětů. Škola je plně organizována, vzdělává přibližně 500 žáků v 22 třídách. Výuka probíhá  v paralelních třídách , na 2. stupeň přicházejí žáci z venkovských škol (ZŠ a MŠ Dolní Dvořiště, ZŠ a MŠ Horní Dvořiště, ZŠ a MŠ Rožmitál na Šumavě). Specifikem školy je přítomnost řady žáků cizích státních příslušníků (Vietnam, Ukrajina, Bělorusko aj.). Pedagogický sbor má 30 členů. Ve škole pracuje výchovný poradce, metodik prevence sociálně patologických jevů, logoped – speciální pedagog a školitel ICT.


Příklady inspirativní praxe autoevaluace základních škol


Klima školy, podpora žákům

Gymnázium Ladislava Jaroše Holešov se snaží vytvářet co nejlepší klima školy a podporovat žáky ve vzdělávání. Jak se mu daří evaluovat tyto oblasti, se můžete dočíst v následujícím textu. Kapacita školy je určena pro vzdělávání 480 žáků v 16 třídách. Pracuje zde 37 pedagogických pracovníků a 11 správních zaměstnanců.


Příklady inspirativní praxe autoevaluace gymnázií


Workshopy


Peer Review

Aktivita peer review nabízí školám jít o krůček dál než kam je vedou vzájemné návštěvy. Vyzývá zapojené školy k cílenému posouzení zvolených oblastí s cílem dát škole takové informace, které jí pomohou vidět se novýma očima a využít to ke zlepšení své práce. V aktivitě se setkávají hodnocené školy s týmem peers, tj. se čtveřicí pedagogů z obdobné školy. Hodnocená škola volí dvě oblasti, v nichž by chtěla získat informaci od vnějšího pozorovatele a hodnotitele, tedy od týmu peers.


Vzájemné návštěvy škol

Vlastní návštěvy dvou partnerských škol jsou dvě dvoudenní akce, při nichž si školy vzájemně „oplatí“ svoji návštěvu. Při vzájemné práci během návštěvy se setkává čtyřčlenný tým domácí školy s týmem školy hostující. Ideálním stavem je, když jde o dvě školy s obdobnými zkušenostmi, které se podobají např. i ve velikosti školy, velikosti města (obce), v níž se nacházejí, ale zejména typu školy. U těchto škol lze očekávat, že se potýkají se srovnatelnými problémy a řešení obdobných situací může být snadněji přenositelné. V žádném případě se nesmí jednat o školy konkurenční. Školy si vybírají své partnery samostatně.


Aktivity projektu


Výstupy po prvním roce řešení projektu

Po 1. roce řešení projektu naleznete jeho dosavadní výstupy zveřejněné na jeho webových stránkách.


Čeho chce projekt dosáhnout

Prostřednictvím projektu se školám dostane takové podpory v oblasti vlastního hodnocení, že ji už nebudou vnímat jako problematickou oblast, s níž si nevědí rady. Pedagogové získají dostatečné zázemí, které jim umožní hodnotit vlastní školu kvalitněji, s využitím ověřených nástrojů a nebudou si muset tyto nástroje intuitivně vytvářet „na koleni“. Projektem hodláme zasáhnout 23 380 pedagogických pracovníků a vedoucích pracovníků škol a školských zařízení.


Zveřejněné evaluační nástroje

Na webových stránkách projektu Cesta ke kvalitě byly zveřejněny další dva evaluační nástroje, které se teď budou ověřovat na školách.


Ověřené evaluační nástroje

Evaluačním nástrojem rozumíme spolehlivou metodu či techniku sběru dat pro účely vlastního hodnocení školy. Mohou jimi být didaktické testy (které v rámci projektu vytvářeny ani ověřovány nebudou), dotazníky pro žáky, rodiče, učitele, hospitační protokoly, různé záznamové listy, kroniky akcí školy, rozhovory se žáky, rodiči, apod.


Zveřejnění prvních evaluačních nástrojů pro školy

Na webových stránkách projektu Cesta ke kvalitě v menu evaluační nástroje byly zveřejněny první evaluační nástroje k ověření: Dotazník školní výkonové motivace žáků a nástroj ke stimulaci diskuze o hodnotách a prioritách školy s názvem Dobrá škola.


Zveřejnění 3. evaluačního nástroje, zahájení vzdělávacích a další akcí projektu a zveřejnění výsledků anket

Na webových stránkách projektu Cesta ke kvalitě v menu evaluační nástroje byl zveřejněn třetí evaluační nástroj k ověření: Dotazník postojů žáků. V letošním roce také zahajujeme vzdělávací a další podpůrné aktivity pro školy.


Uživatelský portál evaluačních nástrojů

Hlavní funkce uživatelského portálu evalaučních nástrojů:


Připravované evaluační nástroje

Výběr evaluačních nástrojů do plánované třicítky je v rámci projektu Cesta ke kvalitě uskutečňován postupně.  


Dobrá škola


Oblasti kvality školy


Postoje žáků ke škole


Interakce učitele a žáků


Rámec pro vlastní hodnocení školy


Strategie učení se cizímu jazyku


Učíme děti učit se


Příprava na změnu


Anketa pro rodiče


ICT v životě školy - Profil školy21

 


Školní výkonová motivace žáků


Přehled evaluačních nástrojů

Prezentované evaluační nástroje jsou školám předkládány k vyzkoušení a k ověření. Jejich použití je dobrovolné, takže bude záviset na rozhodnutí ředitelů škol.


360° zpětná vazba pro střední úroveň řízení


Klima učitelského sboru

 


Manuály evaluačních nástrojů

K evaluaci školy jsou v určité fázi používány evaluační nástroje. Aby je pracovníci školy, externí hodnotitelé, obecně uživatelé mohli kvalitně a správně využívat, tak je nutné, aby se nejprve seznámili s informacemi, které o nich zveřejňují jejich autoři. V rámci projektu Cesta ke kvalitě vytvářejí ke každému z nich manuál (uživatelskou příručku). Jedná se o text, který by měl uživatelům nástrojů napomoci při rozhodování, zdali je využít k evaluaci. Uživatelé se taktéž dozvědí informace, jak správně a smysluplně nástroj použít. Zodpoví si tak otázky typu: Co jím lze zjistit, co již ne? Za jakých podmínek lze získat věrohodné informace? Co bylo učiněno pro to, aby nástroj „měřil“, co jeho autoři deklarují? Co jím neměřit? Jakých úskalí se při používání vyvarovat? Apod.


pravé menu


Horní menu


Vyplnění dotazníku

Děkujeme za vyplnění dotazníku, odeslání proběhlo úspěšně


levé menu


Doporučení pro zřizovatele k hodnocení škol


Upřesňující informace o převodu

Ukončení projektu v roce 2012 a zajištění udržitelnosti portálu evaluačních nástrojů


Informace o prodloužení projektu a RVP.CZ

DŮLEŽITÁ UPOZORNĚNÍ a co to pro školy znamená Prodloužení projektu do srpna 2012


Literatura k zapůjčení


Publicita projektu


Inspirativní praxe

Vážení čtenáři, jistě se mnou budete souhlasit, že bez znalosti toho, jak na tom ve škole jsme, co se nám daří více a co méně, nemá cenu plánovat budoucnost školy. Z tohoto pohledu je autoevaluace pro české školy (jako autonomní organizace) nezastupitelným počinem. Autoevaluace je zároveň značně složitý proces a k rozvoji školy přispívá jen za předpokladu, že je správně a smysluplně realizována. V českém prostředí je dostupná řada odborných publikací, ale také různých teoretických i „prakticistních“ návodů, doporučení a slibně vylíčených představ vztahujících se k prospěšnosti autoevaluace. Avšak skutečný obrázek toho, jak je realizována, v praxi zatím chybí. Možná i Vy si v této souvislosti kladete některé z následujících otázek: Jak skutečně vypadá autoevaluace v práci českých škol? Přispívá k jejich rozvoji? Není to jen plnění formální povinnosti dané školským zákonem jako „vlastní hodnocení školy“? Lze za autoevaluaci považovat „pouhé“ použití metody, oznámení „čehosi zjištěného“ na pedagogické radě, vytvoření zprávy…? Při hledání odpovědi Vám snad pomůže, když budete moci nahlédnout do realizace autoevaluačních procesů v konkrétních školách. V této sekci webových stránek projektu budu postupně zveřejňovat příběhy škol, v nichž již autoevaluce po delší či kratší dobu pomáhá řídit a rozvíjet kvalitu práce (je promyšlená, průběžná, provázaná s dalšími aktivitami…).


O projektu

Projekt Cesta ke kvalitě je zaměřený na všestrannou podporu škol v oblasti vlastního hodnocení. Jde o národní projekt Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, jehož řešitelem je Národní ústav odborného vzdělávání NÚOV) a Národní institut pro další vzdělávání (NIDV), je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.


Výzkumy a sběry informací


Publikace projektu


Vzájemné učení

Projekt Cesta ke kvalitě nabízel školám aktivity s cílem vzájemného sdílení zkušeností, učení a hodnocení. Ústředním tématem těchto aktivit bylo vlastní hodnocení školy.


Poradenství

Potřebuje poradit s konkrétním problémem týkajícím se provádění vlastního hodnocení vaší školy? Položte nám svůj dotaz, popište konkrétní situaci, budeme se snažit vám pomoci.


Doporučená literatura

   


Vzdělávací programy


Otázky a odpovědi


Literatura k zapůjčení


vymazat


Evaluační nástroje


Bulletin


Kontakty

CZ.1.07/4.1.00/06.0014


Informační zdroje


Pojďte s námi diskutovat o bezpečnostních službách

Praha 5. září (PROTEXT) - Zajímá vás oblast bezpečnostních služeb a chcete se zapojit do koordinace aktivit spojených s touto problematikou? Pak jsou tu pro vás připraveny odborné semináře, které organizuje Sektorová dohoda pro oblast bezpečnostních služeb. V rámci veřejné zakázky NSP II ji realizuje konsorcium Hospodářská komora České republiky, Svaz průmyslu a dopravy ČR a společnost TREXIMA.


news

news.gif


Pozvánka na konferenci Modernizace uznávání odborných kvalifikací: vnitřní trh bez bariér

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, odbor mezinárodních a evropských záležitostí za přispění Evropské komise v rámci grantu na rozšiřování výsledků spolupráce ve vzdělávání a odborné přípravě pořádá mezinárodní konferenci „Modernizace uznávání odborných kvalifikací: vnitřní trh bez bariér“ , která se uskuteční dne 31. října v Národní technické knihovně, Technická 6, Praha 6 .